Český Yacht Klub
zal. 1893

         

50°04´N, 014°25´E
Změněno: 18.6.2019

Domů
Aktuality
Kontakt
Kalendář
Klubové akce
Okruhový jachting
Námořní jachting
Naše služby
Zprávy výboru
Fotogalerie
Historie klubu
Kruh přátel KHL
Nabídka
Dokumenty ke stažení
Užitečné odkazy
Archiv klubu
Pro členy

VÍTĚZNÁ s/y HEBE

První HEBE Jaroslava Havelky byla pokřtěna v roce 1977 ve Stralsundu, a s posádkou kpt. Vladimír Ertl, Jaroslav Havelka a Jana Ertlová vyhrála tehdy jediný závod námořních plachetnic v Československu HORTH BOHEMIA CUP. Do roku 1985 v rámci dovolených proplula snad všemi moři Evropy. Posádka se naučila využívat vítr, postupně získávala přehled a touhu dosahovat stále nové cíle.

V roce 1985 se Jarda Havelka, člen ČYK, rozhodl pořídit si novou námořní loď. V tehdejší době bylo nejvýhodnější si loď postavit. V pronajaté stodole na Slivenci za Prahou se najednou stavěly tři lodě: Kampa /dokončená 1993/, Solveige MUDr.J.Semráda /1994/ a HEBE II, která  byla dostavěna a pokřtěna v Týně nad Vltavou v roce 1995.

V již nových politických podmínkách s/y HEBE II vyplula z Hamburku, obeplula západní Evropu, aby se v Janově v roce 1996 se mohla zúčastnit svého prvního závodu CUTTY SARK z Janova do Neapoli. Byla to velká a radostná zkušenost. Česká vlajka v přístavech, průvody městy pod vlajkou Česka a ČYK, nová přátelství s mladými lidmi, námořníky, kadety i jachtaři, které lákají zážitky z plavby na moři. HEBE II byla přijata do rodiny tohoto závodu, který se těší vzrůstající popularitě, s nadšením. Čeští jachtaři navázali osobní kontakty s kapitány velkých plachetníků (Tall Schips) i s pořadateli International Sail Trainig Assotiation /ISTA/, která od roku 1956 každoročně organizuje mezinárodní výcvikové závody. HEBE II startovala v roce 1997 v závodu DELFSAIL z Den Heldern do Aberdeenu, a i když ji pořadatelé zprvu nechtěli pustit na start, umístila se jako třetí. Základ posádky tvořil Jaroslav a Jakub Havelkovi, Eva Skořepová. Z Aberdinu pokračoval závod CUTTY SARK do Trondheimu, Bergenu, Stavangeru a končil v Göteborgu.  Z 25 lodí ve své třídě HEBE II doplula na 7.místě.. V roce 1998 startovala z Falmouth do Lisabonu na Expo 98. Ve slavnostním průvodu pochodovala posádka HEBE II, prošla světovým  výstavištěm, a protože Česká republika tehdy nevystavovala, čeští jachtaři byli jedinými reprezentanty České Republiky. Když při odplouvání z Lisabonu HEBE II plula podél tribuny hudba hrála českou hymnu. Byl to hluboký zážitek pro posádku. Posílena úspěchy, posádka Jardy Havelky se přihlásila na závod přes Atlantik, plánovaný na rok 2000. Z Viga pokračoval závod do cíle v Dublinu kam nedopluly všechny lodě v časovém limitu, ale posádka HEBE II v obsazení Jaroslav a Jakub Havelkovi, Jarda Bernt, René a Libor Sehnalovi, Kateřina Křovinová doplula s dobrým umístěním. Nadšeni plavbou a poznáváním nového prostředí se rozhodli navštívit ještě námořní festival v Portsmouth 1998.

V roce 2000 připlula do Janova na start závodu TALL SHIPS 2000 nová loď Jaroslava Havelky HEBE III, typ Sun Fast 40 performance, délky 12,2 m. Prvním cílem závodu byl španělský přístavu Cadiz. S/y HEBE III ve své třídě se spinakrem CIII vyhrála. Z Cadizu závod pokračoval přes Atlantik na Bermudy, kde HEBE III podruhé zvítězila, čtyři minuty před britskou lodí RONA II. Z Bermud se lodi rozptýlily a navštívily různé americké přístavy. HEBE III se přihlásila na závod Bermudy - Charlston, který pořádali Američané /ASTA/, a vyhrála ve své třídě, byla nejrychlejší lodí závodu. Po závodě plula kolem New Yorku do Newportu, který je kolébkou amerického námořnictva a jachtinku Tady ji přivítal Richard Konkolski a pomáhal při přípravách na start..

Ke startu další etapy v Bostonu přiletěl Petr Ondráček, navigátor, Libor Sehnal, kamarád z Belgie Chuck Lawers a Holanďan Willi. Startovalo se za mlhy. HEBE plula pomocí radaru v mlze až do cíle v Halifaxu. Při vyhlášení výsledků česká loď počtvrté zvítězila. Jak na Bermudách tak i zde posádku vítali krajani, kteří byli hrdí na výsledky české lodě. Samolepky s klubovou vlaječkou ČYK, které posádka rozdávala, již druhý den byly na autech hostů české lodě. Byla to velikolepá atmosféra. Podle údajů pořadatele závod navštívilo 5 milionů lidí. Posádka si podala ruce se španělským králem Juan Carlosem a jeho ženou, s guvernéry a primátory navštívených měst, obědvala se senátorem Kenedym. V navštívených městech byla v tradičních průvodech vždy nesena česká vlajka a vlajka ČYK. Při vyhlašování výsledků na veřejných shromážděních posádka s/y HEBE III z České republiky si šla pětkrát pro první cenu. Při přehlídkách na moři s/y HEBE III zdravila americké školní plachetnice, a ty zase ji stažením vlajky nebo výstřelem z děla a před nastoupenou posádkou na palubě lodi.

Závod TALL SHIPS 2000 skončil v Amsterodamu. HEBE III doplula jako čtvrtá a ve své třídě získala cenu. Přístav Amsterodam a řeka byla plná plavidel všech kategorií, aby přivítaly návrat jachet z Ameriky do Evropy. HEBE III přezimovala v antwerpském jachetním klubu S.R.N.A., který posádce uspořádal velkolepou slavnostní večeři. Také v tomto klubu zůstala na památku vlajka a odznak ČYK. V klubovém časopise byl otištěn článek o českém úspěchu a HEBE získala další přístav, ve kterém se posádka bude vždy cítit jako doma.

Na jaře 2001 splnila loď i posádka podmínky RORC a získala koeficient IRC, což umožní HEBE III jako první české lodi startovat na závodech podle mezinárodních pravidel. V prvním následujícím závodu s kpt. Jakubem Havelkou, posádkou Chuck Lawersem a Michalem Koreszem  v závodě CHANNEL TRIANGL (Solent-Deauville - St Peter Port – Solent) Zvítězila proti 14  britským lodím. Jakub Havelka startoval na závodu Cutty Sark Tall Schips z Antverp do Alesundu a Esbjergu. Posádka byla opět mezinárodní, protože vázne přísun posádek z Čech.

Na závodu FASNET 2001 je HEBE III první českou lodí a jedinou z východoevropských zemí. Ve velké konkurenci skončila na 43.místě. Obdobou závodu Fastnet je  Middle Sea Race 2001 na Maltě. Tentokrát je v posádce jeden Polák a  Jihoafričan. V závodě kolem Sicílie po bouřlivé plavbě HEBE skončila jako druhá, pouhé dvě minuty za italskou jachtou.

V roce 2002 s/y HEBE III získala koeficient IMS a mohla startovat na mistrovství světa (Capri) a na mistrovství Evropy (Punta Alla). Posádka i loď z České republiky byla pro pořadatele příjemným překvapením. A ani tentokrát nezklamala. Poté s/y HEBE pod velením Jakuba vystartovala na závodu CUTTY SARK 2002, ten však nedokončila, i když vedla na první pozici, protože v srpnu na Biskaji se zlomil stěžeň. Byla prokázána vada materiálu. A začal boj o čas, aby se mohla účastnit závodu ARC 2002 v kategorii IRC z Gran Canaria doSt.Lucia v Karibiku, který byl podmínkou pro účast na závodu ke 100.výročí hamburského jachetního klubu. DaimlerChrysler North Atlantic Challenge byl jubilejním závodem, na který se přihlásilo 116 lodí, ale na start se dostavilo jen 63 lodí. Některé nestihly limit, jiné nestartovaly pro závady. Také HEBE III málem nestartovala, protože z Čech nepřijela posádka. Dva dny před startem se podařilo, také s pomocí Richarda Konkolského, sestavit posádku, složenou z jednoho Němce, Holanďanky, Belgičana a Čecho-Angličana. Doplula celkově jako 39., ve své třídě dvanáctá. Tímto závodem HEBE III oslavila 110.výročí založení svého mateřského klubu ČYK. Pod českou a klubovou vlajkou a pod vedením Jardy a Jakuba Havelkových, jachtařů odchovaných v ČYK, jachta HEBE III znovu prokázala, že i česká loď může startovat na náročných mezinárodních jachetních závodech a získávat cenné trofeje.

Na závodech se dnes posádka HEBE stejně jako ostatních českých lodí potkává s jachtaři, se známými z mnoha zemí, se kterými se potkala na minulých závodech. V řadě přístavů a jachetních klubů je vítána, protože kamarádství a spolupráce navázaná na moři přetrvává.

Také v roce 2006 se S/y HEBE III zůčastnila závodů TALL SHIPS

R.H.