Český Yacht Klub
zal. 1893

         

50°04´N, 014°25´E
Změněno: 18.6.2019

Domů
Aktuality
Kontakt
Kalendář
Klubové akce
Okruhový jachting
Námořní jachting
Naše služby
Zprávy výboru
Fotogalerie
Historie klubu
Kruh přátel KHL
Nabídka
Dokumenty ke stažení
Užitečné odkazy
Archiv klubu
Pro členy

HÉBÉ III a TALL SHIPS RACE 2008

Již po desáté se s/y Hébé (tentokrát jako Hébé III) přihlásila na tento světový závod. Bylo přihlášeno 81 lodí. První trasa, která vedla do Norska, byla zahájena 21.července 2008 v 15:00 h místního času v Liverpoolu přehlídkou podél pobřeží, zaplněného diváky. Poté 26.07. lodě přepluly do Skotska, kde byl start l. trasy. Předpokládaná doba plavby do cíle v Malöy v Norsku byla 11 dnů. Naše loď se držela na krásném druhém místě, když v pátek 25.07. došlo ke zlomení stěžně vinou přetržení táhla (20 mm v místě začátku závitu), které stahuje pravoboční stěhy pod palubou. Podobná závada únavou materiálu (vypadá to spíš na konstrukční nedostatek) se na Hébé III vyskytla v roce 2002 na levoboku. Tehdy výrobce uznal chybu a podílel se na vzniklých nákladech opravy s pojišťovnou. Tentokrát záruční lhůta prošla a zůstává otázkou, jak se zachová pojišťovna, protože žádná pojišťovna závody nemá ráda. Přitom tato plavba probíhala normálně, při rychlosti 8 uzlů v třímetrových vlnách. Pro závodní loď s bohatou zkušeností na Atlantiku a zkušenou posádkou nic neobvyklého. Naštěstí nikdo z posádky nebyl zraněn. Po odklizení spouště na palubě na motor dopluli po 20 Nm v sobotu 26.07. ve dvě ráno do Stromness na Orknejích. Poté se loď přemístila do skotského přístavu Inverness, kde bylo dohodnuto provedení opravy paluby, pojišťovací záležitosti, dodání nového stěžně a opravy. Krásná šance však byla zmařena.
K dnešnímu dni ze závodu odstoupilo již deset lodí. Důvody však pořadatel neoznámil. Ve své třídě se na prvních třech místech drží JOLIE BRISE (UK, 17 metrový gaflový keč, klasika z r.1913), STINE MARI (NOR, 3,5 m gaflový keč, klasika z r.1987) a CHRISTIAN RADICH (NOR, trojstěžník z r.1937). Mezi takovými loděmi byla by se HÉBÉ krásně vyjímala. Celá flotila je obrovská mezinárodní rodina a je nádherné zažít jak si jednotlivé posádky navzájem pomáhají. Příkladem toho může být blesková oprava čnělky lodí Jens Krogh (Dánsko, dvojstěžník z r. 1899 gaflový keč ), kterou si při vplutí do komory zlomil.
HÉBÉ se po opravě se vrátí do Štětína a připraví se na rok 2009, popluje z Gdaňska do Petrohradu, Turku (Finsko), Klaipeda (Litva).

Rudolf Holý
7.8.2008