Český Yacht Klub
zal. 1893

         

50°04´N, 014°25´E
Změněno: 18.6.2019

Domů
Aktuality
Kontakt
Kalendář
Klubové akce
Okruhový jachting
Námořní jachting
Naše služby
Zprávy výboru
Fotogalerie
Historie klubu
Kruh přátel KHL
Nabídka
Dokumenty ke stažení
Užitečné odkazy
Archiv klubu
Pro členy

TALL SHIPS´ RACES - BALTIC 2009

Již více jak deset let každoročně vyplouvají plachetnice na závod se zvláštním posláním. Jejich organizátorem je společnost Sail Training International, která se věnuje aktivitám mladých, bez ohledu na národnost, náboženství, pohlaví a sociální původ. Pro Tall Ships´ Races je podmínkou, že posádku tvoří alespoň z poloviny mladí ve věku od 15 do 25 let. Závod je určen pro jednotrupé plachetnice delší než 9,14 m na vodorysce. Moře, na kterých se závod koná, se střídají. Letos byly trasy stanoveny takto:

2. 7. 2009 ve Gdyni (Polsko) start šestidenní trasy do Sankt Petěrburgu (Rusko)
Vložkou mezi dvěma trasami je devítidenní přeplavba z cíle do Turku (Finsko).
23. 7. 2009 z Turku do Klaipedy (Litva) - 2.trasa závodu je pětidenní.

Průběh a aktuální výsledky můžete sledovat na www.sailtraininginternational.com. Přihlášeno je 136 lodí, z toho jen jediná pod českou vlajkou HÉBÉ III Jardy Havelky (ČYK), každoroční účastnice všech závodů TALL SHIPS. Bude mít pestrou společnost, nejen co do typu a velikostí lodí, ale i původu. Na zádích soutěžících budou vlát vlajky Belgie, Bulharska, Česka, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Holandska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Švédska, USA..

HÉBÉ III měla vloni smůlu. Vada materiálu a nekvalitní konstrukce renomovaného výrobce lodí způsobila zlomení stěžně, nedokončení loňského závodu a téměř celoroční zdržení, vyvolané průtahy při vyřizování nehody s výrobcem i pojišťovnou, i opžděné dodání nového stěžně a součástí, které nehodu zavinily. Loď stála měsíce ve Skotsku. Vrásky jejího majitele Jardy mají na svědomí všechny ty peripetie kolem přestrojení lodě a její přepravy k cíli závodu Tall Ships´, na který byl od loňského roku přihlášen. S minimální posádkou, po boji s bouřkou na Severním moři, Jarda dorazil v neděli 7.června do Kielu. Tam loď převzal Jakub, aby ji dovedl do Polska a připravil na start

Ještě nebyl odstartován letošní a již se připravuje závod příštího roku, tentokrát na Severním moři. V příštím roce bude tento prestižní závod odstartován 10.srpna 2010 v západoanglickém Hartepool. Cílem bude Amsterodam, jako každých pět let. Obvykle se této velkolepé podívané účastní 2,5 milionu návštěvníků.

Svojí účastí na tomto prestižním závodu s/y HÉBÉ III Jardy Havelky přinesla českému námořnímu jachtingu, letos již po třinácté, další "hvězdičku" ocenění. Letos byly odstartovány dva závody za účasti více jak 100 lodí ve čtyřech třídách:

5. července z polské Gdyně do ruského St.Petěrburgu a
27. července z finského Turku do litevské Klaipedy.

Oba závody byly sportovně hodnotné a účastnily se jich posádky sedmnácti zemí, nejen všech pobaltských, ale i západnějších, včetně britských a amerických. V těchto závodech nedojelo 12 lodí, 4 nevystartovaly. Jednou z podmínek účasti bylo, že nejméně z poloviny musí posádku tvořit osoby ve věku od 15 do 25 let.
V prvním závodu HÉBÉ III dorazila mezi prvními, ale penalizací za pozdní ohlášení na startu se propadla na 5.místo. Ve druhém závodu, který trval tři dny, HÉBÉ III se od startu držela na druhém místě, ale v konci závodu se pořadí měnilo, až naše loď, jediná pod českou vlajkou, po přepočtu handykepu dostala šesté místo. Závod dokončila 30.července opět mezi prvními, podle výsledkové listiny předstižena třemi ruskými a dvěma litevskými loděmi.
V sobotu 1.srpna, v den 757. výročí založení tohoto historického přístavu, slavnostně vyzdobeného a s bohatým programem, její starosta předával ceny. V každé třídě vždy prvním třem, a poté několik speciálních cen. Ani tentokrát HÉBÉ III neodešla s prázdnou. Mezi prvními třemi tentokrát nebyla, ale zato získala velký pohár, putovní cenu "Illingworth Trophy" pro nejvýše oceněnou loď všech závodů ve třídě "D".

B l a h o p ř e j e m e


Ve středu 12.srpna jsme úspěch HÉBÉ III oslavili v klubu, s hudbou Černých Šviháků, kterým osobně basoval šéf sponzora Zdenál. Chyběl Jakub, který se tyto dny účastní dalších závodů v Polsku. Jarda Havelka se pochlubil velkým putovním pohárem, ze kterého se tradičně připilo šampaňským.Rudolf Holý