Český Yacht Klub
zal. 1893

         

50°04´N, 014°25´E
Změněno: 18.6.2019

Domů
Aktuality
Kontakt
Kalendář
Klubové akce
Okruhový jachting
Námořní jachting
Naše služby
Zprávy výboru
Fotogalerie
Historie klubu
Kruh přátel KHL
Nabídka
Dokumenty ke stažení
Užitečné odkazy
Archiv klubu
Pro členy


ČANY dnes a zítra

Valné shromáždění České Asociace Námořního Yachtingu, sídlící i s bohatou knihovnou navigačních příruček v našem klubu, bylo svoláno na sobotu 3.března 2012. Letos bude opět volební. Program je jinak obvyklý: Zpráva o činnosti, zprávy komisí, volba presidenta, výkonného výboru a vyhlášení soutěží na rok 1912.

Současný president ČANY Standa Bílek na webových stránkách www.cany.cz napsal pro nás, příznivce moře zajímavou informaci:

SINGA, SAYONARA, LAVINIA, tři jména lodí plavících se okolo světa. Každá z nich je jiná, každá pluje jinou trasou, ale jedno mají solečné – jejich kapitáni jsou členy ČANY.

Ta nejmenší – s/y SINGA a její kapitán Petr Ondráček mají nejvyšší ambice. Hlavním cílem jeho plavby je uskutečnit českou osamělou nonstop plavbu kolem světa na vlastnoručně postavené 8,5 m dlouhé lodi. Pokusí se o překonání dosavadního světového rekordu, který se svými 313 dny a délkou lodi 9,7 m dosud drží Angličan Robin-Knox Johnson. Podrobnosti o této plavbě najdete na www.sailboat-singa.cz.

Zatím co s/y SINGA je nejmenší, s/y SAYONARA je asi nejkrásnější z výše jmenovaných. Celodřevěný keč s karvelovou dubovou obšívkou o síle 40 mm na dubových žebrech 100x150 mm, teaková paluba, stěžně z lepené borovice, LOA 14 m, šířka 3,50 m, výtlak 13 t. Kapitán Jarda Bernt pluje kolem světa bez přehnaných sportovních ambicí s cílem v pohodě doplout a cestou hodně poznat. Podrobnosti včetně spousty fotografií najdete na www.sysayonara.cz.

A zbývá ta největší, s/y LAVINIA a kapitán Pavel Jeřábek. Tato plavba se svou náročností pohybuje někde mezi těmi, které jsem výše uvedl. Pavel pluje často sám a své zážitky dává k dobrému na našich stránkách. Zprávy jsou vkládány tak, jak od Pavla odcházejí. Tedy bez diakritiky a s občasným překlepem. Většina zpráv z moře je posílána prostřednictvím radiostanice stejně jako záznamy o zeměpisné poloze. Aktuální pozici lodi můžete sledovat na www.shiptrak.org, jako volací znak (callsign) zadávejte: OK1BD

Ruda