Český Yacht Klub
zal. 1893

         

50°04´N, 014°25´E
Změněno: 16.6.2020

Domů
Aktuality
Kontakt
Kalendář
Klubové akce
Okruhový jachting
Námořní jachting
Naše služby
Zprávy výboru
Fotogalerie
Historie klubu
Kruh přátel KHL
Nabídka
Dokumenty ke stažení
Užitečné odkazy
Archiv klubu
Pro členy
OKRUHOVÝ JACHTING = ZÁVODNÍ JACHTING


Jako každý sport, je i jachting založený především na soutěživosti. V našich vnitrozemských podmínkách to znamená, že především mládež vychováváme k tomu, aby se při okruhových závodech na našich vodách snažila dosáhnout co nejlepších výsledků a vyhrávala co nejvíce závodů. Vede k tomu dlouhá a namáhavá cesta, plná překonaných obtíží. O to jsou pak dosažené úspěchy cennější a co více mládež se naučí překonávat překážky a pozná, že bez soustředěného úsilí se žádných úspěchů nedočká.

V ČYK máme několik družstev mládeže, rozdělených podle lodních tříd. Jejich aktivitu a výsledky můžete sledovat v následujících příspěvcích. A pokud se chcete přesvědčit, jak se snaží a jak se jim daří, podívejte se na aktuální žebříček našich členů v jednotlivých lodních třídách :
Pokud se o činnosti jednotlivých družstev chcete dozvědět další podrobnosti, podívejte se na jejich samostatné stránky :

Soustředění mládeže Mácháč
26.8.2019
Soustředění mládeže se konalo 15.-19.7. pro LT Optimist za účasti 40 lodí a Laser za účasti 7 lodí. Soustředění začalo za ideálních povětrnostních podmínek pro mládež, ale čtvrtý den chyběl vítr, a proto byl věnován koupání, hrám a výletu na parníku.

R.H.


MS RS Feva
26.8.2019
Mistrovství světa RS Feva se konalo za velké účasti 200 lodí z 23 zemí v it. Follonice. Za ČR se účastnilo 11 posádek. Vicemistry se stali Ondra Baštář (ČYK) a Petr Pelnář (Lokomotiva Plzeň). MS skončilo 26.7. a vítězi byli Novozélanďané.

R.H.


ZPRÁVA ZE SOUSTŘEDĚNÍ
nováčků lodní třídy Optimist na Velkém Žernoseckém jezeře v červenci 2019
26.8.2019
Pro začínající nováčky jachtingu, jsme uspořádali již tradiční soustředění na Velkém Žernoseckém jezeře od 6.7. do 13. 7. 2019 pod vedením trenérů Pavla Schwarze a Dany Horké. Účastníci soustředění byli Šimon Pečený, Vašík Zákoucký, Baltazar a Roxie Bartůškovi a Matilda Košíková. V druhé půlce soustředění se přidal David Hrubý.

Dopravu na soustředění jsme pojali pro nás tradičně po řece, všichni společně na motorovém člunu Predátor. Počasí nám velmi přálo, bylo teplo a nezmokli jsme. Cesta uběhla díky pohodlnému a svižnému člunu velmi rychle, i když kvůli neprůjezdnosti Hořínského kanálu jsme zaimprovizovali a člun vytáhli v maríně v Nelahozevsi a převezli na sjezd do Roudnice n. Labem. S transportem dětí pomohli rodiče.

Byli jsme hosté  areálu Marína Labe – kemp „Pláž“, kde nám vytvořili jako každý rok podmínky pro ubytování, stravování přímo v hotelu Maríny Labe, uložení lodí a příslušenství na břehu, tak aby mohlo soustředění probíhat bez problémů.

Počasí bylo teplé a slunečné, a o vítr jsme nebyli ošizeni. Zpočátku až silný pro nováčky, v druhé půlce mírný ideálně vhodný pro naše nováčky. Budoucí závodníci si vyzkoušeli zejména první tři dny i techniku jízdy v silnějším větru. Poslední den jsme odjeli závěrečný závod, který byl zařazen do celotáborové jachtařské soutěže.

Trénovali jsme na jezeře dvakrát denně v dopoledních a odpoledních blocích. V podvečer se zájmem sledovali výklad trenéra a video rozbor z denního tréninku a večer byl ještě dostatek času na různé společenské nebo sportovní hry nebo osobní volno. Když nefoukalo jelo se na výlet do města Litoměřic člunem a jako cílová prémie bylo občerstvení v místní cukrárně.

Během týdne se naučili tolik jachtařských dovedností - uzle, základy pravidel, ustrojit a vyplout samostatně na vodu, ovládat loď a udržovat správný kurz podle směru větru, zastavit a rozjet, obraty a halzy, navazování za člun, převracení a stavění lodi a mnoho dalšího. Soustředění splnilo svůj účel - naučit jachtařské základy nováčky individuální péčí tak, aby mohli absolvovat program družstva v běžném režimu. Důležitým cílem je i vzájemné seznámení a získání důvěry v trenéry.

Jejich chování a přístup k lodím a pokrok v jachtařských dovednostech byl na konci soustředění viditelný, což nás potěšilo a přesvědčilo, že soustředění nováčků má smysl. Právě na něm se rozhoduje, jestli se dítě stane jachtařem, nebo ne. Úroveň jejich jachtařských dovedností umožňuje většině účast na hlavním soustředění na Lipenském jezeře i na závodech navazující části sezóny.

V Praze 15. 7. 2019
Pavel Schwarz, vedoucí LT Q


Zpráva ze soustředění LT Q Zadar 2019
26.8.2019
15. až 22.6. 2019 uspořádala LT Optimist soustředění v Chorvatském Zadaru. Zázemí v místním klubu jsme měli předjednáno od LT 29er , která zde pořádá opakovaně soustředění SCM. Soustředění bylo pojato formou tzv. sportovního campu, kdy trenéři zajišťují trénink na vodě (včetně dopravy člunů) a rozbory s přednáškami a rodiče zajišťují dopravu, ubytování, stravu a veškerý servis dětí na břehu.

Vzhledem k úspěchu loňského soustředění jsme letos posílili trenérský tým na tři trenéry s třemi čluny. Trenérsky soustředění zajišťovali Pavel Schwarz, Eva Skořepová a Martin Houska se čluny Predátor, Grand a malý gumák ZOOM.

Soustředění se zúčastnily tyto děti: Anna Skořepová, Johanka Klímová, Jáchym Klíma, Anna Busta, Vojta Klíma, Jan Beringer, Jonáš Janota, Tereza Pozděnová, David Hrubý, Baltazar Bartůšek, Jan Škoda, Tomáš Peterka, Ela Štolbová, Roxana Brázdová, Vašík Zákoucký, Kateřina Tomolová a Vincent Václavík z ČYKu a Kája a Jakub Lojkovi.

Díky skvělým podmínkám jak v zázemí klubu, tak na moři, probíhal velmi efektivní trénink každý den. Vždy večer doplněný o kvalitní přednášku.

Velké poděkování patří především Evě, která vše organizačně domlouvala i všem ostatním, kteří přispěli k úspěšné akci.V Praze 30. 6. 2019
Pavel Schwarz, vedoucí LT Q


O KRÁLE ŠUMAVY
21.8.2019
Družstvo Cadet se účastnilo Mistrovství republiky na Lipně v Černé v Pošumaví.
3. Byla Tereza Holubová a Anna Winklerová. 5. Byla Kristýna Holubová a Anna Marie Kramplová.

R.H.


Jarní Rozkoš
7.7.2019
Závod lodní třídy Cadet 11.-12.května na Rozkoši měl neregulérní průběh. V sobotu se neujela ani jedna rozjížďka, zato v neděli silný vítr udělal jachtařům radost, i když byly odstartovány jen tři rozjížďky. Soutěžilo 7 lodí. Zvítězila smíšená posádka Tereza Holubová (ČYK) a A. Winklervá (YC Toušeň). Na 3.místě byli Jonáš Ronovský a František Žalud (oba z ČYK), na čtvrtém Kristýna Holubová a Annamarie Kramplová

V lodní třídě FB startovalo 27 lodí ve třech rozjížďkách. Manželům Nápravníkovům se tentokrát nedařilo. Přesto byli sedmí.

R.H.


Kiss My Rs
7.7.2019
V Brně byl 12.května uspořádán pohárový závod lodní třídy Rs Feva. Na startu se sešlo 23 lodí. Na 3. stupni vítězů stanula kombinovaná posádka Lucie Košutová (ČYK) a Iljuchin (Orthodox).

R.H.


HEBE Sailing Team na Rolex Capri
7.7.2019
V neapolské zátoce se ve dnech 10.-18.května uskutečnil další z vrcholných světových závodů. Účastnil se jej i náš HEBE Sailing Team a na své M 37 HEBE V uspěl jako čtvrtý. Odtud převáží posádka loď do Šibeniku, aby se účastnila ORC Mistrovství světa ve dnech 31.5. až 8.6.

R.H.


ZÁVOD O VORAŘSKOU HOUŽEV
6.5.2019
Tento závod, plánovaný na 4.5., byl zrušen. Důvodem byl pozdní termín závodu a odjezd kajutových lodí na letní kotviště na Slapech. Je to škoda, protože se jedná o téměř již tradiční závod za účasti delegace Vltavanu.

R.H.


HEBE SAILING TEAM – Šibenik
6.5.2019
Zdenál jako pamětlivý organizátor všech letošních závodů svého týmu zajel si s HEBE mailing teamem do Šibeniku na 45. ročník závodu Regata Due Golfi v rámci příprav na Mistrovství světa 2019 v Šibeniku. Závody, které pořádá Yacht Klub Lignano, se skládají z jednoho of-shore závodu (Memoriál Burgato) a ze třídenních in-shore závodů v pěti lodních třídách. V posádce ani tentokrát nechyběl Zdenál, kormidelníkem byl osvědčený Martin Trčka. Zdenálova posádka se má tak od koho učit. Startovalo 22 lodí v pěti třídách. Hebe bylo celkově třetí a ve své třídě první.

R.H.


Memoriál Dr. Štěpána
28.4.2019
Klubový závod k uctění památky Dr. Štěpána, 13. a 14. dubna, byl chudě obsazen jedinou lodní třídou – Optimist. Na vodě bylo 12 lodí a jejich bílé plachty oživily Vltavu. Rozhodcovská komise odstartovala 8 rozjížděk a na stupních vítězů stanuli: T. Peterka, V. Klíma a A. Povolný, jediný host, který přijel ze Starých Splavů.

R.H.


Memoriál Rösslera-Ořovského
11.4.2019
První letošní klubový závod, konaný na Vltavě 6.-7.dubna 2019, měl dva nedostatky. Ačkoliv byl perfektně připraven, chybělo mu to podstatné – vítr, a pravděpodobně i z tohoto důvodu nenastoupily všechny klubové lodě. Závodní komise jen s obtížemi odstartovala tři rozjížďky. Za kompletní účast si družstvo Optimist zasluhuje pochvalu. Na stupních vítězů za třídu Optimist stanuli: Vojtěch Klíma, Lucie Lokajíčková a Tomáš Peterka. Za lodní třídu RsF z pěti lodí byli:
1. Jakub Václavík a Kateřina Muchová, 2. Kateřina Kuthanová a Jan Kuthan, 3. Vojtěch Benovič a Šimon Michalčík.

R.H.


Kajutové lodě v r.2018
31.12.2018
V Českém Yacht Klubu má tento pojem široký význam. Kajutové plachetnice kotvící v domovském přístavu Podolí se účastní klubových závodů na Vltavě, některé také na blízkých vnitřních vodách, vždy jen v malém počtu. Většina těchto plachetnic slouží pro rekreační plavby členů klubu. Mnohé z nich jsou výsledkem píle členů, kteří si v době, která nepřála jachtingu, lodě postavili. Méně častými přírůstky v našem přístavu jsou motorové sportovní lodě. Svými výsledky je daleko viditelnější ta část kajutových lodí, která se aktivně účastní námořních plaveb a dálkových, sportovních plaveb. Např. přeplavba Atlantiku s/y EMILI Fr. Voldána, objevitelská plavba s/y BAGATELA Pavla Elstnera, tři plavby na Atlantiku Standy Bílka a další, o kterých nemáme dosud zprávy. Z dálkových plaveb vykonaných v roce 2018 byla náročnou přeplavba lodi HEBE V na start závodu Costal Race a na Rolex Middle Sea Race k 50. výročí na Maltě. Největší závodní aktivitu kajutových lodí, letos jako vloni, měly lodě Sünderhaufa, závodící na vnitřních vodách a s/y HEBE V Zd. Jakoubka, závodící na moři. Někteří členové klubu vykonali turistické plavby na moři na chartrovaných lodích, ale podat o tom zprávu neuznali za vhodné. Za pozornost stojí, že i náš druhý nejstarší člen (97 let), čestný předseda klubu Ruda Holý, uskutečnil v říjnu plavbu na Baltu.

Hebe Sailing Team je pátým družstvem klubu a tvoří jej posádky s/y HEBE. Jeho zakladatelem je Jarda Havelka. Družstvo úspěšně pokračuje vynikajícími sportovními výsledky pod vedením Zdeňka Sünderhaufa, kterého všichni znají jako Zdenála, a Zdeňka Jakoubka. Jádro družstva je tvořeno členy ČYK a pro jednotlivé závody jsou posádky doplňovány jachtaři z řad členů jiných klubů. Tady, bohužel, musíme konstatovat, že klubu utíkají body. Družstvo závodí na dvou lodích a to HEBE IV a HEBE V. Kromě závodů pořádá i tréninkové plavby, jednak pro secvičení souhry posádek, jednak pro získání nových členů družstva. V letošní sezóně se družstvo účastnilo celkem sedmnácti závodů. Z toho bylo devět krát na první pozici, dvakrát byli druzí a třikrát třetí.

Mimo závodní činnost je Zd. Sünderhauf již druhým rokem členem výkonného výboru ČSJ, trenérsko metodické komise TMK, založil jachtařskou akademii, organizuje každoročně přednášky a organizuje rekvalifikaci trenérů II tř. v ČSJ. S částí posádky pořádá kempy pro začínající mladé jachtaře, provozuje jachtařskou školu a stal se velkým přínosem pro český jachting. O výborných výsledcích práce pátého družstva svědčí mj. přehled účasti na závodech v roce 2018 s uvedením výsledků:

8.4. – 6.5. Palmavela Mallorca HEBE V umístení: 3.
19.5. Jarní vítr Marina Orlík HEBE IV 1.
26.5. Vystrkovská votvíračka HEBE IV 1.
5. – 17.6. Rolex San Remo – St.Tropez HEBE V 1.
Rolex Giraglia – St.Tropez HEBE V 12.
Rolex Giraglia – Genova HEBE V 22.
9.6. Barrandovský pohár - Orlík HEBE IV 1.
30.6. Radavská regata HEBE IV 1.
13.7. Maratón 24 hod Marina Orlík HEBE IV 1.
21.7. Vánoční regata Marina Hřebeny HEBE IV 1.
28.7. Izolepa Cup Marina Orlík HEBE IV 1.
18. – 26.8. Palermo – MonteCarlo HEBE V 2.
2.9. Gorla Lago di Garda HEBE IV 1.
7.9. Trofej Comune HEBE IV 2.
8. – 9.9. Cientomiglia Lago di Garda HEBE IV 3.
17.10. Costal Race Malta HEBE V 6.
20.10. Rolex Modele Sea Race Malta HEBE V 3.


J.Hav.


HEBE v roce 2018
20.12.2018
ČYK má pět družstev s výcvikem organizovaným ke zvolené lodní třídě. Pro mládež je to družstvo Optimist, RSFeva a Cadet, čtvrté tvoří dorostenci, ale těch je nejméně. Klubu se nedaří udržet dorůstající mládež, která odchází do škol, za kamarády v jiných klubech, které poznala na závodech, za nabídkou větší lodě v jiných klubech. Pátým družstvem jsou týmy posádek, které spojuje jméno jedné z lodí našeho člena Ing.Jaroslava Havelky – HEBE. Družstvo vede Zdeněk Sünderhauf, známý jako Zdeněk. Pořádá kurzy jachtingu pro mládež i dospělé, organizuje výcvik posádek lodí své flotily, a hlavně dbá na dobrou připravenost svých týmů před nástupem do závodu. Připravil také řadu přednášek Jachtařské akademie pro přicházející zimní měsíce (od ledna do března 2019 – viz www.jacht-akademie.cz nebo www.sailing.cz). Zdenál má již naplánovánu účast svých týmů na závodech v roce 2019. Mimo jiné plán již dnes obsahuje ROLEX REGATA dei Tre Golfi v květnu,ROLEX GIRAGLIA v Saint Tropez červnu, COPA del REY na Malorce v srpnu, Mistrovství české republiky v Chorvatsku v listopadu. Řeknete si „To vše jsou plány a možná dobrá předsevzetí“. O dobré připravenosti svědčí výsledky, a ty byly letos opět jedinečné.

VÝLEDKY HEBE –TÝMŮ V ROCE 2018

28.-6.5.2018 Palmavela, Malorca HEBE V   3. místo
19.5. Jarní vítr, Marina Orlík HEBE IV   1. místo
26.5. Vystrkovská Votvíračka HEBE IV   1. místo
5.5.-17.5. Rolex San Remo, St. Tropez HEBE V   1. místo
Rolex Giraglia, St. Tropez HEBE V   12. místo
Rolex Giraglia, Genova HEBE V   22. místo
9.6. Barrandovský pohár, Orlík HEBE IV   1.místo
30.6. Radavská regata, Orlík HEBE IV   1.místo
13.7. Maraton 24 hod., Marina Orlík HEBE IV   1.místo
21.7. Vánoční regata Marina Hřebeny HEBE IV   1. místo
28.7. Izolepa Cup, Marina Orlík HEBE IV   1. místo
18.-26.8. Palermo, Monte Carlo HEBE V   2. místo
2.9. Gorla, Lago de Garda HEBE IV   1. místo
7.9. Trofeo Comune, Lago do Garda HEBE IV   2. místo
8.-9.9. Cientomiglia, Lago di Garda HEBE IV   3. místo
17.10. Costal Race, Malta HEBE V   6. místo
20.10. Rolex Middle Sea Race, Malta HEBE V   3. místo


O těch světových závodech se dozvíte víc na webových stránkách svazu a na stránkách měsíčníku YACHT.

R.H.


Vyhlášení poháru Q Závěr sezóny na Vltavě
13.12.2018
V sobotu 10.listopadu 2018 se naši Optimisté účastnili slavnostního vyhlášení letošního poháru ALT Q a Českého poháru. Přizváni byli i jejich rodiče. Pro všechny bylo v CERE připraveno občerstvení. Pořadatelé Franta Bauer a Honza Kraus nezůstali jen u slavnostního setkání, ale zorganizovali na Vltavě MČR Team Race. Vyhlášené výsledky byly pro naše družstvo radostné a potěšily trenéry Pavla Schwarze a Danu Horkou, stejně jako jejich svěřence.

Výledky Českého poháru:

Celkově: 1. Lucie Lokajíčková (ČYK), 2. Adam Popov (ČYK), 3. Kateřina Lokajíčková (ČYK)
Kat.mladší žáci: 1. Vojtěch Klíma (ČYK), 2. A.Povolný(YC CERE), 3. B.Hartig (YC Doksy)
Kat.starší žáci: 1. Adam Popov (ČYK), 2. Adam Rek (ČYK), 3. V.Tlapák (YC SK Štětí)
Kat.ml.žákyně: 1. Lucie Lokajíčková (ČYK), 2. Kateřina Lokajíčková (ČYK), 3. Anna Skořepová (ČYK)
Kat.st. žákyně: Stella Marie Hatle (ČYK)

Výsledky Poháru ALT Q, celkově:

1. T.Nevelöš (YC SK Štětí), 2. L.Kraus (JK Česká Lípa), 3. O.Šindelka (Moravský Yacht Klub)

R.H.


Závěr sezóny na Vltavě
19.11.2018
Závěr letošního roku 2018 na Vltavě nebyl pro jachtaře příliš radostný. Proč? Počasí bylo pro podzim netypické a na vítr velmi skoupé. Zatímco v jiných částech Evropy občas řádily bouře s tragickými následky, i české řeky hrozily povodněmi, Vltava zůstávala klidná. Naši závodníci užívali vodu a vítr více v zahraničí a na lipenském jezeře. Klub plánoval čtyři podzimní závody a naštěstí ani jeden nemusel přeložit na jinou vodu, jak se to stalo několika českým klubům, nebo dokonce stornovat. Zato ani tentokrát nebyly úrazy, sluníčko svítilo a na podzimní dobu nezvykle hřálo. Naši malí závodníci byli spokojení.

Prvním podzimním klubovým závodem byl Memoriál A. Bürgermeistera, obvykle slabě navštívený, protože mimo Prahu probíhají ještě pohárové závody. Závod o Primátorský štít, uspořádaný ve dnech 13-14.října 2018, náš tradiční a obvykle nejčetněji navštívený závod, utrpěl na prestiži i z politických důvodů. Neklidná politická situace v Zemi zavinila neúčast primátora nebo alespoň jeho zástupce. Magistrát převzal pouze záštitu a věnoval poháry. Nato, že závod byl založen k poctě prvního primátora hl. m. Prahy Dr. Baxy, který byl i naším členem, to bylo pro Prahu ostudné a pro klub neradostné. Účastnilo se pět lodních tříd a hosté z jiných klubů. Nejpočetněji byli zastoupeni Optimisté. Z 21 lodí po náročně odstartovaných pěti rozjížďkách na stupních vítězů stanuli:

1. Šimon Jurečka (ČYK)
2. L. Kraus (J.K.Česká Lípa)
3. K. Flosmanová (Jiskra Třeboň)

Lodní třída RS Feva po 4 rozjížďkách skončila s výsledkem:
1. J. Václavík a K. Muchová (oba z JK Česká Lípa)
2. Eliška Stibůrková a Lucie Košatová (obě z ČYK)
3. Bořek Borkovec a Tereza Stibůrková (oba z ČYK)

Devíti loděmi se účastnila lodní třída 420, s tímto výsledkem po čtyřech rozjíďkách :
1. L. Wehrenberg a T. Kraus (oba z JK Česká Lípa)
2. V. Vlachová a M. Vlach (oba z YC Neratovice)
3. F. Viták a F. Neumayer (oba z JK Plzeň)

Osm lodí startovalo na kadetech a 4 rozjížďky přinesly tento výsledek:
1. Tereza Holubová a Anna Winklerová (obě z ČYK)
2. A. Hudec a N. Dvořáková (oba z YC Neratovice)
3. F. Postránecký a T. Dítětová (oba z YC Neratovice)

Z kajutových lodí se účastnily pouze tři lodě a již řadu let nepřekonaným vítězem byla posádka J. Culek (YC Kotva Praha) a J. Kleinová (JK CZU).


Tradičním závodem, kterým každou sezónu na Vltavě ukončujeme, je závod o Modrou stuhu Vltavy. Byl radostnější než minulé? I tentokrát jen dík velkému úsilí organizátorů a startérů podařilo realizovat závod se šesti rozjížďkami. Na start 20.-21.října přijelo 15 lodí třídy Optimist a 8 lodí třídy RS Feva a šest třídy cadet. Z optimistů na stupních vítězů stanuli:

1. Šimon Jurečka (ČYK)
2. A. Povolný
3. A. Jaroš

Vítězi na fevách byli:
1. Bořek Borkovec (ČYK) a M. Iljuchin (Orthodocks YC)
2. K. Flosmanová (TJ Jiskra Třeboň) a Lucie Lokajíčková (ČYK)
3. J. Kuthan (YC Lískovec) a Iva Brhelová (ČYK).

Nejméně bylo kadetů, ale i oni prošli šesti starty s konečným výsledkem:
1. A.Hudec (YC Neratovice) a M. Pfeifer (JK Touen)
2. Jonáš Ronovský (ČYK) a V. Krchňavý (YC Roudnice n.L.)
3. Filip Motal a Adéla Beretová (oba ČYK).

R.H.


MČR - Nechranický skluz
13.11.2018
Na tomto významném závodu startovaly ve dnech 28. až 30. září čtyři lodní třídy za účasti 80 lodí, 93 závodících. Přijeli též z Rakouska a Slovenska. Závod se odejel jen v pátek. Při druhé rozjížďce v pátek ve větru do 20 uzlů bylo na hladině veselo. Ve čtvrté rozjížďce se uplatnila taktika, a ta byla rozhodující pro celkové hodnocení. Podmínky v sobotu a neděli neumožnily ani jednu rozjížďku, přes všechno snažení závodní komise. Účast našich členů byla malá.
V závodu LT Laser se A. Podzimek umístil jako 25. Mistrem ČR se stal Viktor Teplý z JK Brno. V závodu LT 29 er, za účasti 13 lodí, se umístil Jiří Smrčka na 10. místě. Mistrem ČR se stal Jaroslav Čermák s Petrem Košťálem z YC Pardubice.

R.H.


Mistrovství ČR RS * Lipno Regata
12.10.2018
V Černé v Pošumaví v prodlouženém víkendu 31.8.-2.9.2018 byla uspořádána Lipno Regata, ke které se připojily LT RS Feva a RS 500 se svými šampionáty, protože voda Na Nových Mlýnech nebyla způsobilá. Přihlásilo se 27 Fev a 20 pětistovek. Západní vítr ve čtvrtek umožnil čtyři rozjížďky, východní vítr v pátek další čtyři. Sobotu a neděli pokazil déšť. Za účasti 27 lodí, z toho osmi lodí z ČYK, Mistry republiky se stala Lucie Košatová (ČYK) a Eliška Richterová. Košata Lukáš (ČYK) s J.Richterem se umístili jako druzí. Blahopřejeme.

R.H.


Soustředění družstva Optimist v Zadaru
10.10.2018
Družstvo Optimist, vedené hlavním trenérem družstva Pavlem Schwarzem, uspořádalo ve dnech 16. až 23. června 2018 soustředění v chorvatském Zadaru. Zprávu o jeho úspěšném průběhu podal trenér.

Zázemí tohoto soustředění bylo předjednáno lodní třídou 29er, která zde pořádá svoje soustředění každoročně. Naše mělo formu sportovního campu, při kterém trenéři zajišťují trénink na vodě, přepravu lodí a příslušenství, rozbory výcviku s přednáškami.

Rodiče zajišťují dopravu, ubytování, stravu a veškerý servis dětí na břehu. Trenerské zabezpečení obstarali Pavel Schwarz a Eva Skořepová. Pro výcvik a bezpečnost na vodě dopravili klubové čluny Predátor a Grand. Výcviku se účastnili žáci: Anna Skořepová, Johanka Klímová, Jáchym Klíma, Anna Busta,Vojta Klíma, Adam Popov, Jan Beringer (členové ČYK) a Kristýna Flosmanová, Kája Lojková, Jonáš Janota. Díky skvělým podmínkám jak v zázemí klubu tak na moři velmi efektivní trénink probíhal každý den pobytu, večer byl vždy doplněn kvalitní přednáškou.

Velké poděkování náleží především Evě, která vše organizačně domlouvala. Zejména při nepříjemné příhodě na závěr, kdy nám vykradli apartmán a zmizely mimo jiné dva notebooky, byly její jazykové schopnosti při jednání s policii velmi užitečné. Naštěstí tato příhoda narušila pohodu soustředění až poslední den. V závěru můžeme konstatovat, že tento formát tréninku se osvědčil, a proto se jej pokusíme zopakovat i v dalších letech.

Pavel Schwarz, vedoucí družstva Q


Soustředění družstva Optimist v Lipně
10.10.2018
Hlavní soustředění družstva Optimist se uskutečnilo ve dnech 4.-19.srpna 2018 na Lipenském jezeře v Černé v Pošumaví. Zprávu o průběhu nám poslal hlavní trenér Pavel Schwarz.

Zázemí poskytl YC Mulda, kemp Jestřábí včetně stravy. Děti byly ubytované v chatkách. Účastnilo 11 dětí z ČYK a dalších šest z jiných klubů. Výcvik probíhal každý den dvě hodiny dopoledne a tři hodiny odpoledne, večer videorozbor spojený s teorií. Když nefoukalo, zorganizovali jsme pro děti hry a atrakce, jako např. návštěvu Lanového parku, Lunaparku, výlet do Lipna na oblíbenou Bobovou dráhu atd. Tréninky zabezpečovalo pět motorových člunů. Jeden z nich zapůjčil JK Černá, za což jim velmi děkujeme.

Děti byly rozděleny do čtyř družstev, cca po čtyřech závodnících. Družstvo nováčků zajišťovaly dva čluny. Malý počet dětí v družstvu umožnil intenzivní trenérskou práci a soustředění dětí na pokyny trenéra. Na závěr tréninku se pořádala společná tréninková rozjížďka. Tento systém se velmi osvědčil.

Počasí bylo velmi horké, přesto se povedlo asi pět větrných dnů s velmi kvalitním tréninkem. Druhý týden jsme se v rámci soustředění zúčastnili MČR konaného v JK Černá. Bohužel se pro nedostatek větru nepodařilo odjet dostatečný počet rozjížděk. Na závody dorazila ČT Lvíčata a natočila s námi další díl pořadu o sportu pro mládež.
Jako trenéři a vedoucí pracovali také: Martin Houska, Pavel Pavlousek, Eva Skořepová, Klára Valdhansová, Adéla Cvachová, Matěj Cvach a Matěj Jurečka.

Děkujeme kempu Jestřábí a JK Černá, kteří nám pomáhají i v průběhu sezóny.


Pavel Schwarz, vedoucí družstva Q


Indiánské léto na Lipně
10.10.2018
V Jestřábí na Lipně se uskutečnil ve dnech 22.-23. září 2018 pohárový závod lodních tříd Optimist a 420. Jedná se o náhradní závod za zrušený, který se měl konat v Nových Mlýnech. V náročných podmínkách, v silném větru s deštěm, byly realizovány čtyři rozjížďky v sobotu a čtyři v neděli. Za pěkné účasti 68 lodí lodní třídy Optimist vítězi byli:

1. Tibor Nevelöš (SK Štětí)
2. Lukáš Kraus (JK Česká Lípa)
3. Šimon Jurečka (ČYK).

Ve starších žácích byl prvním Šimon Jurečka (ČYK). V mladších žačkách se Marie Lokajíčková (ČYK) umístila jako třetí. Ve starších žákyních se umístila Stella Marie Hatle (ČYK) jako druhá. Nejmladším účastníkem byla Anna Skořepová (ČYK). Tímto závodem byla uzavřena pohárová soutěž uvedených lodních tříd.

R.H. FOTO: E.Skořepová


Memoriál A. Bürgermeistera
9.10.2018
Druhým letošním podzimním závodem Českého Yacht klubu byl memoriál, který se konal 6. a 7. října na Vltavě. Startovaly dvě lodní třídy. Ve třídě Optimist startovalo 17 lodí, z toho pět zYC CERE, a zvládly čtyři rozjížďky s výsledkem:

1. Jurečka Šimon
2. Lokajíčková Lucie
3. Peterka Tomáš, všichni z ČYK.

Ve třídě RS Feva startovalo 7 lodí, a po 4 rozjížďkách byl výsledek následující:

1. Borkovec Bořek (ČYK) a Iljuchin Matěj OYC)
2. Procházka O. a Benovič V. (YC CERE)
3. Šiknerová A. a Benovičová V. (YC CERE)

 

R.H.


MČR - Nechranický skluz
9.10.2018
Na tomto významném závodu startovaly ve dnech 28. až 30. září čtyři lodní třídy za účasti 80 lodí , 93 závodících. Přijeli též z Rakouska a Slovenska. Závod se odejel jen v pátek. Při druhé rozjížďce v pátek ve větru do20 uzlů bylo na hladině veselo. Ve čtvrté rozjížďce se uplatnila taktika, a ta byla rozhodující pro celkové hodnocení. Podmínky v sobotu a neděli neumožnily ani jednu rozjížďku, přes všechno snažení závodní komise. Účast našich členů byla malá.
V závodu LT Laser se A. Podzimek umístil jako 25. Mistrem ČR se stal Viktor Teplý z JK Brno. V závodu LT 29 er, za účasti 13 lodí, se umístil Jiří Smrčka na 10. místě. Mistrem ČR se stal Jaroslav Čermák s Petrem Košťálem z YC Pardubice.

R.H.


MS juniorů Laser Radial
18.9.2018
Radostnou zprávu o úspěchu naší dorostenky z mistrovství světa i s obrázky poslala trenérka družstva Hana Valdhansová:

V německém Kielu proběhlo 20. –25.8.2018 juniorské  mistrovství světa v lodní třídě Laser Radial, kde v českém reprezentačním týmu startovala také naše Lucie Keblová.  Lucce se dařilo, probojovala se  do zlaté skupiny a zajela dvě rozjížďky na osmém místě. Celkově skončila na 47. místě z 96 závodnic.
Celkově na mistrovství startovalo 400 závodníků ze 45 zemí, ČR reprezentovali kromě Lucky  také Bára Košťálová,Víťa Moučka, Ben Přikryl.

 

R.H.


Cadeti na MS v Německu
10.9.2018
Zprávu o účasti tří českých posádek na Mistrovství světa nám poslal Pavel Štursa.

MS lodní třídy Cadet se letos konalo v Bodstedt v Německu. Předcházelo mu soustředění od 21. do 25.července, vlastní mistrovství od 26.7. do 3.srpna. Česká účast byla organizována jednotně asociac í ALT Cadet. Za ČR se účastnilo sedm posádek, z toho tři z ČYK. Trenérsky akci zajišťoval Zdeněk Parůžek za pomoci Pavla Štursy a bývalých vynikajících kadeťaček Zuzky Vychové a Lucky Štursové. Týlové zajištění z Líbeznice poskytl Zdeněk Davídek. Rodiče závodníků pomohli vydatnou silou při nakládání a skládání materiálu, pomohli s ubytováním a stravováním závodníků i s vytvářením dobré nálady. K zajištění akce byly k dispozici dva trenérské čluny. Jeden poskytla ALT a druhý ČYK. Vzhledem k výměně motoru na našem člunu bezprostředně před mistrovstvím musím poděkovat Zdeňku Davídkovi a Mirkovi Vlachovi za mimořádné úsilí, které věnovali výměně, abychom mohli včas odejet. Vše se na poslední chvíli podařilo. Účast člunů se ukázala jako naprostá nezbytnost. Sledovali jsme posádky na dvou okruzích. Jeden člun organizátoři vyčlenili jako „rescue“ s možností vjezdu do pole a záchrany. Druhý (trenérský) měl omezený přístup k závodnímu poli a záchrana byla možná jen na výzvu pořadatelů.

Trénink 21.-25.července
Trénovalo se za výborných větrných podmínek. Počasí jsme měli středomořského charakteru – teplo, slunce, vítr. Co více si přát. Děti byly na vodě každý den přibližně čtyři hodiny. Zde si zvykaly na místní větrné podmínky. Sjížděly se nové posádky. Na břehu následoval rozbor, teoretická část a volná zábava. Děti ocenily trenérskou účast bývalých kadeťaček Zuzky Vychové a Lucky Štursové. Děvčata uměla využít svých nabytých zkušeností a srozumitelně předávat své znalosti mladším kamarádům. Případně, na cadetu vše vysvětlit praktickou ukázkou.

Mistrovství 26.7. až 3.8.
Počasí nám stále přálo, ale větru postupně ubývalo. Se slábnoucím větrem se naše posádky postupně propadaly v celkovém pořadí. Na slabém větru se projevila menší zkušenost se závoděním, vyšší hmotnost posádek a starý materiál. Naše lodě i plachty již lecos pamatují. Při srovnání s kadeťátskou konkurencí jsme jen tiše, někdy hlasitě záviděli.

Vyhlášení 3.srpna
Vyhlášení výsledků bylo večer 3.8. Následoval společenský večer a sledující den odjezd. Všichni jsme se shodli, že bychom si pobyt rádi ještě protáhli. Organizace ze strany pořadatelů byla vynikající, a zvolené ubytování v kempu také. V kempu jsme si vytvořili český ostrov ze stanů a karavanů s vlastním náměstíčkem. Všichni jsme tak byli pohromadě. To se ukázalo jako velmi výhodné z hlediska organizace sportovního a společenského života. Den začínal v osm hodin rozcvičkou a končil postupně podle věku dětí večerkou.

Ve skupině WORD, s účastí 63 posádek, se Míša Cvikrová a Fanda Žalud umístili na 55. místě. Ve skupině PROMOTION, s účastí 58 posádek, se Filip Motal a Jonáš Ronovský umístili na 46. místě. Příští rok se Mistrovství světa cadet koná v Polsku (Krynica Morska). Je to velká výzva pro naše žáky.

R.H.


Laseristé v Rakousku a na Lipně
10.9.2018
Trenérka družstva dorostenců Hana Valadhansová poslala zprávu ze dvou závodů, kterých se na sklonku sezóny účastnili:

Pohár ČR Laser GP 2018 pro lodní třídy Laser Standard a Laser Radial se již opakovaně jel v nádherném horském prostředí Wolfgangsee v Rakousku 25. a 26.8. 2018 za značné účasti českých a rakouských závodníků, bohužel bez výrazného stálého větru. 31 závodníků na Radiálu a 25 na Standardu včetně našeho olympionika Viktora Teplého. Na chladné vodě za chladného a deštivého počasí odjela se řadu pokusů o rozjížďky, přičemž Standardisté celkem dokončili 3 a Radialisté 2 rozjížďky. Závod byl plně v režii českých jachtařů, kteří v kategorii Laser Standard obsadili všech prvních 5 míst, v čele s Viktorem Teplým. V kategorii Laser Radial dojeli v absolutním pořadí 1. Lenka Kališová, 3. Zdeněk Chlup, 5. Klára Valdhansová (z ČYK), 8. Adéla Cvachová, 11. Matěj Cvach (oba dřívější členové ČYK) a 14. Tonda Podzimek (z ČYK). Z uvedeného vyplývá, že umístění v kategorii žen obsadily naše dívky Lenka, Klára a Adéla. Všem vítězům a vítězkám se na závěr vyhlášení dostalo od kamarádů srdečného blahopřání v podobě koupele v zářivých vodách jezera.

Hned další víkend 31.8. – 2.9. se pořádala tradiční Lipno regata v Černé v Pošumaví, kde se účastnilo pouhých 11 lodí Laser Radiál, rakouští jachtaři zde citelně chyběli. Během pátku závodníci absolvovali 4 rozjížďky, které zůstaly v tomto závodě jedinými. Vítězem se stal Radek Sopoušek, ČYK reprezentovala Klára Valdhansová, která se umístila pátá.R.H.


Úspěšná HEBE V
1.9.2018
Posádky lodí HEBE Zdenálovy úspěšné stáje po celou jachetní sezónu pilně cvičí a čas od času předvedou svoje umění na náročných závodech, vždy úspěšně, jako tomu bylo i tentokrát na světoznámém závodu Palermo – Monte Carlo. Závod to musel být napínavý, protože více než soupeřící lodě je ohrožovalo počasí. Hned po skončení závodu nám průběh příprav a závodu popsal Zdenál, ač jistě i on musel být vyčerpán. Děkujeme za radostné zpravodajství a blahopřejeme k úspěšnému zvládnutí všech překážek a dosaženému výsledku jemu i posádkám.
Předávám slovo Zdenálovi (Zdeňkovi Sünderhaufovi):


Loď Hebe V kotvila v Janově. Převozní posádka měla za úkol přemístit loď do přístavu v Palermu, abychom mohli absolvovat závod Palermo - Monte Carlo. Na to si vyměřila týden plavby a dne 12. srpna vyrazila na přeplavbu. Po dvou dnech klidné plavby přišla série silných bouřek. Posádka se snažila  před nimi se skrýt, ale v noci udeřil blesk těsně vedle lodě a ten kompletně vyřadil z provozu čerstvě nainstalovanou elektroniku. Začal boj s časem. Do závodů zbývalo šest dní, a věděli jsme, že v noci se bez fungujících budíků nedá závodit. Navigátor Libor Hošek zajel autem do Mnichova, kde s pomocí Johana Hirnšála již byla připravena zásilka budíků a centrální jednotky. Mezitím byla loď převezena do Palerma a začaly se odmontovávat vyhořelé komponenty. Zároveň se začal řešit kompletně nový antifouling, protože při výrobě lodě byl natřen na lak a odlupoval se. Nakonec se dne 20. srpna povedlo dát loď na vodu a stihli jsme i krátký trénink. Musím ocenit obrovské úsilí celé posádky, která si ani na chvíli nepřipustila možnost , že bychom se nepostavili na start. Start slavného závodu Palermo- Monte Carlo na 540 námořních mil byl stanoven na 21. srpen, což je pro nás významné výročí 50 let okupace sovětskými vojsky. Jako vzpomínku jsme si od Karla Kryla pustili „Bratříčka“ a uctili toto výročí minutou ticha. Do závodu  jsme nastoupili v sestavě: Martin Trčka, Zdeněk Jakoubek, Zdenál Sünderhauf, Kuba Havelka, David Kovařík, Libor Hošek a Honza Špidlen. Na startu se objevilo 54 lodí, od velkých maxi jachet až po malé plachetnice, jako je naše M 37. Na startovní lodi byl také monacký kníže  Albert II., který celou regatu odstartoval. Start nám mimořádně dobře vyšel a krátce jsme vedli celé pole lodí až k otočné boji. Následoval klasický závod a režim hlídek, na který jsme na Hebe V dlouhodobě zvyklí. Díky pečlivé navigaci Libora Hoška a správných rozhodnutí skippera Martina Trčky jsme se vyhýbali a ujížděli největším bouřkám. Vítr se většinou pohyboval od 6  do 18 uzlů. Neustále jsme se snažili trimovat loď do maximální rychlosti. Plachty jsme měnili neustále ve dne i v noci. Některé lodě chytly silné bouřky s blesky a sílou větru až 70 uzlů, kdy ani nestihly stáhnout plachty. Do měřeného bodu mezi Sicílií a Korsikou v přístavu Porto Cervo jsme dojeli na 7. místě v kategorii ORC. Zde na nás vedoucí loď,  Lucky - Maxi 72 z New Yorku,  měla najeto 2 hodiny a 45 minut. Až v druhé polovině závodu se nám dařilo toto umístění neustále vylepšovat. Cíl v Monte Carlo jsme protnuli v nočních hodinách po 3 dnech a 21 minut na tvrdě vybojovaném 2. místě. Zvítězila  italská loď Endlessgame – Cookson 50 CANT. Zavládlo nadšení na lodi a čekání na finální výsledek. Výsledek byl potvrzen a pak jen slavnostní, závěrečné vyhlašování. Ještě v noci Hebe V odjela zpět do Janova.

Děkujeme všem příznivcům za jejich podporu. Jmenovitě společnosti Benemedo, Mobilwag, Helly Hansen, Lodním novinám, Kráse jachtingu, Českému svazu jachtingu, Českému Yacht Klubu, České televizi.   Nyní se část posádky přesouvá na jezero Lago di Garda, kde na karbonovém speciálu T boat 830i se připravujeme absolvovat tři závody. Na slavnou Cientomiglii nás přijede posílit Milan Koláček, který se zde chopí kormidla.

Zdenál Sünderhauf


ČYK TRIAL 2.ročník
1.9.2018
První dny náhlého ochlazení byly pro jachtaře příznivé, protože na rozdíl od minulých týdnů, kdy pro bezvětří i na velkých vodních plochách byly závody rušeny, na Vltavě bylo hezky. Zuzance, organizátorce i prvního ročníku TRIALu, se tento závod povedl. Stal se opět příkladem těm, kteří z nejrůznějších důvodů, ač jsou členy ČYK, s výjimku kajutářů, na vodu nevyjedou. Účastníkům přinesl radost z pohybu i výsledku, divákům potěšení z pohledu na barevné plachty na Vltavě. Zuzanka nám druhý den po skončení závodu poslala zprávu. Je mojí povinností poděkovat za takovou pohotovost i jí. R.H. Následuje zpráva:

Druhý ročník ČYK TRIALu, což je závod, který je určen především pro členy ČYK, kteří nemají praktické zkušenosti se závodním okruhovým jachtingem, se konal 25.srpna na Vltavě. Jezdilo se, stejně jako v loňském roce, na dvouposádkových lodích třídy 420. Vítr byl o síle 3-5 m/s, v nárazech i 7m/s. Jak už to na Vltavě bývá, vítr se neustále točil a tak se závodníci nenudili. Výkony všech zúčastněných byly úžasné. Výkony těch zúčastněných, kteří doposud neměli povědomí o okruhových závodech, byl úžasný. Zvláště výkon Blanky Jindrové, která seděla na plachetnici poprvé a jejíž začátky ani nemohly být bezchybné. Po absolvování osmi rozjížděk se vypracovala na skvělého kosatníka. Považuji za svou povinnost poděkovat Frantovi Bauerovi z CERE, který nám zapůjčil 4 závodní lodě, Pavlovi Schwarzovi a Martinovi Houskovi za vytýčení tras, Pavlovi Jindrovi, který se ujal role hlavního rozhodčího a ještě jednou Pavlovi Schwarzovi, který vše zorganizoval. V neposlední řadě díky všem účastníkům, bez kterých by se závod nemohl konat.
I když výsledky nejsou v tomto závodě to nejdůležitější (důležitější jsou nové poznatky, které si každý ze závodu odnesl), tak zde jsou:

1. Pavel Schwarz + Dana Horká
2. Martin Houska + Petr Machek
3. Zuzana Válová + Blanka Jindrová
4. Miloš Hůla + Jiří Čáp
Zuzana Válová


Cadeti na MS v Německu
15.8.2018
Zprávu o účasti tří českých posádek na Mistrovství světa nám poslal Pavel Štursa.

MS lodní třídy Cadet se letos konalo v Bodstedt v Německu. Předcházelo mu soustředění od 21. do 25.července, vlastní mistrovství od 26.7. do 3.srpna. Česká účast byla organizována jednotně asociací ALT Cadet. Za ČR se účastnilo sedm posádek, z toho tři z ČYK. Trenérsky akci zajišťoval Zdeněk Parůžek za pomoci Pavla Štursy a bývalých vynikajících kadeťaček Zuzky Vychové a Lucky Štursové. Týlové zajištění z Líbeznice poskytl Zdeněk Davídek. Rodiče závodníků pomohli vydatnou silou při nakládání a skládání materiálu, pomohli s ubytováním a stravováním závodníků i s vytvářením dobré nálady. K zajištění akce byly k dispozici dva trenérské čluny. Jeden poskytla ALT a druhý ČYK. Vzhledem k výměně motoru na našem člunu bezprostředně před mistrovstvím musím poděkovat Zdeňku Davídkovi a Mirkovi Vlachovi za mimořádné úsilí, které věnovali výměně, abychom mohli včas odejet. Vše se na poslední chvíli podařilo. Účast člunů se ukázala jako naprostá nezbytnost. Sledovali jsme posádky na dvou okruzích. Jeden člun organizátoři vyčlenili jako „rescue“ s možností vjezdu do pole a záchrany. Druhý (trenérský) měl omezený přístup k závodnímu poli a záchrana byla možná jen na výzvu pořadatelů.

Trénink 21.-25.července
Trénovalo se za výborných větrných podmínek. Počasí jsme měli středomořského charakteru – teplo, slunce, vítr. Co více si přát. Děti byly na vodě každý den přibližně čtyři hodiny. Zde si zvykaly na místní větrné podmínky. Sjížděly se nové posádky. Na břehu následoval rozbor, teoretická část a volná zábava. Děti ocenily trenérskou účast bývalých kadeťaček Zuzky Vychové a Lucky Štursové. Děvčata uměla využít svých nabytých zkušeností a srozumitelně předávat své znalosti mladším kamarádům. Případně, na cadetu vše vysvětlit praktickou ukázkou.

Mistrovství 26.7. až 3.8.
Počasí nám stále přálo, ale větru postupně ubývalo. Se slábnoucím větrem se naše posádky postupně propadaly v celkovém pořadí. Na slabém větru se projevila menší zkušenost se závoděním, vyšší hmotnost posádek a starý materiál. Naše lodě i plachty již lecos pamatují. Při srovnání s kadeťátskou konkurencí jsme jen tiše, někdy hlasitě záviděli.

Vyhlášení 3.srpna
Vyhlášení výsledků bylo večer 3.8. Následoval společenský večer a následující den odjezd. Všichni jsme se shodli, že bychom si pobyt rádi ještě protáhli. Organizace ze strany pořadatelů byla vynikající, a zvolené ubytování v kempu také. V kempu jsme si vytvořili český ostrov ze stanů a karavanů s vlastním náměstíčkem. Všichni jsme tak byli pohromadě. To se ukázalo jako velmi výhodné z hlediska organizace sportovního a společenského života. Den začínal v osm hodin rozcvičkou a končil postupně podle věku dětí večerkou.

Ve skupině WORD, s účastí 63 posádek, se Míša Cvikrová a Fanda Žalud umístili na 55. místě. Ve skupině PROMOTION, s účastí 58 posádek, se Filip Motal a Jonáš Ronovský umístili na 46. místě. Příští rok se Mistrovství světa cadet koná v Polsku (Krynica Morska). Je to velká výzva pro naše žáky.R.H.


HEBE IV na Orlík Cup
1.8.2018
Zdenálův tým HEBE nebrázdí úspěšně jen slané vody. Školí a vychovává také dospělé pro vnitrozemské i mořské vody. I na domácích vodách je úspěšný a připravuje nové generace posádek. Nově o tom svědčí účast týmu HEBE IV v letošní sérii osmi závodů Orlík Cupu. Ve všech osmi závodech zvítězili. Svoje posádky postupně doplňovali novými absolventy HEBE Sailing Školy. Odtud pramení noví kormidelníci, o kterých se jistě brzy dočteme na dalších výsledkových listinách. V letošním Orlík Cupu to byli: Pavel Fiala, Eva Marvalová, Matouš Rek a Milan Tomek. Jsou přesvědčivými svědky vynikajících výsledků Zdenálovy Školy.R.H.


MS mládeže v Texasu
23.7.2018
Mistrovství světa mládeže se účastnil český juniorský reprezentační tým ve složení: Na Laser Radial Lucie Keblová, na 29er Jaroslav Čermák a Petr Košťál, na 420 Zuzana a Eliška Výchovy pod trenérským vedením Davida Křížka a Johany Rozlívkové. Mistrovství začalo 16.července, ale náš tým přiletěl několik dnů před zahájením, aby se přizpůsobil místu i změně časového pásma. Přihlásilo se 382 účastníků 46 národů v devíti lodních třídách. David vydatně pomáhal při ladění trimu převzatých lodí. Všichni pilně cvičili a naše Lucka měla hned první sobotu smůlu. Při obratu si zvrkla kotník, který ještě v neděli nechala v chladivém obvazu. V neděli vyjely lodě do stále sílícího větru, a při přistávání nastaly problémy. Byly i ztráty na plachtách. Pozdě odpoledne za začaly nekonečné proslovy, večer byl brífink. Celý týden převládal vítr o síle 14 až 20 uzlů. Podle Davida Křížka na vodě se odehrávaly „neuvěřitelné jachtařské souboje“. Ve velmi náročných podmínkách se naše Lucka na Laseru Radial celkově umístila na 37.místě. Podávala vyrovnaný výkon, v devíti rozjížďkách byla 35. až 39. V sobotu 21.7. Mistrovství světa mládeže skončilo. Ani závěrečný ceremoniál se neobešel bez dlouhých proslovů (zřejmě častý výskyt choroby funkcionářů). V závěru své zprávy David napsal: „Pokud chceme úspěch dospělých reprezentantů, pak musíme mít úspěšnou mládež.
Zprávu Davida Křížka naleznete na stránkách Českého Svazu Jachtingu (www.sailing.cz).

R.H.


Cadet - Zprávy z Lipna
13.7.2018
Závod O krále Šumavy

Závod se konal ve dnech 30.6.-1.7. 2018 v areálu loděnice YC Černá v Pošumaví. Pro LT Cadet to byl závod republikové pohárové soutěže. V závodě startovalo celkem 10 posádek. Z našeho družstva Cadet startovaly 4 posádky. Nejlépe z našich se umístila na 2. místě dívčí posádka Holubová Tereza - Winklerová Anička. Další místa jsme obsadili až na 7. místě: Motal Filip – Ronovský Jonáš, na 8. Holubová Kristýna – Kramplová Annamarie a devátí byli Motal Adam – Beretová Adéla. Závod se jel v teplém počasí. První den vál slabší vítr, zhruba do 5 m/s. Druhý den v neděli však vítr zesílil na příjemné rozmezí 4 až 8 m/s a závod se jel v dobrých a regulérních podmínkách.

Mezinárodní mistrovství ČR – Vítr a slunce.

Závod se konal také v areálu loděnice YC Černá v Pošumaví. Pro závodníky LT Cadet prakticky začal již ve středu 4.7.2018, kdy od 16:30 hod začala technická inspekce startujících lodí a záchranných prostředků posádek. Technickou inspekci provedli měřiči LT Cadet Zdeněk Davídek a Zdeněk Parůžek, kterým pomáhal s organizací měření a kontrol Pavel Štursa. Ve čtvrtek 5.7. jsme se probudili do bezvětrného dne. Odpoledne okolo 16. hodiny se vítr mírně rozfoukal a závodní komise se pokusila závod odstartovat. Odjela se pouze jedna rozjížďka. Další den se mírně ochladilo, ale bohužel vítr se nedostavil. Teprve v sobotu se počasí přiklonilo k očekávání jachtařského národa a vítr zesílil na příjemných 6 – 8 m/s s nárazy přes 10 m/s. V tomto dnu se odjelo 5 rozjížděk. Posledním dnem závodu byla neděle a ta rovněž začala bezvětřím. Před polednem se trochu zvedl vítr a závodní komise se pokusila odjet další rozjížďky. Lodě vyrazily na vodu, ale zhruba po 1,5 hodině se vrátily ke břehu bez toho, aby odjely rozjížďku. Takže z hlediska jachtařského musím konstatovat, že tentokrát nám „bůh větru“ nebyl nakloněn. Pro nás bylo toto MR velmi úspěšné, protože posádka Tereza Holubová – Anička Winklerová závod vyhrály a získaly titul Mistr republiky. Startovalo v závodě celkem 12 posádek, z našeho klubu čtyři posádky. Ty se umístily na dalších místech – 9. Filip Motal - František Žalud, 10. Kristýna Holubová - Annemarie Kramplová. Posádka Adam Motal - Adéla Beretová pro zranění kormidelníka nejela 5 rozjížděk a TÍM skončila poslední.

Oba závody byly po organizační stránce vynikajícím způsobem zajištěny. Patří proto poděkování pořádajícímu klubu v Černé v Pošumaví, technickému personálu závodu a také i hlavnímu rozhodčímu Vaškovi Brabcovi, který jako představitel nově nastupující mladé generace se svého úkolu zhostil velmi dobře. Není bez zajímavosti, že právě on, před několika málo lety, stál na stupních vítězů MR LT Cadet.

Závěrem mohu říci, že oba závody se vydařily. Poděkovat bych chtěl i rodičům, kteří děti doprovázeli a velmi se tak zasloužili o úspěšný výsledek účasti našeho družstva ČYK-Cadet.Zdeněk Davídek


Soustředění Optimistů v Žernosekách
13.7.2018
Družstvo Optimist uspořádalo další dvě soustředění. To ve Velkých Žernosekách bylo zaměřeno na začátečníky. Druhé se koná v Chorvatsku a ještě neskončilo. Z prvního nám poslala trenérka Dana Horká následující obsažnou zprávu

Pro začínající nováčky jachtingu, jsme uspořádali již tradiční soustředění na Velkém Žernoseckém jezeře od 30.6.. do 7. 7. 2018 pod vedením trenérů Pavla Schwarze a Dany Horké. Účastníci soustředění byli Jan Beringer, Martin Šulc, Johana Klímová, Anna Busta, Anna Skořepová a Kateřina Tomolová. Dopravu na soustředění jsme pojali pro nás tradičně po řece, všichni společně na motorovém člunu Predátor. Počasí nám velmi přálo, byl silný severní vítr, ale nezmokli jsme. Cesta uběhla díky pohodlnému a svižnému člunu velmi rychle. Byli jsme hosty  areálu Marína Labe – kemp „Pláž“, který nám vytvořil jako každý rok podmínky pro ubytování, stravování, uložení lodí a příslušenství na břehu, tak aby soustředění mohlo probíhat bez problémů. Počasí bylo teplé a slunečné, a ani o vítr jsme nebyli ošizeni. Někdy silný a studený, foukalo od severu, jindy mírný ideálně vhodný pro naše nováčky. Budoucí závodníci si vyzkoušeli zejména první dva dny i techniku jízdy v silnějším větru. Poslední den jsme odjeli závěrečný závod, který byl zařazen do celotáborové jachtařské soutěže. Trénovali jsme na jezeře dvakrát denně v dopoledních a odpoledních blocích. V podvečer se zájmem sledovali výklad trenéra a video rozbor z denního tréninku, a večer byl ještě dostatek času na různé společenské nebo sportovní hry nebo osobní volno. Když nefoukalo jelo se na výlet do města Litoměřic člunem a jako cílová prémie bylo občerstvení v místní cukrárně.
Během týdne se účastníci naučili tolik jachtařských dovedností - uzle, základy pravidel, ustrojit a vyplout samostatně na vodu, ovládat loď a udržovat správný kurz podle směru větru, zastavit a rozjet, obraty a halzy, navazování za člun, převracení a stavění lodi a mnoho dalšího.

Soustředění splnilo svůj účel - naučit jachtařské základy nováčky individuální péči tak, aby mohli absolvovat program družstva v běžném režimu. Důležitým cílem je i vzájemné seznámení a získání důvěry v trenéry. Jejich chování a přístup k lodím a pokrok v jachtařských dovednostech byl na konci soustředění viditelný, což nás potěšilo a přesvědčilo, že soustředění nováčků má smysl. Právě na něm se rozhoduje, jestli se dítě stane jachtařem, nebo ne. Úroveň jejich jachtařských dovedností umožňuje většině účast na hlavním soustředění na Lipenském jezeře i na závodech navazující části sezóny.Dana Horká


Soustředění družstva Q v Zadaru
24.6.2018
Zdravíme z vydařeného soustředění LT Optimist, kterého se účastní osm dětí z ČYKu a tři ze spřátelených klubů. Soustředění zajišťují dva trenéři, Eva Skořepová a Pavel Schwarz. Díky skvělým podmínkám na moři i v zázemí místního klubu jsou tréninky  pro děti velkým přínosem. Jsme tu týden, od 16.6., a zítra balíme. Přikládám pár fotografií, spoustu dalších máme k dispozici. Milujeme jachting.

Pavel


Repre Optimist
17.6.2018
Reprezentační družstvo LT Q vyjelo v květnu na dvě místa v rámci příprav na vrcholné soutěže. Prvním bylo národní jachtařské centrum holandské reprezentace, v místě, kde se bude konat ME. Techniku jízdy na volném moři mělo možnost důkladně procvičit, protože vlny dosahovaly až 3 m, něco, čeho si naše malé lodičky doma neužijí, a velmi silný proud. Účastnili se: M. Kališová (JK Brno), Šimon Jurečka (ČYK), O. Šindelka (MYK), M. a O. Ptáčníkovi (JK Máchovo j.). Druhé místo bylo v Polsku. V Dzwinově měli Poláci kvalifikační závod na MS a ME. Pro naše účastníky to byl cvičný závod před MS a ME. Ze 134 účastníků jen 9 bylo z ČR, z ČYK tentokrát nikdo. Z českých ti nejlepší přijeli z MYK, YC SK Štětí a YC Česká Lípa.R.H.


Bouřkové Nechranice
15.6.2018
Ve dnech 9.-10.června sešla se v Nechranicích obnovená CERE-regata. Byla vypsána pro více lodních tříd, ale předpověď počasí mnohé odradila od účasti. Navzdory předpovědi se sešlo 48 nejmenších – Optimistů, dále 25 Fevek, 23 FB, 12 RS a 5 Laserů. Z Českého Yacht Klubu se účastnilo 5 Optimistů. Sobota byla slunečná, ale bez větru. Tropické teploty věstily večerní příchod větru a na vodu krátce po šesté vyrazili Optíci a Laseristé. S přicházející bouřkou sílil vítr až na 24 uzlů, ve kterých jen 22 Optimistů rozjížďku dokončilo – hrdinové !! Nedělní odpoledne nepřineslo na sobotním stavu na vodě zlepšení podmínek, a závod byl ukončen. Umístění našich odvážlivců bylo následující: 7. Jurečka Šimon, 14. Klíma Vojtěch, 15. Hanka Vojtěch, 22. Hanka Vilém.
Za LT RS Feva bylo připraveno startovat 25 lodí, z toho šest z ČYK, ale neujely ani jednu rozjížďku.R.H. Foto: YACHT


Jarní fireballistická Rozkoš
4.6.2018
Čerstvá zpráva od Hanky Kábové.
Druhý letošní velký pohár třídy Fireball vyhrála manželská posádka Johanka Nápravníková Kořanová a Jakub Nápravník. O víkendu 12.-13.5. 2018 se na Rozkoši sešlo 25 lodí třídy Fireball. Ve větru 5-6 m/s (v nárazech až 9 m/s) se odjelo celkem 6 kvalitních rozjížděk, v kterých se nejlépe dařilo právě Johance (YC Neratovice) s Jakubem (ČYK). Zvítězili s náskokem 2 bodů před posádkou J. Parůžek – J. Košvica. 3. Místo obsadili M. Kubový a R. Roček.R.H. Foto: HaKa


Pohár Q na Nových Mlýnech ?
1.6.2018
Pohárový závod pro LT Optimist byl vypsán na konec května. Kdo mohl ale s takovým předstihem tušit, jaké bude počasí. Na závod se vypravilo také družstvo z ČYK, ale počasí jachtařům nepřálo. Napsal nám o tom trenér družstva Pavel Schwarz.

„O víkendu 26.-27. května se na Nových Mlýnech „uskutečnil“ druhý závod Poháru ALT Q. Respektive měl se uskutečnit. Bohužel, kvůli naprostému bezvětří se ani nevyplulo na vodu a našich devět závodníků si krátilo čekání a vítr výšlapem na hrad a koupáním. Nechyběly ani přednášky Evy Skořepové. Vyzkoušeli jsme nafukovací stan, který se v pálícím slunci velmi osvědčil. Tak snad příště se to na Nechranicích podaří …“.
P. Schwarz

R.H.


Jarní premiéra
15.5.2018
Byla to radostná premiéra, první pohárový závod optimistů. Slunečné dny a vítr kolem 10 m/s, pouze v sobotu potrápil začátečníky nárazy až 15 m/s., ale nepřekvapil závodníky z SK Štětí. Na startovní čáře stanulo 77 lodí z více klubů. Obě první místa získali Adam a Tibor Nevelöšovi z SK Štětí, třetí O. Šindelka z Moravského Yacht Klubu. Ze starších žáků třetí místo obhájil Šimon Jurečka z ČYK. V mladších žákyních obhájila první místo Lucie Lokajíčková. Tento závod ukázal našim závodníkům, že mají silné soupeře, a proto bude třeba více trénovat.
Souběžně na vodu vyjelo jedenáct „420“, ale na žádné z nich nebyl náš závodník.

R.H.


Decathlon Regatta
15.5.2018
Název jako pro závod pro OH v Řecku, a on to byl závod, který uspořádali v Černé v Pošumaví ve dnech 5.-7.května pro lodní třídy RS, a pojmenovali po největším maloobchodním prodejci sportovního vybavení, oblečení a obuvi. Ve třídě RS Feva startovalo 21 lodí. Z ČYK se účastnilo 11 závodníků. Jako druhá se umístila Lucie Košatová ve smíšení posádce, šestí byli M. Hlaváček a K. Kaltounková, sedmý L. Košata ve smíšené posádce, desátí B. Borkovec a T. Stibůrková. Za nimi následovali další. Jeden náš závodník, Jiří Smrčka, se postavil na startovní čáru osmi lodí třídy 29 er a skončil osmý.

R.H.


Zlatá plachta Barbory
4.5.2018
Jachetní oddíl VS Duchcov uspořádal v Oldřichově ve dnech 28.-29. dubna 2018 již 48.ročník závodu pro LT Optimist, Evropa a Laser. Ven z Prahy si vyjeli tři naši závodníci. V optimistech se jako druhý umístil náš A. Popov, šestá byla L. Lokajíčková, 14. K.Lokajíčková.

R.H.


Memoriál Ing. Böhma na Mácháči
4.5.2018
Memoriál uspořádal JK Staré Splavy ve dnech 28.-29. dubna 2018 pro pět lodních tříd. Na cadetech se z našeho klubu účastnili a vyhráli M. Cvikrová a F. Žalud. Čtvrté místo obsadila posádka K. Holubová a A. Kramplová, další startovali v posádkách složených z členů jiných klubů. S optimisty startoval z ČYK jen jeden nováček – R. Pačanda.

R.H.


Memoriál V. Drbohlava
4.5.2018
Den 21.dubna 2018 s jachtařským i slunečným počasím se severním větrem do 4 m/sec byl výbornou kulisou osmému ročníku ročníku Memoriálu Václava Drbohlava. Závod byl uspořádán mimo CTL, jako vzpomínková akce bývalých svěřenců velice aktivního trenéra Tatranu Praha. Prostředí a flotilu lodí „420“ poskytl YC CERE.

R.H.


Velká cena YC Lipna
4.5.2018
Ve dnech 21.-22. dubna 2018 se jel pohárový závod lodní třídy 29er. Z osmi startujících lodí vítězem se stala posádka M. Vítovec a M. Krsička, oba z YC CERE. Za ČYK startovaly dvě posádky, a umístili se: 7. Anna Teubnerová s B. Pavlíkovou z YC CERE, 8. Jiří Smrčka s P. Škvařilem z TJ Lodní sporty Brno.

R.H.


Optimistický Mácháč
4.5.2018
Na Máchově jezeře uspořádali Český pohár LT 420, Malý pohár LT Optimist a krajský přebor LT Laser ve dnech 21.-22. dubna 2018. Pouze v sobotu vítr umožnil čtyři rozjížďky, zato příjemného letního počasí si závodníci užili bohatě. Z ČYK se na „420“ účastnila M. Cvikrová, a umístila šestá. Ze 25 závodících optimistů bylo osm závodníků z ČYK, z nichž A. Rek byl čtvrtý a L. Lokajíčková pátá.

R.H.


Pálavská regata – Laser
4.5.2018
Zpráva od trenérky Hany Valdhansové.
28.4.- 30.4.2018 se na Nových Mlýnech jela tradiční Pálavská regata, která je u nás největším závodem olympijských tříd Laser Standard, Laser Radial a Finn a nestárnoucí Evropy. Pro třídu Laser Radial byla mezinárodním mistrovstvím České republiky pro 44 startujících lodí, s českou reprezentací a také s našimi závodníky Lucií Keblovou, Klárou Valdhansovou a Matějem Cvachem. Po celé tři dny panovalo nádherné jachtařské počasí – bylo slunečno a větrno, v pondělí hodně přes 10 m/s.

První místa patřila reprezentantům (Jakub Halouzka, Veronika Kozelská Fenclová, Jiří Halouzka), v kategorii ženy obsadila naše Lucka Keblová 3.místo, Klára Valdhansová 5. místo.R.H.


Memoriál JUDr.Štěpána
23.4.2018
Závod byl věnován památce zasloužilého člena klubu, vynikajícího rozhodčího a školitele závodních pravidel. Ani druhý letošní klubový závod nevynikl účastí. Nějak se nám ta letošní sezóna pomalu rozjíždí. Závod byl vyhlášen pro čtyři lodní třídy, ale obsazeny byly jen tři. Čest klubu zachránili Optimisté. Na startu bylo 16 lodí včetně hostů, z toho čtyři z YC CERE, dvě z JK Cheb a jedna z JK Česká Lípa. Na stupních vítězů stanuli: 1. Adam Rek, 2. Tomáš Peterka, 3. Vojtěch Klíma, všichni z ČYK. Za LT Laser Radiál nastoupily 4 lodě, všichni z YC CERE. Vítězem byl Jáchym Vališ. Za třídu Laser 4.7 také 4 lodě, všichni z YC CERE. Zvítězila Markéta Bauerová.

R.H.


Memoriál Rösslera Ořovského
13.4.2018
Memoriál Rösslera-Ořovského je každoročně prvním klubovým závodem jachetní sezóny. Je věnován památce našeho zakladatele. Protože je na počátku sezóny, bývá ohrožen nestálostí počasí a nedostatečnou připraveností některých závodníků. Letos se naše obavy vyplnily jen částečně. Ani meteorologům to nevyšlo. Sobota 7.dubna byl krásný slunečný den s východním větrem 6 až 8 m/s. Zato v neděli se již nepodařilo odejet ani jednu rozjížďku. Vltava se naplnila plachtami čtyř lodních tříd. Početně byla nejlépe zastoupena LT Optimist 22 loděmi, včetně hostů ze tří klubů: YC CERE, JK Cheb a JK Česká Lípa. Vítězem byl Adam Rek, na 2. místě Lucie Lokajíčková, oba z ČYK. Na třetím se umístil Adam Povolný z CERE. Na lodích RS Feva soutěžilo šest posádek, z toho dvě byly z YC CERE. První tři místa obsadily posádky ČYK: 1. Lucie Košatová a Klára Kaltounková, 2. Bořek Borkovec a Tereza Stibůrková, 3. Eliška Stibůrková a Ondřej Najvárek. Naše nováčkovská posádka Iva Brhelová a Tadas Krasuaskas se ve složitějších podmínkách několikrát zvrhla, ale dokázala držet krok s ostatními a ve dvou rozjížďkách předjela i své soupeře z CERE. Trenérka Hanka Kábová je právem pochválila. Na startovním poli Cadetů stanuly čtyři lodě, z toho dvě z YC Neratovice. To je na klasickou lodní třídu málo. Vítězem byla loď ČYK s posádkou Filip Motal a Jonáš Ronovský. Výjimečná byla účast třídy Laser 4.7. Přijely čtyři lodě, všechny z YC CERE. Vítězem byla Vanda Paigerová.

R.H.


Fevy na Gardě
1.4.2018
K mnoha přáním radostného prožití velikonočních svátků přibyla radostná zpráva trenérky Hanky Kábové:
„Jméno Českého Yacht Klubu zazní při vyhlášení 3.ročníku Easter Feva Race: Lukáš Košata (ČYK) a Jan Richter (YC Pardubice) vybojovali 3.místo. Lucka Košatová (ČYK) a Eliška Richterová (YC Pardubice) 7.místo v celkovém pořadí a 2.místo v dívkách. Posádkám gratulujeme a obětavým rodičům děkujeme.“R.H.


Jarní svezení
28.3.2018
Jaro bylo jen podle kalendáře. I když po minulém týdnu přišlo mírné oteplení, u vody byla zima. Ta však mladým jachtařům nevadila a na zahájení letošní jachetní sezóny na Vltavě obětavě přišli i se svými lodičkami. Celkem čtyřicet jachtařů a dvacet lodí se přihlásilo v YC CERE a vystartovalo. V prvním závodu jelo deset lodí RsFeva v šesti rozjížďkách, a zvítězili plzeňští. Druhé a třetí místo obsadily posádky z ČYK: Borkovec a Stibůrková T., třetí Hlaváček a Kaltounková. Druhý závod byl otevřený. I tam jelo deset lodí, v šesti rozjížďkách startovala RsAero a Rs500. Tady nebyly žádná z posádek z ČYK. ČYK je věrný svým RsFevám.
Tím byla zahájena letošní jachetní sezóna na Vltavě pod Vyšehradem. Brzy bude následovat první klubový závod ČYK – Memoriál Rösslera-Ořovského, který je věnován památce na našeho zakladatele.R.H.


Plány našich družstev v r.2018
25.3.2018
Všechna naše družstva, tři pro mládež a jedno pro dospělé, si v průběhu zimy připravilo program pro rok 2018. Trenér Zdeněk Davídek družstva Cadet začal s přípravou na účast vybraných posádek na Mistrovství světa v Německu (26.7. Bodsted), dále na Mistrovství ČR v Pošumaví (5.7.), CECC Pol (11.5. Zalew Zgrziňski), CECC GER (9.6. Geierswaldersee), CECC CZE (21.9. na Nových Mlýnech), dále na šesti pohárových, šesti regionálních a dvou oblastních závodech. Praktický výcvik bude probíhat jednou týdně na Vltavě před loděnicí.

Družstvo Optimist pod vedením hl.trenéra Pavla Schwarze si naplánovalo soustředění pro nováčky na Žernoseckém jezeře, účast na hlavních závodech v létě na Lipně a na Mistrovství ČR, dále na pohárových, regionálních a oblastních závodech. Praktický výcvik bude probíhat jednou týdně na Vltavě u loděnice. Cvičení v tělocvičně a výuka teorie budou mít své místo v zimním programu.

Družstvo RsFeva, vedené trenérkou Hankou Kábovou, se zúčastní Eurtopean Championship v srpnu v Británii, dvou závodů Eurocup, šesti pohárových závodů, tří závodů O Pohár Čechy, Mistrovství ČR, jednoho závodu ze série Eurocup a čtyř klubových závodů. Praktický výcvik na Vltavě bude realizován jednou týdně, stejně jako minulá léta.

Dorostenecké družstvo Las pod vedením A. Valdhansové má v plánu třídenní soustředění, individuální tréninky na závodech ČR a na Mistrovstvích Laserů, Standard, Radiál a 4.7.

Družstvu HEBE organizuje Z. Sünderhauf řadu velice náročných závodů: Palmavela Malorca v květnu, Giraglia Genova Tropez v červnu, Palermo – Monte Carlo v srpnu, tři závody Cientomiglia Sea Race na Maltě v říjnu, a před každým závodem tréninkové plavby.

R.H.


Novoroční matchrace
24.1.2018
Už i v Praze padal sníh, ale neposední jachtaři si 21.ledna uspořádali matchrace na Vltavě. Trenéři pražských jachetních klubů si půjčili lodě od YC CERE, utvořili sedm tříčlenných posádek, obsazených z ČYK, CERE, OYC a YCCL, a vystartovali pod Vyšehradem. Zvítězila posádka CERE. Závod neměl oficiální „punc““ celostátní termínové listiny, ale byl řádně obsazen soudci i záchranou, a všem zúčastněným i divákům poskytl radost z pobytu na zdravém vzduchu. Zároveň se uskutečnilo společenské setkání pražských trenérů jachtingu. O základnu závodu a organizační zabezpečení se postaral ČYK.R.H. FOTO: HaKa


HEBE – hurá do roku 2018
24.1.2018
Posádky obou lodí, HEBE IV a HEBE V, sotva svlékli smokingy po vyhlášení nejlepším jachtařským týmem za rok 2017, začaly s přípravami letošního roku. Vedoucí družstva Zdeněk Sünderhauf připravil plán příprav, tréninku a závodů pro letošní rok. Ten, mimo jiné, obsahuje v květnu okruhové a navigační rozjížďky na Malorce, v červnu start v offshore závodu Palermo-Giraglia-Genova 400 NM a inshore závod v San Remo/Saint Tropez. V srpnu offshore závod Palermo-Sardinie-Monte Carlo 600 NM. V září tři závody Gorle Super G a Ventomiglia na jezeře Garda. V říjnu offshore závod kolem Sicilie 600 NM. A mezi závody a převozy lodí si naplánovali tréninky pro obě lodě družstva: HEBE IV a HEBE V. Program mají nabitý, a jak známe Zdenála, nic z něj nesleví.

R.H.


Skiregata Cadet 2018
14.1.2018
Družstvo zahájilo svoji letošní sezónu uspořádáním zimní přípravy v horách. Trenér Davídek nám o tom napsal:

V rámci zimní přípravy se již tradičně zúčastňují členové družstva Cadet dvoudílného závodu Skiregata, jehož lyžařská část se jede na sjezdovce skiareálu Aldrov v Krkonošíších ve Vítkovicích. Letos ani zcela netradiční průběh zimy nás neodradil od účasti. Z našeho družstva Cadet se účastnilo sedm závodníků. Spolu s doprovodem části rodičů a obou trenerů i s jejich novou pomocnicí Luckou Šturmovou odjeli v pátek 5.ledna odhodlaně do Vítkovic.
Sobota byla jako obvykle určena k rozježdění pro přípravu na závod. Dopoledne panovala mlha, která se po jedenácté hodině začala pomalu zvedat a rozpouštět. Kolem druhé odpolednem se na nás na chvíli usmíalo i sluníčko. Lyžovalo se na směsi technického a přírodního sněhu, kterého bylo na sjezdovce dostatečná vrstva. Po půl osmé večer až do 21. hod. si část kadetů užila i večerního lyžování.
Noc ze soboty na neděli přinesla mírné ochlazení. Sníh se stal pevnějším. V průběhu dopoledne však teplota stoupla a před polednem, kdy začínal závod, sníh již řádně změkl. Podmínky pro závod proto nebyly příliš dobré. Trať závodu se postupně vydírala až na zeminu a bylo nutné ji několikrát v průběhu závodu upravovat. Závod se jel ve dvou kategoriích: Cadeti a dospělí závodníci FB se 420. V kategorii Cadet startovalo 13 závodníků a v kategorii dospělí 29. Naši závodníci v kategorii Cadet (ČYK) obhájili první tři místa: 1. Filip Motal, 2. Terezka Holubová, 3. Adam Motal. Je to hezký vstup do sezóny a přeji jim, aby v úspěších letošní sezóny v tomto duchu pokračovali i v závodech na vodě.
Byla to první společná akce ALT Cadet v letošním roce, a byla úspěšná. Velké poděkování patří Zdeňkovi Parůžkovi a členům YC Toušeň za zajištění závodu, a také rodičům doprovázejícím závodníky. Dík samozřejmě patří všem účastníkům této akce, a to za vzornou spolupráci a vytvoření přátelské atmosféry. Věřím, že v přátelské spolupráci budeme pokračovat po celou sezónu, jejímž vrcholem bude účast na MS lodní třídy Cadet v Německu na přelomu července a srpna letošního roku.

Zdeněk Davídek, vedoucí družstva Cadet ČYK


Pohár ALT Q a Český pohár
17.11.2017
YC CERE v Praze poskytlo v sobotu 4.listopadu svoje prostory k vyhlášení výsledků Poháru lodní třídy Optimist. Tato lodní třída, která každoročně vychová na dvě sta dětí, vykazuje nejlepší výsledky v porovnání s jinými, poskytuje jim dostatek prostoru pro zdravý pobyt v přírodě i pro soutěžení. Letošní žebříček pohárových závodů v rámci celé republiky vykázal následující výsledek:

Pohár ALT Q Český pohár
1. Lukáš Kraus, YC Kladno 1. Šimon Jurečka, ČYK
2. Lukáš Wehrenberg, YC Kladno 2. Adam Popov, ČYK
3. Tibor Nevelös, YC Štětí 3. Adam Rek, ČYK

Každé ocenění potěší. Radovali se i ostatní účastníci, kteří se tentokrát sešli v teplé místnosti k vzájemné diskuzi, a byli podarováni včetně občerstvení od hostitele YC CERE Praha. Vyznamenaní si odnesli také jachtařsé vybavení od fy Devoti Sailing, od libereckého Optiparts a stříbrné mince zdobené křišťálem.R.H.


MMČR Teamracing Q
9.11.2017
Poslední závod letošní sezóny na Vltavě byl odstartován z klubu CERE. Jelo se mistrovství ČR v teamracingu dětí s mezinárodní účastí. Děti zasedly za kormidlo lodí třídy Optimist a daly přednost živějšímu teamracingu před okruhovým závodem. Závod začal v pátek 3.listopadu. Ačkoliv podzim již pokročil, počasí bylo pěkné, jen větru i pro ty malé plachty bylo málo. Na chlad byly děti dobře vybaveny a z předchozích závodů otužilí. Vítr se polepšil již druhý den a do neděle závod absolvoval devět kol v 68 rozjížďkách.
Mezinárodním mistrem se stal polský tým JKW 1. Z domácích závodníků mistrem se stal tým „Bratři v triku“ klubu CERE. Druhé místo obhájili závodníci plzeňského klubu, třetí z SK Štětí. I naši se účastnili, ale v tak velké konkurenci se Šimon Jurečka, Anička Teubnerová, Adam Rek a další umístili až od osmého místa. Anebo, teamracing není jejich „parketa“? Všichni zúčastnění byli se závěrem letošní sezóny na Vltavě spokojeni.R.H. Foto: ČSJ


Mácháčské finále
27.10.2017
Družstvo RS Feva se účastnilo i posledního závodu Poháru ČR 30.9.-1.10., na kterém startovalo 20 lodí do krásného větru. Na Mácháči náš tým docílil zástupce do každé kategorie – pochvalovala si trenérka Hanka Kábová. V celkovém pořadí 2.místo získali Mastouš Hlaváček a Klára Kaltounková. První místo „dívky“ má Lucie Košatová.
Obrázky od Hanky Kábové najdete na www.zonerama.com/hkabova/Album/3793778R.H. Foto: H.Kábová


Modrá stuha Vltavy
21.10.2017
Modrá stuha byla (1838) a stále ještě je prestižním oceněním lodi, která nejrychleji přepluje severní Atlantický oceán. Na českých vodách se stala odměnou vítězi jedné lodní třídy a poskytla také jméno poslednímu klubovému závodu v roce. V sobotu 21.října nám počasí nepřálo a byla obava, zda budou splněny alespoň limity. Neděle, i když odpoledne již bylo deštivé, splnila pořadatelům i závodníkům toužená přání a rozzářené obličeje dětí na stupních vítězů dokazovaly, že všechno to snažení nebylo marné. Ve startovních dráhách zasvítily plachty čtyř lodních tříd.

LT Optimist obsadila 15 lodí, včetně tří z CERE. Prvními pěti nejúspěšnějšími byli:
1. Šimon Jurečka (ČYK)
2. Lucie Lokajíčková (ČYK)
3. Tomáš Peterka (ČYK)
4. Vojtěch Klíma (ČYK)
5. Petr Buchar (CERE)

LT RS Feva vyjela na pěti lodích, vesměs z ČYK.
1. M. Hlaváček a K. Kaltounková
2. B. Borkovec a T. Stibůrková
3. O. Najvárek a B. Kovačková

LT Cadet nás překvapila malou účastí. Na vodě byly tři lodě a z šesti členů posádky dva byli hostující, a jeli ve smíšených posádkách.
1. T. Tkadlec (JK Toušeň) a M. Pfeifer (ČYK)
2. F. Motal aj. Ronovský (oba ČYK)
3. A. Motal (ČYK) a T. Dítětová (YC Neratovice)

Kajutové lodě byly tři, nečekané překvapení, ale neradostným byla skutečnost, že tohoto závěrečného závodu se neúčastnila ani jedna z ČYK. S přesvědčením, že větru bude v závěru sezóny málo, všichni svoje lodě zazimovali. A ono toho větru pro kajutové lodě bylo skutečně málo. Ta první, z JK ČZU, je na našich závodech vždy nepřekonatelně první. Však se také jedná o závodní plachetnici a ne turistickou loď.
Na shledanou na UŤALE a v sezóně 2018.R.H. Foto: H.Kábová


O Primátorský štít – 73.ročník
16.10.2017
Sobota a neděle 15. října 2017, dva dny, které si léto pro nás schovalo na rozloučenou se sezónou, ale s větrem šetřilo. Na Vltavě pod Vyšehradem jachetní sezóna vrcholí, ale za větrem musel Pavel Schwarz vyhnat startovní pole proti proudu až k Barrandovu. A tam se teprve daly lodě do pohybu a úspěšně soupeřily s proudem řeky. A lodí nebylo málo, jak se na vrcholný klubový závod sezóny sluší. Startovalo šest lodních tříd. Také nad tímto letošním závodem, který byl založen k uctění památky prvního a dlouholetého primátora Prahy a aktivního člena klubu Dr.Karla Baxe, převzal záštitu současný primátor hl.m. Prahy paní Adriana Krnáčová. Ta byla osobně přítomna při vyhlášení výsledků v neděli odpoledne, a předávala ceny.

Lodní třída Optimist měla největší účast – 33 lodí z deseti jachetních klubů. První místa obsadili:
1. Adam Rek (ČYK)
2. Lukáš Wehrenberg (YC Kladno)
3. Anna Teubnerová (ČYK)
4. Tomáš Mlejnek (YC SK Štětí)
5. Lucie Lokajíčková (ČYK)

Těžkou mramorovou cenu Primátora získala nejúspěšnější posádka nejpočetněji zastoupené lodní třídy – Adam Rek (ČYK).

Lodní třída RS Feva vystartovala na deseti lodích s výsledkem:
1. Matouš Hlaváček a Klára Kaltounková (ČYK)
2. Jakub a Tereza Dobrých (TJ Lokomotiva)
3. Barbora Pourová a Kristian Majchrák (ČYK)
4. Jiří Smrčka a Eliška Stibůrková (ČYK)
5. Bořek Borkovec a Tereza Stibůrková (ČYK)

Lodní třída Cadet se účastnila devíti loděmi:
1. Lucie Štursová a Annamaria Kramplová (ČYK)
2. Michaela Cvikrová a František Žalud (ČYK)
3. Filip Motal a Jonáš Ronovský (ČYK)
4. Adam Hudec a Nela Dvořáková (YC Neratovice)
5. Tereza Holubová a Roman Pačanda (ČYK)

Lodní třída 420. Závodilo osm lodí:
1. Martin a Veronika Vlachovi (YC Neratovice)
2. Nikola a Aneta Lickovy (JO TJ Bohemia)
3. Jana Štursová a Anna Synková (LS Brno)
4. Aneta Páleníčková (CERE) a Vendula Hrnčířová (YC Neratovice)
5. Max Stejskal (YC Neratovice) a Tomáš Doležal (ČYK)

Lodní třída Laser Radial. Šest lodí třídy, která je na Vltavě vzácností.
1. Klára Valdhansová (ČYK)
2. Tereza Šamšulová (YC CERE)
3. Martin Petřík (YC Neratovice).

Lodní třída Kajutové lodě měla nejmenší zastoupení, protože v ČYK již začalo předčasně zazimovávání lodí a zvítězila obava, že očekávaný vítr nebude na kajutové lodě stačit.
1. Jindřich Culek a Petr Cihelka (JK ČZU)
2. Harry a Barbora Löwitovi (TJ Císařská louka)
3. Pavel Fiala.
R.H. Foto: H.Kábová


Memoriál A. Bürgermeistera – 83.ročník
16.10.2017
Druhý podzimní klubový závod, každoročně pořádaný od r.1935 je memoriálem k uctění památky Arnošta Bürgermeistera, spoluzakladatele organizovaného jachtingu v českých zemích s Rösslerem-Ořovským. Byl častým účastníkem okruhových závodů berlínských a severoněmeckých klubů, také účastníkem OH r. 1924 v Paříži. Arnošt byl dvě volební období předsedou klubu.
Letos 7. a 8.října startovaly 3 lodní třídy se zahraniční účastí. Na Optimistech z 19 lodí, z toho 5 lodí bylo z CERE, se nejlépe umístily posádky:
1. Anna Teubnerová (ČYK)
2. Lucie Lokajíčková ČYK)
3. Adam Povolný (CERE)

Cadetů bylo 19 lodí, z toho čtyři polské. První tři místa obsadili:
1. Lucie Štursová a A.Kramplová (ČYK)
2. Lucie Hálová (JK Toušeň) a V.Pfeiferová (YC Neratovice)
3. Bordewicz a Szczesnik (Pol).

V lodní třídě RS Feva startovaly čtyři lodě s výsledkem:
1. Bořek Borkovec a Tereza Stibůrková (ČYK)
2. Martin Blažek a Marek Blažek (CERE)
3. Jiří Smrčka a Barbora Kovačková (ČYK)

Na sobotu 7.října byl přeložen (o týden z důvodu obsazení vody)
Vytrvalostní závod kajutovýh lodí.

Závod měl svého osvědčeného ředitele Édu Soukupa a hlavního rozhodčího Jiřího Benetku, oddělené startovní pole. Za pěkného počasí a silného větru soutěžilo osm lodí. Vítězná loď urazila 13 kol. Loď ELEFTHERI měla smůlu (Davle) a nedokončila pro zlomené kormidlo. Nejúspěšnějšími byli:
1. Jana Kleinová a Jindřich Culek (ČZU)
2. Harry a Barbora Löwitovi (Císařská louka)
3. Jiří Altmann (Císařská louka).

R.H.


Jihočeská žába
2.10.2017
TJ Jiskra Třeboň uspořádal 30.září dvoudenní závod lodní třídy Optimist. Na startovní čáře bylo jen 5 lodí, z toho jedna z ČYK, obsazená Vojtěchem Klímou, který obhájil 2.místo.

R.H.


Modrý hrozen na Nových Mlýnech
2.10.2017
Účast na závodu, který 23.-24.září uspořádal YC Dyje Břeclav byla pěkná, dostavilo se 61 lodí. Z ČYK se na vzdálené kolbiště při vrtkavosti počasí odhodlaly jen čtyři. Z nich nejúspěšnějším byl Adam Rek svým šestým místem.

R.H.


Mácháčské finále RS Feva
2.10.2017
V konci září JK Máchovo jezero uspořádal závod, kterým byl uzavřen pohár třídy RS Feva. Při účasti 20 lodí soutěžilo také 10 závodníků z ČYK. Nejlépe si vedli M.Hlaváček a K. Kaltounková (3.). L.Košatová ve smíšené posádce byla čtvrtá.

R.H.


Borůvková regata na Lipně
1.10.2017
V Lipně n.Vlt. se celé léto potkávají nejrůznější lodní třídy. Také na „Borůvkách“ 2.-3.září soutěžilo pět lodních tříd a ve čtyřech regatách se účastnili závodníci také z ČYK.
Na regatě RS Feva startovalo 22 lodí, z toho pět z ČYK. Jako třetí se umístili Klára Kaltounková a Matouš Hlaváček, jedenáctí byli Kristian Majchrák a Barbora Pourová. Na 5.místě byla Košatová Lucie ve smíšené posádce. Dvanáctí byli Lukáš Košata a Jiří Smrčka. Další již byli ve druhé polovině výledkové listiny.
Ve třídě RS 500 se o úspěch na větší lodi pokusila Natálie Jarošová, a ve smíšené posádce byla pátá z 11 lodí.
Ze 14 zúčastněných lodí třídy Cadet bylo pět lodí z ČYK. Na druhém místě byla A. Kramplová a L. Štursová. Tereza Holubová byla ve smíšené posádce šestá. Další se umístili od 8.místa.
Na „Borůvkách“ nechyběli ani optimisté, ale startovalo tentokrát jen deset lodí. Zvítězila Lucie Lokajíčková (ČYK), bronz si odnesl Adam Popov(ČYK). Z klubu následovalo v první desítce Vojtěch Hanka (7.), Vojtěch Klíma (8.) a Kateřina Lokajíčková (9.).

R.H.


Lucka do Barcelony
24.9.2017
Lucie Keblová byla Komisí vrcholového sportu nominována na ME Laser Radial, které se bude konat 1.-8.října v Barceloně. Držíme palce, Lucinko, úspěch Ti přeje Český Yacht Klub.
(Ze zápisu zářijového jednání VV ČSJ)

R.H.


Jesenický pohár Q
22.9.2017
I na malých regatách lze získat body a zkušenosti. Na Jesenickém poháru, který uspořádala TJ Lokomotiva Cheb, se sešlo jen sedm lodí, z toho tři přijely z Prahy, a zvítězili. První tři místa obsadili:

1. Janata Tomáš (ČYK)
2. Klíma Vojtěch (ČYK)
3. Popov Adam (ČYK)


R.H.


TRIAL
18.9.2017
Takto nazval Pavel Schwarz závod, zorganizovaný mimo celostátní listinu jachetních závodů, aby nabídl nesportujícím členům klubu a posádkám kajutových lodí seznámení s okruhovým jachtingem. Lodě třídy 420 byly zapůjčeny v  CERE. Nepřálo příliš počasí ani seznámení členstva. Důsledkem byla malá účast, ale všichni zúčastnění jsou přesvědčeni, že příště to bude lepší. Jelo se 8 rozjížděk ve slabém větru 1 až 2 m/sec. Za dobrou organizaci přísluší poděkování Pavlovi, stejně jako CERE za bezplatné zapůjčení lodí. Neméně záslužné bylo zajištění zázemí Edou Soukupem, který stačil nejen uvařit všem ten den přítomným oběd a večeři, také umýt nádobí a uklidit jídelnu, ale ještě se účastnit závodu. Protože výsledkovou listinu tentokrát nenajdete na svazových stránkách, uvádíme zde:

1. Pavel Schwarz / Hana Pádivá
2. Zuzana Válová / Martina Bestová / Eda Soukup (střídání)
3. Tomáš Holý / Majda Holá / Kamil Kolařík (střídání)
4. Martin Houska / Pavel Jindra
R.H.


OYC Prague River Race
13.9.2017
Název závodu, vzhledem k účasti a významu v celostátní termínové listině, zní honosně. Startovalo 15 lodí, z toho tři ze Slovenska, dvě byly z ČYK. Na Vltavě pod Vyšehradem uspořádal Orthodocks Yacht Club, založený skupinou říčních kapitánů, ve dnech 9. a 10. září dětský jachetní závod, pro závodníky od 8 do 15 let. Odejelo se pět rozjížděk. Závěrečná dálková plavba k železničnímu mostu byla pro zhoršené povětrnostní podmínky zrušena. Vítězem byl Matej Šefaničiak ze Slovenska (YC Orava), jako druhá se umístila Lucie Košatová z ČYK. Majchrak Kristian z ČYK se tentokrát musel spokojit s 11. místem. Akci doprovázel pestrý doprovodný program, finančně podpořený Magistrátem hl.m. Prahy.R.H.


Optimistické Babí léto
13.9.2017
Nepříznivá předpověď počasí ovlivnila účast i na tomto pátém pohárovém závodu lodní třídy Optimist, který se konal na Lipně ve dnech 9. až 10.září 2017. Areál JK Černá v Pošumaví byl dobře připraven, ale přihlásilo se jen 40 závodníků. Sobotní dopoledne bez větru poskytlo závodníkům alespoň sluníčko a mládež se mohla věnovat hrám. Když bouřková oblačnost přinesla očekávaný vítr, rozhodčí postavili trať, přizpůsobovali ji změnám směru větru a vytěžili z daných možností čtyři regulérní rozjížďky. Čtvrtou skončila naděje na pokračování. Neděle byla deštivá a bez větru. Poněkud smutný konec babího léta pro jachtaře. Absolutním vítězem byl Lukáš Kraus z YC Kladno. Z našich Optimistů nejúspěšnějším byl Šimon Jurečka, mezi děvčaty Mionka Ivanović.R.H.


Šimon Jurečka, Mistr republiky
4.9.2017
Čtrnáctiletý Šimon je šest let členem klubu v družstvu Optimist, stejně jako jeho bratr Matěj, který do loňského roku byl výkonnější než jeho bratr Šimon. Oba jsou v péči trenéra Pavla Schwarze. Letošní Šimonovo „mistrovství“ v lodní třídě Optimist je výsledkem Šimonovo velké píle i poctivé účasti na výcvikových táborech družstva, školení v oblasti teorie a závodních pravidel i každoroční zimní přípravy v tělocvičně a na plovárně. Dobrá snaha zvítězila a vytvořila mu dobrý základ pro úspěch i v náročnějších lodních třídách, až bude muset pro věkovou hranici opustit lodní třídu Optimist.
K dosaženému titulu mu blahopřeje vedení klubu.

Šimon Jurečka, Mistr Republiky Optimist


R.H., Foto E.Skořepové


ME Fireball 2017
29.8.2017
Na Mistrovství Evropy (a britském národním) třídy Fireball, které se konalo ve dnech 18. až 25. srpna v Lyma Regis v Anglii, přijel slušný počet 85 lodí z osmi zemí, převážně evropských, jen jedné z Kanady. Česká výprava byla početná. Osm lodí obsadili závodníci z YC Neratovice, JK Toušeň, LS Brno, Lokomotiva Plzeň a ČYK. V náročné konkurenci nejlepší výsledek z českých docílila loď z YC Neratovice, byla třináctá celkově. Hned za ní následovala loď s kombinovanou posádkou z Toušně a z Brna. Johanka Nápravníková Kořánová s Jakubem Nápravníkem (ČYK) se umístili na 25. místě. V dalších kategoriích si odnesla cenu Johanka jako druhá nejlepší kormidelnice. Povětrnostní podmínky byly, tak jako letos všude jinde, složité, pro zúčastněné náročné.

R.H.


Máme Mistra – zvolal Pavel
28.8.2017
Zvolání Pavla Schwarze, trenéra družstva Optimist do fóra členů Českého Yacht Klubu bylo výrazem radosti nad významným úspěchem jeho svěřenců i Pavlovy obětavé práce. Kde k tomu došlo? Na Nechranicích se ve dnech 24. až 27. srpna se jelo mistrovství České republiky v lodní třídě Optimist. Účastnilo se  84 závodníků za pro jachting nepříznivého počasí. Mnoho času se ztratilo čekáním a startovalo se vždy až pozdě odpoledne.
Absolutní pořadí a zároveň starších žáků bylo následující:
1. Šimon Jurečka (ČYK)
2. Adam Nevelöš (SK Štětí)
3. Michal Krsička (YC CERE)

Mladší žáci se umístili v pořadí: 1. Tibor Nevelöš (SK Štětí), 2. Lukáš Kraus (YC Kladno), 3. Ondřej Šindelka (Moravský Yacht Klub).
Dívky se umístily celkově: 1. Kristýna Chalupníková (TJ Rapid Brno), 2. Klára Himmelová (YC Nechranice), Kristýna Piňosová (JK Prostějov).
Mladší dívky: 1. Kristýna Chalupníková (TJ Rapid Brno), 2. Kristýna Piňosová (JK Prostějov), 3. Barbora Valenová (JK Olomouc).
Obsazení prvních tří míst v jednotlivých skupinách mladými závodníky z deseti klubů svědčí, že naděje zdravé mládeže roste na mnoha místech republiky a není soustředěna jen do hlavního města. A také, že optimistům našeho klubu roste konkurence na mnoha místech. Letošní výsledek Mistrovství republiky ukázal, že obětavá práce trenéra Pavla Schwarze byla opět korunována a zaslouží si mimořádné pochvaly.

Text a obrázky Evy Skořepové naleznete na www.sailing.cz/clanky.R.H.


Crown Cup, MČR RS Feva
25.8.2017
Závod se jel ve dnech 17. až 20. Srpna v Černé v Pošumaví. Předpovědi neslibovaly na závod nic, co by závodníci a trenéři rádi viděli - 2-3 m/s. Ve čtvrtek se podařilo pozdě odpoledne odjet 2 rozjížďky v JZ větru cca 2-3 m/s. V pátek jsme na vodu nevyjeli vůbec. Sluníčko pálilo celý den a velké dusno neslibovalo nic dobrého. Podobně na tom byli i meteorologové-bylo vydáno varování před bouřkami.
Varování se vyplnilo ve 22,30 hod. Bouřka přišla se silným větrem 40 m/s a přívaly vody. Do 2 hodin ráno bojovali závodníci, trenéři a pořadatelé s nepřízní počasí. Na závodních lodích naštěstí bouře nenadělala příliš škody. Poničila stany a část nezávodících lodí.
Ráno jsme vyrazili na vodu o hodinu dříve tak, jak velela vyhláška hl. rozhodčího. Po odjetí jedné rozjížďky byli závodníci posláni na břeh. Po obědě vítr mírně zesílil a ustálil se - 3 rozjížďky. Neděle nás přivítala SZ větrem 8-9 m/s, v nárazech 10-12 m/s, který se později stáčel k JZ. 4 rozjížďky byly velmi napínavé a naše posádky se opravdu neztratily.

3. místo celkové pořadí  - Matouš Hlaváček a Klára Kaltounková
2. místo do 13 let - Bořek Borkovec a Terezka Stibůrková
3.místo do 13. let - Eliška Stibůrková a Iva Brhelová
2.místo dívky - Lucka Košatová a Eliška Richterová
3.místo dívky dívky - Eliška Stibůrková a Iva Brhelová


Galerie:https://www.zonerama.com/hkabova/Album/3600767  Hanka Kábová


Soustředění RS Feva v Černé
25.8.2017
Před MČR RS Feva dorazil náš tým do YC Černá o několik dní dříve, aby závodníci pod vedením Milana Hájka doladili formu. V sobotu a neděli byly větrné podmínky příznivé a tak si naši závodníci s Milanem opravdu užili. V pondělí a úterý, kdy už dorazila většina týmů posádek, byl vítr velmi slabý a nestálý takže došlo i na teorii. Na vodu bylo možné jít vždy až odpoledne. I tak bylo soustředění povedené a závodníci spokojeni.
Děkujeme Milanovi za to, že se ochotně věnuje fevácké mládeži a předává jim své zkušenosti.
Fotogalerie: http://www.zonerama.com/hkabova/Album/3600726

K.Majchrák a L.Košata
po tréninku
B.Borkovec a T.Stibůrková


H.Kábová


Ještě jednou MS RE Feva
25.8.2017
Zprávu o MS, které se konalo ve dnech 21. až 28. července, můžeme doplnit o informaci od trenérky Hanky Kábové z pohledu ČYK :
177 lodí ze 17 zemí a 4 kontinentů, to byla účast na letošním mistrovství světa RS Feva v Holandsku v Medembliku. K početné výpravě z České republiky se přidaly také naše posádky Matouš Hlaváček s Klárkou Kaltounkovou, Jirka Smrčka s Lukášem Košatou a Lucka Košatová s kosatnicí Eliškou Richterovou z YC Prdubice. Před závodem proběhlo soustředění pod vedením Milana Hájka. Lucka s Eliškou si vybojovali 53. místo ve stříbrné skupině (112. celkově), Matouš s Klárkou vyhráli bronzovou skupinu (119. celkově).

R.H.


Mistrovství světa RS Feva
15.8.2017
Na svazových stránkách (www.sailing.cz) umístil kormidelník sedmé posádky svoje hodnocení výsledku vrcholového závodu, kterého se i naše posádky účastnily. Mohlo by být příkladem pro naše posádky, které ve sdílení svých postřehů silně zaostávají. (Dále jen výňatky):
S konečným umístěním jsme nadmíru spokojeni. Cílem bylo dostat se na mistrovství světa do první desítky, a to se nám povedlo. Dokonce jsme se umístili na druhém místě v kategorii family a na třetím v mixovaných posádkách. Ve finálových rozjížďkách první den foukalo přes 10 m/s. V tomto silném větru se nám povedlo zajet již ve zlaté skupině páté a čtvrté místo. Bohužel v poslední rozjížďce dne jsme se na začátku převrátili, a protože v Nizozemsku jsou vody hodně mělké, tak jsme se zabodli stěžněm do bahna a loď nám nešla postavit. Rozjížďku jsme museli proto vzdát a požádat o pomoc. Jiné posádky v tomto velmi silném větru lámaly stěžně. V poslední rozjížďce jsme tedy museli ještě hodně bojovat. Celkově jsme skončili na sedmém místě.

R.H.


Piráti ještě žijí
1.8.2017
Lodní třída německého původu, kdysi tak oblíbená dvouposádková plachetnice, která významně přispěla k rozvoji jachtingu, byla v Čechách zavedena r. 1950. Její první mistrovství se jelo na Bezdrevu v r. 1951. Před 66 léty. Později nastoupily moderní lodní třídy, s pokrokovou technologií, a Pirát ztratil status ISAF. Spolu s veterány, jakými byli Pavlousek, Tamassy a mnoho dalších, skončily Piráti i v našem klubu. Ne doslova, protože pod stropem velké loděnice ČYK visí nejstarší český Pirát CZE 1, jako jeden z prvních vzácných archivních předmětů budoucího muzea. Pirát se od r. 2009 stal uznávanou třídou EUROSAF a v menších počtech se znovu objevuje na evropských vodách, pod vlajkou německých, maďarských a italských klubů. Tito milovníci klasiky uspořádali i letos mezinárodní mistrovství, v konci července v Maďarsku za účasti 32 lodí. Zajímavé ale bylo, že nepřijeli Němci, zato tři posádky české. A nemohlo to dopadnou jinak, než že mistry Evropy se stala česká posádka, protože přijeli Josef a Štěpán Sivý ze Slavoje Hluboká n.Vlt.

R.H.


RS Feva World Championship
30.7.2017
Mistrovství světa třídy RS Feva se jelo 23.-27. července v Medembliku (Hol.). Závod se jel v silném větru až 15 m/s, druhý a třetí den vítr polevil. České lodě měly technické problémy – jeden zlomený stěžeň, zlomený čelen a jiné opravitelné, které se nutně projevily ve výsledcích. V celkovém umístění z českých posádek se alespoň jedna dostala do první desítky. Byla to osvědčená posádka Jakub a Tereza Dobrých (Lokomotiva Plzeň). V celkovém umístění z českých posádek se alespoň jedna dostala do první desítky, další obsadila druhé místo v kategorii family a jiná třetí v mixovaných posádkách. Ve zlaté skupině startovalo 59 lodí, z toho 3 české. Ve stříbrné startovalo 59 lodí, z toho 7 českých. V bronzové startovalo 59 lodí, z toho 4 české. V bronzové první místo obsadila posádka Hlaváček a Kaltounková (ČYK), čtvrté Smrčka a Košata (ČYK).

R.H.


MS Las 4.7
29.7.2017
Mistrovství světa se jelo v Nieuwpoortu (Belgie) od 19. do 24. července. Česko vyslalo dva reprezentanty, za chlapce Víťu Moučku (YC Velké Dářko) a za dívky Lucii Keblovou (ČYK). Vítr i proudy se střídaly a naši reprezentanti podávali rozdílné výkony v jednotlivých rozjížďkách. Lucka excelovala ve slabém větru, v namáhavých podmínkách jí ještě chybí fyzička. E. Skořepová hodnotila výkon obou jako velmi kvalitní. V závěru své zprávy napsala: „Oběma děkujeme za výbornou reprezentaci.“ Konečný výsledek byl:
Víťa 127. z celkového počtu chlapců 234, Lucka 57. z celkového počtu dívek 115.R.H. Foto E.Skořepová


RS Feva Eurropean Championship
23.7.2017
Zase jeden zahraniční závod, kterého se účastnily posádky našeho družstva RS Feva. Ve dnech 3.-5. června ve Versoix (Švýcarsko) startovalo 67 lodí z devíti zemí, z toho osm lodí z ČR. Ani Švýcarsku se bezvětří nevyhnulo. V sobotu se nestartovalo, v neděli jen dvakrát. Po dalších čtyřech rozjížďkách poslední den bylo možné vyhlásit výsledky. Obsazení prvního, druhého a čtvrtého místa týmem z ČR bylo výtečnou reprezentací českého jachtingu. Z posádek družstva ČYK si nejlépe vedla dvojice Hlaváček a Kaltounková (17.), Smrčka a Košata (26.), následovali Košatová a Richterová, Borkovec a Skála. Nabyté zkušenosti budou moci uplatnit v podzimních závodech.

R.H.


RS Feva na jarních závodech
22.7.2017
Účast na Pavlovské regatě na Nových Mlýnech byla málo úspěšná. Dostavily se i naše posádky, protože se jednalo o druhý pohárový závod, ale dostavit se zapomněl vítr. V sobotu 13. května byla odstartována jen jedna rozjížďka. Není třeba to svádět na třináctku, protože v neděli lodě nevyjely na vodu vůbec. Poháru tak budou chybět již dva závody.
Radostnější byl Jarní závod na Seči. Trenérka družstva Hanka Kábová o něm napsala: „Alespoň takových by si srdce jachtařovo přálo co nejvíce. Po oba dny (20.-21.5.) foukal severovýchodní vítr cca 5 m/s, v nárazech i 8 m/s. Jako vždy se pochopitelně projevovala specifika menší vody s členitým břehem. Přeskakování větru působilo některým posádkám potíže. Z našeho týmu se závod nejlépe povedl Báře Pourové s Kristiánem Majchrákem, vybojovali 3. místo v celkovém pořadí. Velkou pochvalu za 4. místo zaslouží, ze všech závodníků nejmladší, sourozenecká dvojice Lucka a Lukáš Košatovi.“

R.H.


Bambusová regata
19.7.2017
Na Velkém Dářku se v dnech 15.-16.července jela Bambusová regata, uspořádaná pro LT Optimist a Laser 47. Účast Optimistů byla bohatá. V pěti rozjížďkách mezi 79 startujícími byli i zahraniční účastníci (6 SVK, 1 GER) a sedm z ČYK: 5. Adam Rek, 12. Šimon Jurečka, 17. Lucie Lokajíčková, a na dalších místech A. Popov, J. Sušil, K. Lokajíčková, E. Štolbová.
Na Laserech startovalo 13 závodníků, od nás nikdo.

R.H.


Lipenský týden a MČR Cadet
16.7.2017
V prvním červencovém týdnu se v Černé v Pošumaví jel závod Českého poháru o Krále Šumavy. V sobotu se v silném větru odejely čtyři rozjížďky. V neděli, po dvou neplatných výjezdech, se jela pátá rozjížďka, ale jen ve třídě FD. Hlášené bouřky se Lipnu vyhnuly. Nejlepší posádkou byla Lucie Štursová a Annamaria Kramplová (ČYK). Od středy startovalo MČR Cadet. Zlato vybojovala posádka YC Neratovice, stříbro YC Lokomotiva. Bronzovou medaili si odnesla posádka ČYK – Lucie Štursová a Annamaria Kramplová. Uvidíme, jak si české posádky povedou začátkem srpna v Holandsku na Mistrovství světa. Budeme jim držet palce.R.H.


LODM 2017
6.7.2017
Letošní Letní olympiádu dětí a mládeže uspořádal Kraj Jihomoravský. V konci června proběhlo soutěžení dětí a mládeže všech krajů České republiky v mnoha sportovních disciplinách. Nechyběl ani jachting, který byl odstartován na Brněnské přehradě na dvou lodních třídách: Optimist a dvouposádkové RS Feva. Závody se vydařily a přinesly tyto výsledky: V lodní třídě Optimist – dívky zvítězila M. Kališová z Jihomoravského kraje, naše Anička Teubnerová obsadila páté místo pro Prahu hl.m. Za chlapce na Optimistech za Prahu hl.m. startoval Lukáš Wehrenberg (YC Kladno) a zvítězil. Na lodích třídy RS Feva ve smíšené kategorii zvítězil Plzeňský kraj. Praha hl.m. obsadila 2. místo s posádkou Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček (ČYK). Pěkná videa z těchto závodů naleznete na www.sailing.cz, s komentářem olympionika Viktora Teplého.R.H.


Lipno Marathon 2017
24.6.2017
Letošní již 17. ročník se konal 3.června, bohužel ve velmi slabém větru. To letošním prognózám výsledků udělalo čáru přes rozpočet. A loňský vítěz, Zdenálova HEBE IV se musela spokojit s druhým místem ve své třídě i celkově. Trať vedla kolem Přední Výtoně, Frymburka, s otočnou u přístavní hráze. Družstvu HEBE již brzy přibude další nová loď, se kterou se budou chtít účastnit Mistrovství světa. Nové lodi přejeme zdar na všech vodách, a posádce, aby v červenci stačila ještě vytrimovat loď i posádku.

R.H.


V květnu naši na vodě
23.6.2017
Na Nových Mlýnech proběhlo ve dnech 6. až 8. května Mistrovství ČR Laser radiál. Účastnili se jej Lucie Keblová s krásným umístěním na 2.místě, a Klára Valdhansová (na 4.). Družstvo Cadet absolvovalo dva pohárové závody. V obou závodech se posádka Lucie Štursová a Anna Kramplová umístila jako třetí. Družstvo RS Feva absolvovalo dva pohárové závody, v Brně a na Nových Mlýnech. Avšak pro nedostatek větru nebyl ani jeden kvalifikován jako pohárový. Posádka Matouš Hlaváček a Klára Kaltounková se v jednom umístila jako třetí, ve druhém čtvrtá. V pohárovém závodě Čechy posádka Barbora Pourová a Kristán Majchrák byla třetí, posádka Lucie Košatová a Lukáš Košata čtvrtá, jako mladší žáci první. Na vodu mimo Prahu vyjelo i družstvo Optimist. Na Nových Mlýnech se účastnilo dvou pohárových závodů a ve všech kategoriích naši Optíci přebírali ceny na stupních vítězů.
Hezky se nám ta letošní sezóna rozjíždí. Jen to horké počasí s málo větrem jachtařům nevyhovuje.

R.H.


Optimisté na Jadranu
9.5.2017
Druhý z pěti chorvatských nominačních závodů pro ME a MS 2017 uspořádal splitský JK Mornar ve dnech 4. až 7.května. Startovalo se na volném moři. Pět rozjížděk s větrem od 10 do 25 uzlů a vydatné vlny prověřovalo 111 „optíků“, a mezi nimi i skupinu z ČR. Potěšila nás Anička Teubnerová, která si přiveze pohár za druhé místo mezi dívkami. Blahopřejeme Aničce i Pavlovi Schwarzovi, jejímu trenérovi. Roste nám nová hvězdička.R.H. Foto YACHT


Lucie na ME Laser 4,7
8.5.2017
Trenérka družstva dorostu Hana Valdhansová nám sdělila:
Ve španělské Murcii se od 15. do 22.dubna konalo Mistrovství Evropy mládežnické lodní třídy Laser 4.7, kde Lucie Keblová závodila v 11 rozjížďkách v náročných podmínkách (foukalo také 24 uzlů s nárazy kolem 30). Probojovala se do zlaté skupiny a získala výborné 48. místo ze 101 závodnic. Sama Lucka napsala mailem a přiložila obrázky:

Mistrovství Evropy dopadlo docela dobře, i když mohlo dopadnout líp. V posledních dvou dnech ve zlaté skupině se dost projevila moje už po třech týdnech velká únava a taky nevyježděnost v silném větru, když nás rozhodčí vytáhli do nějakých stálých 24 uzlů s nárazy kolem 30. To byl vážně masakr a já byla ráda, že jsem obě rozjížďky dojela. Kromě pěkně ohnuté špičky jsem ale nasbírala strašnou spoustu cenných zkušeností a se zlatou skupinou a 48. místem celkově jsem docela spokojená. Vím ale, že mám ještě co zlepšovat. V květnu se vydám na české závody, budu dohánět školu a hlavně se připravovat na červnové závody v Kielu – YES a Kieler Woche.
Zdraví Lucka.Velikonoční plavba
8.5.2017
O jarních svátcích nelenily ani kajutové lodě. Šest lodí vyjelo 14.dubna pod vedením Édy, kapitána přístavu, proti proudu řeky a v chladném počasí prokázalo zdatnost svých kormidelníků i posádek. Na počet lodí stojících v klubovém přístavu byla velikonoční výprava malá. Ti v přístavu si mohou zazpívat „Bývali Čechové …“ a vyslechnout od pamětníků, jaké to bývalo dřív.

R.H.


Optimistický Mácháč
8.5.2017
YC Doksy hostil ve dnech 22.-23. dubna na Máchově jezeře dvě lodní třídy: Q a 4,7. Otužilých „opťáků“ přijelo 31, aby zahájili letošní sezónu na malém poháru. Za ČYK se účastnilo šest borců, z nichž Šimon Jurečka byl třetí. Adam Rek a Lucie Lokajíčková byli nejlepšími v mladších žácích. Následoval Vojtěch Klíma, Adam Popov a Sebastian Semerád. Studené jarní dny jim vytvořily náročné podmínky pro prověření sil na počátku letošní sezóny. Nezbývá, než popřát hodně zdaru i do dalších !

R.H.


Optimist Garda Meeting
8.5.2017
Na největší světový závod juniorů se sjelo 776 lodí. A závod to byl mohutný, jen ten letošní duben na Lago di Garda (It.), stejně jako u nás, neměl být pro juniory na začátku sezóny tak studený. Ale neodradil, a umožnil účastníkům osm rozjížděk a dvě finálové navrch. Z desetičlenné české výpravy za ČYK startovala jen Anička Teubnerová, a přes velikou konkurenci se udržela ve stříbrné skupině. Má tak za sebou náročný start do letošní sezóny, na který jistě nezapomene.

R.H.


O Vorařskou houžev
28.4.2017
Ve dnech 22. a 23. dubna odstartoval desátý ročník závodu O Vorařskou houžev. Je to poslední jarní klubový závod, určený pro kajutové lodě. Letos, po krátkodobém nástupu jara se vrátila zima, ale hlavně, v tyto dny zeslábl vítr a nastaly deště. To bylo jistě důvodem, proč se na start dostavily jen tři lodě, ty, které věřily, že překonají silný proud řeky. Škoda, že se o start nepokusilo víc lodí, když zimoviště na kolejích většina již opustila a je na vodě. Obvyklé zpestření tohoto závodu přítomností delegace krojované delegace Vltavanu, který převzal záštitu nad závodem a věnoval putovní cenu, bylo letos rozšířeno přítomností vodních skautů. Všichni jsme si tak připomněli, že začátky vodního skautingu jsou společné s rozvojem vodní turistiky na českých řekách, a mají s ČYK společného zakladatele – Rösslera-Ořovského. Pozvání vodních skautů se uskutečnilo při slavnostním otevření rekonstruované mansardy Ořovského, kterého se účastnili také zástupci kapitanátu vodních skautů. Dostavili se se sedmi svými plachetnicemi a startovali na vlastní dráze, odděleně od kajutových lodí. Absolutním vítězem kajutových lodí byla posádka otec a syn Horký.
Ze skautských lodí na stupních vítězů stanuli:
1. Loď 171 - posádka Vojtěch Pecka a Martin Břečka z Přístavu Maják Liberec
2. Loď 111 – Oldřich Pešina, Hana Tomešová a Daniela Řeháková z Nantucket Česká Třebová
3. Loď 54 – s posádkou Oldřich Milec a Pavel Česák ze 4.přístavu V.S. Praha.
Všichni účastníci dostali diplomy a ceny, které dotoval Éda Soukup, náš kapitán přístavu.R.H. Foto J.Šil.


Memoriál Rösslera-Ořovského
28.4.2017
Jachetní sezóna se pomalu rozjíždí, a že pomalu, pocítili jsme i účastí. Dostavily se jen dvě lodní třídy: Optimist a RS Feva, družstvo Cadet bylo na soustředění. Optimisté nedali na nepříjemnou zimu a startovali na dvanácti lodích. Na stupních vítězů po šesti rozjížďkách stanuli: Šimon Jurečka, suverénně na všech rozjížďkách první, Jan Vysušil (2.) a Vojtěch Hanka (3.). Druhé přítomné lodní třídě konkurovala akce na Lipně a na start se dostavily jen tři lodě, které odejely šest rozjížděk. Jasným vítězem byla posádka Lucie a Lukáš Košatovi.

R.H.


Optimistický Mácháč
26.4.2017
YC Doksy hostil ve dnech 22.-23. dubna na Máchově jezeře dvě lodní třídy: Q a 4,7. Otužilých „opťáků“ přijelo 31, aby zahájili letošní sezónu na malém poháru. Za ČYK se účastnilo šest borců, z nichž Šimon Jurečka byl třetí. Adam Rek a Lucie Lokajíčková byli nejlepšími v mladších žácích. Následoval Vojtěch Klíma, Adam Popov a Sebastian Semerád. Studené jarní dny jim vytvořily náročné podmínky pro prověření sil na počátku letošní sezóny. Nezbývá, než popřát hodně zdaru i do dalších !

R.H.


Optimist Garda Meeting
26.4.2017
Na největší světový závod juniorů se sjelo 776 lodí. A závod to byl mohutný, jen ten letošní duben na Lago di Garda (It.), stejně jako u nás, neměl být pro juniory na začátku sezóny tak studený. Ale neodradil, a umožnil účastníkům osm rozjížděk a dvě finálové navrch. Z desetičlenné české výpravy za ČYK startovala jen Anička Teubnerová, a přes velikou konkurenci se udržela ve stříbrné skupině. Má tak za sebou náročný start do letošní sezóny, na který jistě nezapomene.

R.H.


Lucie Keblová na Laser 4.7
21.4.2017
Český reprezentační tým mladých Laseristů se 8.-11.4.2017 zúčastnil Laser Europa Cupu ve francouzském  Hyeres. Nejlépe si z českého týmu vedla naše Lucie Keblová, která skončila ve třídě Laser 4,7 na celkovém 52. místě ze 159 lodí a mezi dívkami na skvělém 8. místě. „Po dvou dnech a třech rozjížďkách jsem byla na 21. místě a nemohla jsem věřit svým očím. Po dalším dnu jsem se sice s diskvalifikací na černou vlajku fatálně propadla, ale pořád jsem zůstala ve zlaté skupině, z čehož jsem měla radost. Výsledek je na to, kolik mám na Laseru celkově naježděno, dobrý,“ uvedla skromně Lucie Keblová.

Výprava Laseristů 4,7 ve složení Víťa Moučka, Zosia Burska, Lucie Keblová a Bára Koštálová s trenéry Michalem Smolařem s Johanou Rozlivkovou pokračovala dále na jih do Španělska, kde v Murcii od 15. do 22.4.2017 probíhá Mistrovství Evropy juniorů ve třídě Laser 4.7, kterého se všichni účastní.

Držíme Lucce i všem ostatním českým závodníkům palce.

H.Valdhansová


Memoriál Dr. Štěpána
9.4.2017
Závodem k památce zasloužilého člena klubu JUDr. Štěpána zahajujeme jachetní sezónu pod Vyšehradem. Každoročně je pronásledován smůlou pokud se týká obsazenosti závodu. Ke cti klubu můžeme konstatovat, že k malé obsazenosti nikdy nedochází proto, že by lodě a závodníci nebyli připraveni. Tentokrát malá účast byla způsobena kolizí s termínem zkoušek rozhodčích a nepřítomností trenérů, navíc kvalita závodu nepřízní počasí. Na startovní čáře nastoupily jen dvě lodní třídy. Šest Optimistů, kteří vyloudili alespoň dvě rozjížďky, a pět dvouposádkových RS Fev. Ty se musely spokojit s jedinou rozjížďkou. V Optimistech zvítězil Adam Rek, druhé místo obsadila Anna Teubnerová, třetí Jan Sušil. Na RS Fevách nejúspěšnější byli Hlaváček a Kaltounková, Smrčka a Košata, Borkovec a Skála. Všichni si osahali lanoví, smočili ruce ve Vltavě. Alespoň, že sluníčko jim přálo, a náhle zazelenalé a rozkvétající stromy jim slibovaly příchod dobré sezóny.
Sluníčko vytáhlo ze zimního spánku i želvičku, která se v klubu zabydlela, a třetím rokem přežívá u nás zimu. Určitě to není utečenec, pravděpodobně vyhoštěnec surového akvaristy, který ji (původně byly dvě) pohodil v zátoce.
R.H. Foto JŠ


Na Vltavu se vrací plachty
31.3.2017
V úterý 28.3. družstvo RS Feva po zimě vyjelo opět na Vltavu. Měli na to hezký jarní den, a Vltavě barevné RS-plachty jako vždy slušely. Pro posádky to většinou bylo po zimě první uchopení lan, a také zkouška, kolik jachtařské dovednosti si zachovaly. Sezóna se rozjíždí. Pro nás v klubu oficiálně začíná tuto sobotu Memoriálem Dr. Štěpána.

R.H. Foto: J.Brožek


Družstvo dospělých HEBE
20.2.2017
Družstvo dospělých, pojmenované po úspěšné lodi Jardy Havelky, vedené Zdenálem (Sünderhaufem), ani v zimě nezahálelo. Připravovalo svoje lodě pro příští sezónu, stále ještě pořádá naučné přednášky pro veřejnost a zveřejnilo svůj program účasti na závodech v roce 2017. Je velmi pestrý:

27.5.   Jarní vítr na Orlíku
3.6.     Lipno Maraton na Lipně
17.8.   Rund um na Bodamském jezeře
15.6.   Čtyřiadvacetihodinovka na Orlíku
22.6.   Vánoční regata na Orlíku
24.6.   Radavská regata
2.9.     Super G na Gardasee
3.9.     Gorla na Gardasee
9.9.     Centomiglia na Gardasee
30.9.   Modrá stuha v Polsku
12.10.  ROLEX MSR 2017 – Malta

Po zkušenostech z loňska a dobré přípravě v zimě můžeme se těšit na úspěšné výsledky a bodový přírůstek ve prospěch našeho klubu.

R.H.


Novoroční regata
20.1.2017
Že Silvestra lze oslavit i jinak než u láhví a skleniček, ukázali odvážlivci na Vltavě. Pět posádek se sešlo v CERE, prosekalo led u přístavního můstku, nezalekly se plujících ker na Vltavě a vystartovaly. Zvítězil tým CERE, na druhém místě byl tým ČYK, obsazený Pavlem Schwarzem, Martinem Houskou a Danou Horkou. Třetí místo obsadil tým ČYK, obsazený Pavlem Pavlouskem, Horkým jun. a Pavlem Jurečkou. Co k tomu potřebovali? Odvahu, zdraví a teplé oblečení.

R.H.


Jakub Nápravník s Johankou
20.1.2017
Ještě dál než Lucie se manželé Jakub a Johanka Nápravníkovi ocitli v konci roku, Na Firebalu v Jižní Africe. Tam v Mossel Bay se uskutečnilo Mistrovství světa Fireball. Velmi dobře se umístili – na osmém místě. Blahopřejeme. Škoda, že jsme nezískali více informací od účastníků po jejich návratu. Kolik z nás „podolských“ se ocitne ve vodách tak vzdálených?

R.H.


Lucie v Monaku
20.1.2017
V prosinci se jel v Monaku závod série Eurocup lodní třídy Laser. Počasi nebylo jachtařům štědré, až v neděli jim přišel pořádný vítr. Účastnili se také Češi. Pro nás byla zajímavá účast Lucie Keblové, která se na Laser Radial (ženy) umístila jako patnáctá.

R.H.


Kiss my RS
4.1.2017
Poněkud zpožděná zpráva z Brněnské přehrady nás informovala, že se tam 20.srpna sešly čtyři variace lodní třídy RS. Nás nejvíce zaujaly výsledky třídy Feva, která byla nejpočetněji zastoupena, a soutěžily v ní také posádky ČYK. Startovalo 21 lodí ve čtyřech rozjížďkách. Zvítězila posádka Jakub a Tereza Dobrých z JO Lokomotiva Brno, jako druzí se umístili Brožek a Hlaváček z ČYK.R.H. Foto HaKa


Družstvo RS Feva v tělocvičně
15.11.2016
Začala zima, na Vltavě skončily tréninky. Někdo si myslí, že po tolika závodech přišla doba odpočinku. Mýlí se. Máme zprávu ze spolehlivých pramenů, že družstvo již pilně navštěvuje tělocvičnu. Nejen děti. Aby měly dobrý příklad, cvičí s nimi i dospělí. Treneři, jejich pomocníci i rodiče si zasluhují pochvalu vedení klubu.

R.H.


MČR Optimist
13.11.2016
Mistrovství České republiky lodní třídy Optimist se jelo na Nových Mlýnech ve dnech 25.-28.srpna 2016. Startovalo 94 lodí, z toho 15 z ČYK. Deset rozjížděk ukázalo, jak jsou na tom čeští Optimisté. Vítězem byl Lukáš Wehrenberg z YC Kladno. První z našich lodí, která byla až třetí, vedl Matěj Jurečka. Je znát, že ze třídy odešla naše nejlepší závodnice. Věříme, že ještě nedávno nováčci přidají do kroku a první místa na regatách nepřepustí jiným klubům. Pomůže jim v tom jejich úspěšný trenér Pavel se svými pomocníky.

R.H.


MČR–Laser 4.7
10.11.2016
Čtrnáct lodí třídy Laser 4.7 se sešlo v náhradním termínu 8.října v Nechranicích, aby splnilo plánované mistrovství ČR. Přes nepříznivé meteo-předpovědi vyšlo jim osm rozjížděk a mistrovský titul mohl převzít vítěz – Lucie Keblová (ČYK) . Blahopřejeme, ČYK.
Jako druhý se umístil M. Koštýř (SK Tři Sestry), třetí byl O. Müller (YC Štětí).

R.H.


Memoriál Arnošta Bürgermeistera
10.11.2016
Série podzimních klubových závodů začala 1.října dvoudenním závodem k uctění památky Arnošta Bürgermeistera, jednoho ze zakladatelů Českého Yacht Klubu. Plánovaná účast šesti lodních tříd se zúžila na dvě z důvodu kolize s termíny celostátní termínové listiny. Na startovní čáře stanulo 16 lodí třídy Optimist a čtyři RS Feva. Zato potěšila účast posádek ze tří klubů: YC CERE, JK Máchovo jezero a Orthodocks YC. Na Optimistech zvítězil Jurečka, 2. Rek, 3. Teubnerová, všichni z ČYK. Na Fevách zvítězila posádka Hlaváček a Kaltounková, 2. Pourová a Majchrák, 3. Borkovec a Stibůrková, všichni z ČYK.

R.H.


Dětský team racing
8.11.2016
Dětský team racing se uskutečnil v prvním listopadovém týdnu v CERE, Praha. A jako celý letošní podzim, jachtingu ani v tomto týdnu počasí nepřálo. Sešlo se 14 natěšených tříčlenných družstev z Česka, Slovenska a Polska. Část závodu „každého s každým“ se nepodařilo odejet, ale vyhodnocení závodu bylo možné. Posádka z ČYK – Matěj a Šimon Jurečkovi a |Adam Rek - celkově obsadila páté místo.R.H. foto Eva Skořepová


Primátorský štít
8.11.2016
72.ročník našeho největšího klubového závodu byl odstartován 22. Října pod záštitou primátora hl.m. Prahy. Po oba dny nás trápily pochybnosti o vývoji počasí, které nakonec dovolilo některým lodním třídám odejet čtyři, jiným jen tři rozjížďky. Zato účast byla slušná. Přispěli jí hosté z deseti klubů. V LT Optimist soutěžilo 17 lodí s umístněním: 1. Šimon Jurečka, 2. Matěj Jurečka, 3. Anna Teubnerová. Všichni z ČYK. V LT Cadet se na start postavilo deset lodí. První a třetí místo obsadily lodě YC Neratovice, na 2. stupni stanula dívčí posádka Štursová a Kramplová (ČYK). Za LT 420 se přihlásilo osm lodí. Zvítězili neratovičtí. Ostatní posádky byly co do klubů obsazeny smíšeně. Družstvo RS Feva mělo lodě i mimo Prahu a proto se na „primátorky“ dostavilo jen sedm lodí ze čtyř klubů. První místo obsadila posádka z TJ Lokomotiva, další místa do čtvrtého byly lodě z ČYK. Stříbrní byli Pourová a Majchrák, bronzoví Smrčka a Košata. Na lodích Laser Radial zvítězila Klára Valdhansová (ČYK), 2. Cvachová ze Spartaku Modřany, 3. Matěj Cvach (ČYK). Se slabým větrem se popralo šest kajutových lodí z ČYK. Vítězem se stal Jan Drozda.

Letošní sezóna v Čechách končí. Celostátní žebříček není ještě uzavřen, ale i neúplné výsledky dávají příslib, že i letos bude ČYK v mládeži prvním, zatím co pro malou aktivitu dospělých v celkovém hodnocení předstihneme Brno, ale jen obtížně zdoláme YC Neratovice.  

R.H.


Vytrvalostní závod kajutových lodí
19.10.2016
V pražských vodách se 8.října sjelo sedm lodí ze tří klubů. To je na počet lodí kotvících v klubovém přístavu i ostatních pražských velice málo. Dospělí členové, zřejmě, nechtějí závodit a oddávají se pouze odpočinkovému sportu. Kde jsou ty doby, kdy při takové příležitosti zasvítila Vltava bílými plachtami. I ti, kteří neměli šanci na vítězství, připluli, aby se pochlubili svými „krasavicemi“. Ba ani ceny, i letos bohatě dotované kapitánem přístavu Édou Soukupem, nejsou dnes dost silným magnetem. Bez ohledu na nepříznivé počasí a malý počet lodí dobrovolní funkcionáři nezaháleli a dovedli jej až do vyhlášení v sobotu v loděnici. I tentokrát zvítězila loď vedená Jindřichem Culkem (TJ ČZU). Jako druhý se umístil Jiří Altman (TJ Císařská louka), třetím byl Jan Ochec (ČYK). Kajutovky měly vyhrazenu vlastní trať, oddělenou od ostatních lodních tříd závodu Modrá stuha, který startoval ve stejný den a pokračoval i v neděli.  

R.H.


Modrá stuha Vltavy
19.10.2016
Závod, kterým jsme dříve ukončovali sezónu, celostátní termínová listina nám zařadila před náš největší klubový závod, Primátorský štít. Ve dnech 8. a 9.října dostavilo se na startovní čáru sedm lodí třídy Cadet a 12 lodí třídy Optimist. Naše lodě třídy RS Feva vyjely na Lipno, aby se na Lipenském kotrmelci utkaly s větším počtem lodí své třídy a vyjely si více bodů, ale vrtochy počasí na Lipně jejich plány zhatily. Ani v Praze vítr nebyl ideální, zato zima a déšť mladičké jachtaře potrápil. Přesto se podařilo realizovat pět rozjížděk. V Cadetech zvítězila Lucie Štursová s A. Kramplovou (ČYK). Druhou byla loď obsazená V. Hrnčířovou a M. Pfeiferem (TJ Císařská louka), na třetí M. Cvikrová a F. Žalud (ČYK). Na Optimistech zvítězil Matěj Jurečka, druhé místo obsadila Lucie Lokajíčková, třetí Vojtěch Klíma. Až na jednu německou loď, na které seděla K. Lojková z JK Černá v Pošumaví, ostatní zúčastněné byly z ČYK.  

R.H.


Laser na EC Attersee
5.10.2016
Ve všech lodních třídách Laser se na závodě o Evropský pohár ve dnech 16. až 19.srpna na Attersee dostavilo 83 závodníků ze sedmi zemí. Obrat z teplého počasí a bezvětří přinesla studená fronta. Umožnila tři rozjížďky v sobotu a čtvrtou v neděli. Zato závodníci si užili chladu a deště. Na L 47 – dívky 1. místo z osmi lodí obsadila Lucka Keblová. Na Lar – ženy se Klára Valdhansová umístila na 4. místě z 10 lodí.

 

R.H.


RS Feva Mistrovství ČR 2016-08-29
31.8.2016
Čtyři dny (25.-28.8.) bojovalo 25 posádek RS Feva na Brněnské přehradě o tituly v nejdůležitějším domácí závodu sezóny Mistrovství ČR. Převážně jižní směrově dost nestálý vítr o síle od 4 do 7 m/s dovolil komisi i závodníkům uskutečnit téměř všechny plánované rozjížďky včetně nedělní finálové. Náš tým si vedl velmi dobře. Obsadil:
3.místo Vojta Brož a Matouš Hlaváček, 1.místo dívky Anička Vítová a Ivča Brhelová, 7.místo Sebastián Červinka a Eliška Stibůrková, 11.místo Bára Pourová a Kristán Majchrák, 12. místo Jirka Smrčka a Lukáš Košata, 21.místo Adam Žůrek a Adam Buřil. Tedy 5 ze 6 posádek se umístilo do poloviny pole a 3 v top 10. Děkuji všem závodníkům týmu za výbornou reprezentaci, rodičům za pomoc a pořádajícímu klubu Lodní sporty Brno za vlídné přijetí, výborné zázemí a skvělou organizaci závodu.

Fotogalerie: www.zonerama.com/hkabova/Album/1971523

 

Hanka Kábová, trenérka


Soustředění RS Feva v Brně
31.8.2016
Ve dnech 22. až 28.srpna odjel náš tým RS Feva na soustředění do Brna. Po návratu trenérka Hanka Kábová nám o tom napsala:
V loděnici Lodních sportů Brno 18 posádek RS Feva tři dny aktivně na vodě i na břehu procvičovalo své dovednosti a znalosti pod vedením Milana Hájka, Vaška Brabce, Ondry Labudy, Míry Horáky a Pepy a Hanky Kábových. Příjemné počasí se s větrem od 2 do 7 m/s umožnilo trénink v plánovaném rozsahu. Nyní čeká všechny závodníky Mistrovství ČR.

Fotogalerie: www.zonerama.com/hkabova/Album/1956063  

RH


Optimisténa Lipně
31.8.2016
Eva Skořepová zveřejnila a fotografiemi doložila na webových stránkách Českého svazu Jachtingu stručnou informaci o vydařeném soustředění ČYK na Lipně:
Od 6. do 20.srpna se na Lipně v kempu Jestřábí I konalo tradiční soustředění Optimistů Českého Yacht Klubu. Zúčastnilo se jej celkem 24 dětí – 16 z ČYK, dvě ze Starých Splavů, pět z YC Černá v Pošumaví a jedno z YC Mulda. Děti trénovaly pod vedením zkušených trenérů a bývalých závodníků třídy Optimist – Pavla Schwarze, Pavla Pavlouska, Martina Housky, Dany Horké, Lucie Keblové, Matěje Cvacha, Kláry Valdhansové, Adély Cvachové, Evy Skořepové a Davida Křížka, kteří se na Lipně během 14 dnů postupně vystřídali. V polovině soustředění se uskutečnil závod Olympic Chicken Race. Odjely se čtyři rozjížďky, zvítězil Adam Rek (ČYK), před Šimonem Jurečkou (ČYK) a Matějem Ptáčníkem (Staré Splavy). Po skončení závodu děti na trenérských člunech dopluly z Černé v Pošumaví do Olympijského parku v Lipně, kde na pódiu proběhlo slavnostní vyhlášení. Děti měly možnost v olympijském parku si vyzkoušet celou řadu různých sportovních aktivit. Například box nebo surf. Příjemným zpestřením soustředění bylo svezení na fireballu, pro některé i na katamaranu Flying Phantom. Děti z ČYK se tak staly prvními účastníky projektu Foiling Junior, který si dává za cíl zasvětit mladé jachtaře do světa moderních foilujících plachetnic. Děti mají zcela unikátní možnost se proletět na nejrychlejší dvouposádkové plachetnici světa, na katamaránu Flying Phantom týmu Masterlan Davida Křížka a Milana Harmáčka. Během soustředění nechyběla celá řada dalších aktivit, jakou byla návštěva pouti a cirkusu, sledování nejen jachtařských filmů, natáčení Lvíčat pro Českou televizi, výroba vlajek týmů, vázání uzlů, výroba papírových lodí a závěrečná noční plavba. Děti i dospělí si soustředění užili a všichni se těší na příští rok.RH, FOTO: M.Houska, E.Skořepová


Nováčci družstva Optimist na soustředění
31.8.2016
Pro začínající nováčky jachtingu Jáchyma Klímu a Marco Ivanoviče jsme uspořádali soustředění na Velkém Žernoseckém jezeře od 2.7. do 9. 7. 2016 pod vedením trenérů Pavla Schwarze a Dany Horké. Dopravu na soustředění jsme pojali pro nás tradičně po řece, všichni společně na motorovém člunu Predátor. Počasí nám po poledni už moc nepřálo a zažili jsme i průtrž mračen a bouřku. Cesta uběhla díky pohodlnému a svižnému člunu velmi rychle.
Byli jsme hosty  areálu Marína Labe – kemp „Pláž“, kde nám vytvořili jako každý rok podmínky pro ubytování, stravování, uložení lodí a příslušenství na břehu, tak aby mohlo soustředění probíhat bez problémů. Počasí bylo teplé a slunečné, ale ani o vítr jsme nebyli ošizeni. Někdy příliš silný, jindy mírný, ideálně vhodný pro naše nováčky. Budoucí závodníci si vyzkoušeli i techniku jízdy v silnějším větru. Poslední den jsme odjeli závěrečný závod, který byl zařazen do celotáborové jachtařské soutěže.
Trénovali na jezeře dvakrát denně v dopoledních a odpoledních blocích, v podvečer se zájmem sledovali výklad trenéra a video rozbor z denního tréninku. Večer měli ještě dostatek sil na různé společenské nebo sportovní hry. Během týdne se naučili hodně jachtařských dovedností - uzly, základy pravidel, ustrojit a vyplout samostatně na vodu, ovládat loď a udržovat správný kurz podle směru větru, zastavit a rozjet, obraty a halzy, navazování za člun, převracení a stavění lodi a mnoho dalšího.
Soustředění splnilo svůj účel, naučilo nováčky jachtařské základy individuální péčí tak, aby mohli absolvovat program družstva v běžném režimu. Důležitým cílem je i vzájemné seznámení a získání důvěry v trenéry. Jejich chování a přístup k lodím a pokrok v jachtařských dovednostech byl na konci soustředění viditelný, což nás potěšilo a znovu přesvědčilo, že soustředění nováčků má smysl.
Právě na něm se rozhoduje, jestli se dítě stane jachtařem, nebo ne. Úroveň jejich jachtařských dovedností umožňuje účast na hlavním soustředění na Lipenském jezeře i na závodech navazující části sezóny.

Pavel Schwarz, trenér družstva Q


Fevácké léto 2016
31.8.2016
Trenérka družstva RS Feva ČYK, stále aktivní Hanka Kábová, která věnovala všechen svůj volný čas svým svěřencům, spolu s Pepou, poslala „molům zalezlým v archivu“ tuto výstižnou zprávu:

Závodníci našeho týmu se o letošních prázdninách účastnili několika akcí. V červnu 16.-29.6. proběhlo na Baltu soustředění pod vedením Romana Babického z našich posádek se účastnili Anička Vítová s Ivou Brhelovou a Jirka Smrčka s Lukášem Košatou. Posádky si procvičovaly hlavně manévry v silném větru a vlnách. Eurocupu RS Feva v Italském Iseu se účastnili Jirka Smrčka s Lukášem Košatou a obsadili 35.místo ze 46 lodí. Velmi pozitivní je jejich postupné zlepšování v jednotlivých rozjížďkách. Dojezdy 44, 38, 42, 24, 18 ukazují, jak se kluci postupně dokázali orientovat na velké vodě. Vzhledem k tomu, že Jirka jezdí na kormidle první sezónu, byla jejich účast na mezinárodním závodě úspěšná a hlavně přinesla posádce i cenné zkušenosti.
Mistrovství světa ve Španělském Santanderu se účastnily z našeho týmu pouze dívky. Anna Vítová s Ivou Brhelovou a Bára Pourová ve smíšené posádce s Terkou Klimešovou z Plzně. Obě posádky si vybojovaly postup do stříbrné skupiny, kde Anička s Ivčou vybojovaly 33.místo a Terka s Bárou na kosatce 53.místo. Celkově tedy jsou Anička s Ivčou 88. a smíšená posádka Terka s Bárou 108. ze 163 lodí. Umístění Aničky s Ivou těsně pod polovinou pole je pro posádku, která spolu od jara jezdí od letošního dubna a pro obě to byl první opravdu velký závod, velmi slušný výsledek. V současné době se některé posádky vrátily ze soustředění na Seči a celý tým se chystá na soustředění ALT v Brně, kterému předchází závod velkého poháru a je zakončené Mistrovstvím republiky.
Zdravím, Hanka

Obrázky z MS na www.zonerama.com/hkabova/Album/1917189

R.H.


ME Cadet 2016
31.8.2016
Na Balatonu v Tihany (Maďarsko) asociace lodní třídy Cadet uspořádala ve dnech 29.7. až 7.8. mistrovství Evropy, kterého se účastnilo 76 lodí z osmi zemí. Jejich účast nám dává zprávu o tom, kde v Evropě se tato klasická loď pro mládež ještě provozuje (POL, UKR, HOL, RUS, CZE, BEL, HUN, GER). ČR byla početně zastoupená. Z našeho klubu 5 lodí pod vedením trenérů Davídka a Štursy, z YC Neratovice čtyři lodě. Proměnlivé počasí dalo zabrat zejména méně zkušeným. Pořadatelé byli uznalí a projevenou bojovnost poslední posádky odměnili zvláštní cenou. Jako první se umístili polští chlapci. Zkušenější neratovický tým byl úspěšnější než náš. Sestry Vychovy byly celkově pátí, ale v kategorii dívky získaly titul. Z našeho týmu nejlepší byla dívčí posádka Lucka Štursová a Anička Krampolová (celkově dvacátí). Nejlepší z domácích posádek se ocitli až na 23.místě.R.H.


Mistrovství Evropy Optimist 2016 Crotone
31.8.2016
Optimist European Championship Crotone 2016 se konal 15.-22.července v Italii. Účast byla vskutku mezinárodní. Dostavili se zástupci 46 zemí, rekordní účast za posledních deset let. Startovalo 185 chlapců a 105 dívek, pro které to musela být nezapomenutelná zkušenost. Na rozdíl od mnohých letošních závodů odejelo se všech deset plánovaných rozjížděk. Mistrovský titul si odnesl chlapec do Německa a dívka do Itálie. Z českého dvanáctičlenného týmu nejlépe uspěl (32.) L. Wehrenberg (YC Kladno), následovali M. Jurečka (ČYK), Malina (SVK), Viták (JK Plzeň), Himmel (YC Nechranice), Oršula (SVK), Vyoral (SVK). V dívkách se nejlépe umístila (43.) Z. Burska (YC CERE), následovaly A. Páleníčková (YC CERE), Himmelová (YC Nechranice), Altmannová (Lokomotiva Plzeň), Pacinová (SVK).R.H.


Fb na Lázeňské regatě
26.7.2016
Na závodu, který 23.-24.7. uspořádala Jiskra Třeboň na rybníku Svět, startovalo 14 lodí. Na 2. stupni vítězů stanula nerozlučná dvojice Johanka Kořánová (YC Neratovice) a Jakub Nápravník (ČYK).

R.H.


Bambusová regata s Optimisty
26.7.2016
Kde se vzal bambus na Velkém Dářku nevíme, ale Optimisté tam byli 16.-17.července. Na této regatě startovaly 2 lodní třídy: Optimist a Laser. Optimistů bylo 29, a mezi nimi i tři z ČYK. Všichni se umístili v první desítce. Třetí byl Adam Rek, 5. Šimon Jurečka, 8. Anička Teubnerová. Nebyl jsem tam (moje chyba, zpravodaje), a tak nevíme jak bylo na vodě, ale výsledky známe a můžeme gratulovat. Jsme ještě v první polovině sezóny. Proto věříme, že příští regaty budou úspěšnější.

R.H.


Vítr a slunce s cadety
26.7.2016
Ve dnech 2. až 6. 7. 2016 se v Černé v Pošumaví na vodní nádrži Lipno konal již tradiční závod. Vypsán byl jako mistrovství republiky pro LT Fireball a jako pohárový pro LT Cadet, FD a 29-er. První den se odjely dvě rozjížďky ve větru o rychlosti 5 až 8 m/s. Druhý den kadeti absolvovali 4 rozjížďky v podobných podmínkách stále se měnícího směru větru. Třetí den panovalo bezvětří, čtvrtý den se odejela pouze jedna rozjížďka odpoledne a poté se musely všechny lodě urychleně z vody ukrýt před silnou bouří, která se kvapem blížila. Přehnala se přímo nad námi, jen co jsme stačili uklidit lodě a zajistit stany, sice krátce, ale nebývalé intenzity. V závěrečný den šly lodě na vodu do velmi silného větru při stálé rychlosti 10 až 12 m/s s častými nárazy, které dosahovaly rychlosti přes 18 m/s. Celkem se odjelo deset rozjížděk. Všechny naše lodě obstály i v těžkých podmínkách. Na druhém místě se umístila posádka Štursová Lucie – Kramplová Annamaria.
Z družstva ČYK startovalo 9 závodníků. Vyslovuji poděkování za pomoc rodičům zúčastněných dětí a organizátorům závodu z YC Černá v Pošumaví. Počasí na Lipně tentokrát příliš nepřálo, zato teploty a slunce jsme si užili dost. Byl to hezký závod.Zdeněk Davídek, trenér


O Krále Šumavy
12.7.2016
Na Lipně (Černá v Pošumaví) 9.-10. července se utkalo několik lodních tříd. Počasí příliš nepřálo a proto muselo být rozhodnuto po čtyřech rozjížďkách. LT Cadet obsadila 10 lodí. Devět členů posádek přijelo z Č.Y.K. Z nich jako nejlepší se ukázali Lucie Štursová a Annemaria Kramplová, kteří obsadili třetí místo. S největším počtem účastněných lodí byla LT Fireball. První místo z 31 lodí obsadila Johanna Kořanová (YC Neratovice) s osvědčeným kosatníkem Jakubem Nápravníkem (Č.Y.K.). Nejmenší počet zúčastněných lodí vykázala LT 29er. Z pěti lodí 3. místo obsadila Lucie Keblová (Č.Y.K.) se Sárou Tkadlecovou (KVS Kralupy).

Po návratu našeho družstva cadet z Lipna trenér Zdeněk Davídek poslal svoje autentické poznatky:
„Z ČYK startovalo osm závodníků. Sestry Holubovi musely odejet a naopak přijela Viola Baronová. Tím vznikla nutnost postavit jen tři naše kompletní posádky, ostatní startovali ve smíšených posádkách. V sobotu se startovalo po obědě a odjely se 4 rozjížďky. Západní vítr vál kolem rychlosti 10 m/s, s velmi se měnícím směrem i silou větru. V takových větrných podmínkách bylo obtížné volit správnou taktiku a v mnoha případech sehrála ať kladnou či zápornou úlohu náhoda. Druhý den ráno a celé dopoledne panovalo naprosté bezvětří a teplota stoupala k tropickým výškám. Naděje na vylepšení si pořadí zmizela v nenávratnu. Před druhou hodinou se konalo slavnostní ukončení závodu a vyhlášení výsledků. Naše posádka Šturmová – Kramplová obsadila 3.místo. Závod byl silně ovlivněn vývojem počasí a nezkušeností našich dvou posádek. Poděkování patří doprovodu rodičů i organizátorům závodu z klubu YC Černá v Pošumaví. Počasí nám tentokrát nepřálo, zato sluníčka a tepla jsme si užili do sytosti.“
Zdeněk Davídek, trenérR.H.


Klára na Velkém Dářku
8.7.2016
Šilhánkův memoriál pro dvě lodní třídy se jel na Velkém Dářku 2.-3. července 2016. Startovaly Radiály a Evropy. V laserech soutěžilo 11 lodí a z ČYK se Klára Valdhansová umístila čtvrtá.

R.H.


O Pohár starosty Lipna
5.7.2016
Trenérka Hanka Kábová píše z Lipna o účasti našeho družstva RS Feva 11-12.června na posledním závodu před odchodem dětí na prázdniny: „Druhý závod malého poháru měl podle předpovědi počasí jen malou naději na to, že se uskuteční. Jako již mnohokrát se však ukázalo, že se nic nemá vzdávat dopředu. Vítr se nakonec umoudřil. Po jedné rozjížďce v sobotu se v neděli povedlo pod vedením hlavního rozhodčího Renka Sehnala odjet další čtyři kvalitní rozjížďky. Závodníků se po nabitém dubnovém a květnovém programu sešlo nezvykle málo, ale byl to velmi příjemný závod v tradičně příjemném prostředí YC Lipno nad Vltavou. Pro náš tým je velice potěšující 3. místo Matouše Hlaváčka s nováčkem našeho týmu Klárkou Kaltounkovou.“
Foto:www.zonerama.com/hkabova/Album/1767660

HaKa, Foto HaKa


Cadeti na Goldener Geier
5.7.2016
Počasí umí být vrtkavé, a nebere ohled ani na to, že závodníci chtějí závodit, a že jachtaři k tomu potřebují vítr. Supům (der Geier = sup) možná stačí termika. Letošní léto má k vrtkavosti obzvláštní sklon, jak o tom svědčí zpráva vedoucího našeho družstva kadetů:
„Závod poháru ALT Cadet byl vypsán na 11. až 12.6. 2016 na Geierswalde. Závod organizovala ALT Cadet. Sešli se závodníci z Německa a od nás. Pro absolutní nedostatek větru se odjela jen jedna rozjížďka závodu. Panující bezvětří nic víc neumožnilo a tudíž ani vyhlášení výsledků závodů.
Naši výpravu z ČYK tvořlo pět posádek, které jako trenér doprovázel Pavel Štursa. Bohužel, tentokrát našim závodníkům počasí opět nepřálo.“

Zdeněk Davídek


Opti na Jihočeském poháru
27.6.2016
YC Dvořiště uspořádal ve dnech 18-19.června 2016 pohárový závod, který byl vypsán pro dvě lodní třídy. V LT Optimist startovalo sedm lodí, z toho čtyři byly z ČYK. Jako 3. se umístila Anička Teubnerová (v l. a 8. rozjížďce byla první !), 4. Sušil Jan, 6. Lokajíčková Lucie, 7. Klíma Vojtěch. Za LT Splash z našeho klubu nestartoval nikdo.

R.H.


RS se připravuje na MS
27.6.2016
V rámci příprav posádek RS Feva na Mistrovství světa 2016 v Santanderu odejely 19.června do Warnemünde pod vedením trenéra Romana Babického také tři posádky z družstva RS Feva ČYK: Terka Klimešová a Barča Pourová, Anička Vítová a Ivča Brhelová, Jirka Smrčka a Lukáš Košata. Hlavním bodem jejich programu bude sjíždění vln.

R.H.


O pohár starosty
18.6.2016
O pohár závodily na Lipně 11.-12.června 2016 eresky. Na Fevách do pěti rozjížděk startovalo šest posádek, z toho tři byly z ČYK a obsadily místa:

      3. Hlaváček M. a Kaltounková K.
      4. Pourová B. a Majchrák K.
      5. Smrčka J. a Brhelová I.
R.H. Foto HaKa


Závod olympijských naději
18.6.2016
V Nechranicích 11.-12.června 2016 ve třídě Laser 4.7 ve výběru ze sedmi klubů startovalo 9 lodí a první místo ukořistila naše Lucie Keblová, úspěšná absolventka družstva Optimist ČYK.
Ve třídě Optimist startovalo 63 lodí. První místo nám tentokrát uniklo, ale jako druhý byl Matěj Kučera, třetí Vojtěch Klíma, osmý Tomáš Dostál. Na dalších se umístili Teubnerová A., Jurečka Š., Jurečka M., Lokajíčková L., Ivanovic M., Hanka V., Ivanovic L., Hatle SM. Jako každým rokem družstvo Optimist ČYK představuje několik nových tváří, které se v průběhu roku budou posouvat na přední místa.

R.H.


HEBE na Ženevském jezeře
14.6.2016
Čerstvá zpráva od Zdenála a jeho posádky HEBE od Ženevského jezera:
Ahoj. Jsme v cíli letošního náročného závodu Bol d´ Or Mirabaud na Ženevském jezeře, na trati dlouhé 123 km, který se jede mezi Ženevou a Le Bouveret. Skončili jsme na 12. místě ve své třídě, celkově na 125. místě z  506 startujících lodí, z nichž 78 vzdalo. Start byl na zaďáka, kde mezi spoustou lodí jsme se báli manévrovat mezi prvními, aby nám někdo nerozstřelil naší karbonovou plachetnici.  Neměli jsme to srdce hned po startu vytáhnout  genaker jako naši hlavní  soupeři a pustit to do „minimezer“ mezi loděmi před námi. Byl to docela masakr. Nakonec jsme startovali kolem 300. místa, ale povedenou stíhací jízdou jsme předjížděli loď za lodí, až jsme se propracovali téměř do čela závodu. Pozdějšího vítěze jednotrupých plachetnic,  maďarskou Trafficu, 12- trapézového speciála, jsme měli na dosah. Před otočnou bójí jsme se ale dostali do bezvětří a jen sledovali, jak nám soupeři odjíždí jeden za druhým.
Ve druhé polovině závodu, za slabého větru a při vytaženém největším genakeru,jsme se opět prokousávali dopředu. O půlnoci přišla bouřka. Zarefování plachet se nám moc nepovedlo, trvalo to docela dlouho a dojely nás i další lodě. Ukázalo se, že ostatní  nerefovali. Naše rozhodnutí ovlivnila předcházející koupačka při vichřici, která nás potkala při středečním tréninku. Závod nám trval 19 hodin a 28 minut a bylo tam úplně všechno. Opět skvělá zkušenost. „Hebe jede!“
Zdenál

R.H.


Soustředění LT Cadet.
13.6.2016
Ve dnech 28. až 29.května se konalo celostátní soustředění LT Cadet na Nechranicích v areálu kempu CERE. Vedoucím trenérem soustředění byl Zdeněk Parůžek a spolupracovali s ním trenéři Zdeněk Davídek a Pavel Štursa. Celková účast byla 7 lodí a z toho 5 lodí bylo z ČYK. Z našeho klubu se účastnili posádky Tadeáš Červenka - Adam Motal, Tereza Holubová – Filip Motal, Kristýna Holubová – Viola Baronová, Míša Cvikrová – František Žalud, Timotej Červenka – David Pačanda (YC Poděbrady). Ubytování bylo zajištěno v chatkách kempu. Bohužel nevyšlo počasí. Převážnou dobu buď bylo úplné bezvětří nebo vanul slabý vítr v rozmezí 2 až 4 m/s. Proto velká část byla věnována výkladu teorie. Přes nepřízeň počasí se přece jen část výcviku odehrála na vodě. Výcvik na vodě byl zaměřen na techniku plavby v slabém věru a na nácvik zvržení a znovu postavení lodě. Účastníci byli s pobytem spokojeni a odnášeli si řadu zkušeností a nových poznatků.
Na snímku s lodí CZE 6118 je posádka Kristýna Holubová - Filip Motal.Zdeněk Davídek


Závod CECC GER 2016 Cad
13.6.2016
Závod mezinárodního poháru LT Cadet byl vypsán na 4. až 5. 6. 2016 do Prenzlau. Závod organizoval jeden z nejstarších jachetních klubů v Německu a to Segel-Club Rot-Weis, který v roce 2013 oslavil 125. výročí svého založení. Klub je na pobřeží tak zvaného Über See nedaleko Prenzlau. Na loděnici se sešli závodníci z Německa, Polska, Maďarska a od nás. Bohužel pro absolutní nedostatek větru se neodejela ani jedna rozjížďka závodu. Za celou dobu byl učiněn jen jeden pokus o start. Panující bezvětří jich více neumožnilo.
Naší výpravy z ČYK se účastnili posádky Míša Cviková – Fanda Žalud, Terka Holubová – Filip Motal, Tadeáš Červenka – Adam Motal a Týnka Holubová – Viola Baronová. Jako doprovod se účastnil trenér Pavel Štursa a rodiče Tomáš Žalud, Kateřina Horváthová a Motalovi. Bohužel tentokrát nám počasí nepřálo.

Zdeněk Davídek


Posádka HEBE na Bodamském jezeře
9.6.2016
Zdenálovo neposední námořníci střídají moře a jezera, námořní jachty a okruhové lodě. První týden června se šestičlenná posádka ocitla se svou HEBE IV u startovní čáry 66. ročníku RUND UM na Bodamském jezeře mezi 330 loděmi. Aby mohla startovat ve třídě Yardstik 1, musela zablokovat cating kýl. Poprvé použila plachtu Code Zero, která lodi dala žádoucí rychlost. Zablokovaný kýl však zavinil splouvání a v důsledku toho na poslední stoupačce je pět lodí předjelo. Výsledek přesto nebyl špatný. HEBE IV byla celkově dvacátá, ve své třídě obsadila 2. Místo. Místo oslav nastoupili cestu na Ženevské jezero. Přihlásili se na ještě větší závod (obvykle přes 500 lodí) „Bol d´Or“.
Zprávu poslal Zd.Sünderhauf.R.H.


Májový pohár Optimistů
6.6.2016
Na Velkém Dářku se sešlo 14.května 26 Optimistů, z toho deset z Č.Y.K. Osm rozjížděk ukázalo, že začátek sezóny má vždy svoje obtíže. Přes zimu polevila soustředěnost a rychlá reakce na podněty přicházející z kormidelní páky, otěží, frklíku, špiónků. Také počasí závodníky prověřovalo. Z našich i ti nejlepší obsadili celkově až 5. (Teubnerová A.) a 8. místo (Rek A.), v kategoriích juniorů si odvezli tři medaile.R.H. Foto: M.Houska


Mistrovství Evropy RS Feva 2016
30.5.2016
Hanka Kábová, která mistrovství tvrdě odpracovala, nám o něm napsala:
Máme 5. místo v celkovém pořadí :)!!! Gratulujeme Vojtovi Brožovi a Matoušovi Hlaváčkovi.
Ve dnech 13. až 16. května se sešlo 75 osádek na ME RS Feva v Jachetním klubu Černá v Pošumaví. Pátek a sobota byly poznamenány změnou počasí, která byla provázena slabým a nestabilním větrem. Páteční practice race byla zrušena a v sobotu se odjela pouze jedna rozjížďka. V neděli opanovala Lipno "Paní Zima", teplota byla kolem 5 °C, vítr 8-10 m/s, v nárazech 12 m/s. Sněhové přeháňky a čtyři rozjížďky zvládli jen ti nejodolnější. Pondělní podmínky byly stejné jako v neděli, jen vítr byl o něco slabší a po poledni i hodně přeskakoval. Závodní komisi se tak nepodařilo uskutečnit plánované 4 rozjížďky. Výsledky se tedy počítaly z 8 rozjížděk s jednou "škrtačkou". O pořadí na stupních vítězů a v první desítce se bojovalo do poslední chvíle. Vojta s Matoušem si vyrovnanými výsledky a pondělním druhým místem vybojovali nádherné 5. místo. Třicáté místo celkově a 9. v kategorii dívky po několika chybách obsadily Anička Vítová s Ivou Brhelovou. Děkujeme všem za nádherný závod, který nás posunul o velký krok dopředu.

Výsledky najdete na: www.sailing.cz
Fotogalerie ze stránek závodu: https://www.zonerama.com/hkabova/Album/1611240
Fotogalerie HaKa: https://www.zonerama.com/hkabova/Album/1613362

Tým RS FEVA ČYK Brož a Hlaváček při vyhlášení


R.H.


Jarní svezení RS Feva
30.5.2016
Tradiční závod v netradičním termínu i místě se konal 7.-8.května v Černé v Pošumaví. Trenérka Hanka Kábová nám o něm napsala:
Druhý závod letošní série "Velkého poháru" se opravdu povedl. Tak nádherné jachtařské počasí zažijí jachtaři obvykle jednou nebo dvakrát za sezónu. Jachetní klub Černá v Pošumaví nás přivítal slunečným počasím a východním větrem o síle 8-10 m/s a tento sen každého jachtaře vydržel celý víkend. Úžasný byl i počet závodníků, který se vyšplhal na úctyhodných 32 posádek. Závodníci odjeli pod vedením hlavního rozhodčího Vaška Brabce 9 velmi kvalitních rozjížděk. Při vyhlášení měli všichni důvod ke spokojenosti, náš tým hned dvakrát. Vojta Brož s Matoušem Hlaváčkem vybojovali 3. místo v celkovém pořadí a Anička Vítová s Ivou Brhelovou 2. místo v kategorii dívky. Gratulujeme.

Výsledky:
https://www.sailing.cz/zavody.php?ctl=161305&sezona=2016&lod_t=45&nazev_lt=RS%20Feva
Fotogalerie:
https://www.zonerama.com/hkabova/Album/1574466

Brož a Hlaváček (3.),
Vítová a Brhelová (2.v dívkách)
Tým ČYK táboří


R.H.


Velká cena YC Lipna – RS Feva
30.5.2016
Po návratu z Lipna trenérka Hanka Kábová napsala:
První závod ze série "Velkého poháru" skončil nakonec pouze s dvojkovým koeficientem. V sobotu za celkem příjemného počasí vítr odpočíval. Komise se pokusila v 17 hodin o rozjížďku, ale pro nedostatek větru jí zrušila. Zcela podle předpovědi začalo večer pršet, v noci se silně ochladilo a ráno bylo vše pokryto sněhem. Tomu pochopitelně odpovídala teplota, která se okolo nuly držela celý den - podmínky pro závodění opravdu velmi těžké.
Nestabilní severozápadní, později západní, vítr o síle 2-4 m/s, také velkou radost závodníkům ani rozhodčím neudělal. Po dvou rozjížďkách poslala komise promrzlé závodníky na hodinu na břeh a posunula závodní dráhu k Frymburku. Závodníci se zahřáli horkou sprchou a polévkou, a vydali se znovu na vodu. Veškerá snaha o odjetí alespoň tří rozjížděk však vyšla naprázdno. Vítr vždy dovolil komisi odstartovat, ale než závodníci dojeli na návětrnou bójku, foukalo z jiného směru, případně nefoukalo vůbec. V těchto složitých podmínkách si nejlépe vedla Anička Vítová s Ivou Brhelovou, které obsadily 3. místo. Pochvalu však zaslouží všichni, kteří v takto těžkých podmínkách závodili.

Výsledky najdete na https://www.sailing.cz/zavody.php?ctl=161303&sezon a=2016&lod_t=45&nazev_lt=RS Feva
Fotogalerii vybavila Hanka: https://www.zonerama.com/hkabova/Album/1463294

Anička Vítová, Iva Brhelová Zasněžené lodě v neděli ráno


R.H.


ME RS Feva 2016
17.5.2016
Relativně mladá lodní třída, přesto mezinárodně již uznávaná, uspořádala náročné mistrovství Evropy v ČR, na Lipně. To je pěkné uznání našim pořadatelům a trenérům. Z jedenácti zemí se sjelo 75 posádek, kterým západní vítr (do 6 m/s), zima a občasný déšť vytvořily náročné podmínky. Evropský titul si odnesla britská posádka, stříbro a bronz si připnuly české posádky. Několik zdařilých videí vám tyto napínavé i radostné dny přiblíží. Podrobnější informace od účastníků přineseme, jen co uklidí lodě a sami si oddychnou.
(www.facebook.com/plachetnicersfeva).

R.H.


Optimisté na Rozkoši
10.5.2016
Ve dnech 30.4. a 1.5. optimisté obsadili Rozkoš. Po bezvětrné sobotě přišel v neděli severák a čtyři rozjížďky prvního Českého poháru má žactvo za sebou. Představil nám nové naděje, ty ale tentokrát byly z YC SK Štětí, YC Kladno, YC Nechranice. Začínáme sezónu bez Lucie Keblové, a vidíme jak nám chybí. Ta jachting neopustila a na začátku sezóny se ukázala na lodi 29er. Jen rozdílnost ovládání lodi jedno a dvouposádkové není ještě překonána, přesto spolu se Sárou Tkadlecovou (JK Toušeň) obsadila pěkné třetí místo.R.H. Foto: E.Skořepová


Vorařská houžev
26.4.2016
Poslední jarní závod na Vltavě pod Vyšehradem byl věnován kajutovým lodím, ale 23.dubna bylo ještě málo lodí na vodě, i když většina svůj zimní spánek ukončila a začaly přípravy na sezónu. Ani vítr tentokrát nedorazil v plné síle a lodě s námahou zvládly dvě rozjížďky. Další překazil déšť. Závod o Vorařskou houžev je soutěží o putovní houžev, kterou věnoval starodávný spolek VLTAVAN, jehož delegace se účastní ve svých historických krojích. Na stupních vítězů se svými posádkami stanuli:

1. Šponer Daniel na lodi SHERRY
2. Holý Tomáš na lodi DIANA
3. Podlenová Šárka na lodi STORM


Delegace Vltavanu Nástup posádek Ředitel závodu a hl.rozhodčí
Vítězi hl.rozhodčí Jirka Benetka


R.H.


Bohemia Cup RS na Boleváku
26.4.2016
Tradiční jarní víkend (9-10.4.2016) v Plzni se jako obvykle vydařil. Tým RS Feva vyrazil z důvodu nemocí a blížících se přijímacích zkoušek na gymnázia v menší sestavě. Sobotní převážně severozápadní vítr o síle 4-6 m/s, v nárazech 8 m/s dovolil komisi v čele s Majdou Soukupovou odstartovat šest pěkných rozjížděk, kdy o veselé historky i líté boje nebyla nouze. V neděli už bůh větru milostivý nebyl, a tak byly ve 13 hod vyhlášeny výsledky prvního letošního poháru Čechy. Náš tým se má čím pochlubit, i když nejvyšší příčka nám unikla. Ale Posádka Dobrý-Dobrá opravdu nenašla pokořitele. Nicméně další místa ovládl ČYK. Děkujeme rozhodčím i vedení klubu za krásný závod a skvělé přijetí.

Výsledky:
1. Dobrý a Dobrá (TJ Lokomotiva Plzeň)
2. Hlaváček a Smrčka (ČYK)
3. Viták a Buřil (JK Plzeň a ČYK)
4. Vítová a Brhelová (ČYK)
5. Pourová a Majchrák (ČYK)

Zprávu podala Hana Kábová
Fotogalerie na https://www.zonerama.com/hkabova/38261

R.H.


Memoriál Rösslera-Ořovského
26.4.2016
Každým rokem vzpomínáme zásluh svého zakladatele Josefa Rösslera-Ořovského druhým jarním závodem na Vltavě. Tentokrát v sobotu a neděli 16. a 17.dubna. A jako každoročně, účast na tomto závodě narušily celostátní termínovou listinou zařazené závody. Na Vltavě proto startovaly pouze dvě lodní třídy – Optimist a Cadet, ale závod účastníky uspokojil. Odejelo se šest rozjížděk. Na stupních vítězů stanuli:

Za LT Optimist (9 lodí)
1. Jurečka Matěj, 2. Sušil Jan, 3. Lokajíčková Lucie,

Za LT Cadet (10 lodí)
1.Hrnčířová Vendula a Pfeifer Matyáš (YC Neratovice)
2. Štursová Lucie a Kramplová Annamaria (ČYK)
3.Červenka Timotej (ČYK) a Vychová Eliška (YC Neratovice).

Letošní sezóna se nám pěkně rozjela a naši malí závodníci se dostávají do tempa. Trenérům začíná každotýdenní náročné stěhování posádek a lodí na vody mimo Prahu, které s přestávkou letních školních prázdnin skončí až na podzim.

Vítězi LT Cadet Nejmladší Vítězi LT Optimist


R.H.


Soustředění RS Feva na Lipně
26.4.2016
Pět posádek našeho družstva RS Feva chybělo v sobotu 16.dubna a následující neděli na klubovém závodu v Praze. Proč? O tom nám napsala trenérka Hanka Kábová a doložila fotografiemi:
„O tomto víkendu se náš tým společně s posádkami z Plzně, Brna, Lipna a Pardubic připravoval pod vedením Milana Hájka a Vaška Brabce na první pohárový závod –VELKÁ CENA YC LIPNA. Převážně západní vítr (v sobotu o síle 3 – 4 m/s) nabídl závodníkům vhodné podmínky pro trénink startů a manévrů. Rádi bychom poděkovali vedení YC Lipno za tradičně příjemné prostředí i přijetí.

Brož a Hlaváček Pourová a Majchrák Smrčka a Kaltounková
Vítová a Brhelová


R.H., Foto HaKa


Bohemia Cup na Boleváku
11.4.2016
Tradiční jarní víkend (9-10.4.2016) v Plzni se jako obvykle vydařil. Tým RS Feva vyrazil z důvodu nemocí a blížících se přijímacích zkoušek na gymnázia v menší sestavě – Bára a Kristián, Matouš a Jirka, Anička a Ivča, Adam jel s Frantou Vitákem z Plzně. Sobotní převážně severozápadní vítr o síle 4-6 m/s, v nárazech 8 m/s dovolil komisi v čele s Majdou Soukupovou odstartovat šest pěkných rozjížděk, kdy o veselé historky i líté boje nebyla nouze. V neděli už bůh větru milostivý nebyl, a tak byly ve 13 hod vyhlášeny výsledky prvního letošního poháru Čechy.
Náš tým se má čím pochlubit, i když nejvyšší příčka nám unikla. Ale Posádka Dobrý-Dobrá opravdu nenašla pokořitele. Nicméně další místa ovládl ČYK. Děkujeme rozhodčím i vedení klubu za krásný závod a skvělé přijetí. Výsledky:

1. Dobrý a Dobrá (TJ Lokomotiva Plzeň)
2. Hlaváček a Smrčka (ČYK)
3. Viták a Buřil (JK Plzeň a ČYK)
4. Vítová a Brhelová (ČYK)
5. Pourová a Majchrák (ČYK)
Fotogalerie: https://www.zonerama.com/hkabova/38261

R.H.


RS Feva o Velikonocích
1.4.2016
Volné dny k oslavě nastupujícího jara využila část družstva RS Feva ČYK a zajela si na Mácháč, kde se konalo soustředění této lodní třídy. Azyl jim poskytl jachetní klub Česká Lípa. Počasí nelenilo a poskytlo škálu větru, takže čtvrtý den si účastníci zaplachtili i ve skluzu. Na tradiční velikonoční zvyky se nezapomnělo. K úplné spokojenosti nic nechybělo. Byl to radostný vstup do nové sezóny.R.H. Foto J.Pour


Optimisté na horách
19.2.2016
Již pátou zimu rodinní příslušníci družstva optimist uspořádali setkání mimo pravidelný výcvikový program, které utužuje přátelské vztahy v družstvu. Ve dnech 4. až 7.února 2016 se sešlo čtyřicet osm účastníků zimního výjezdu v Mariánské u Jáchymova. Tři předchozí týdny bohatě sněžilo. Když však vstoupili do sněhového ráje, nastalo oteplení. Řešení se rychle našlo. Skiareál Náprava vyměnili za nový v Plešivci a následovaly radostné tři dny lyžování za slunečných dnů. Večerní posezení s trenéry byly využity k naplánování letošní sezóny, rozvoje třídy a k diskuzím o dalším chodu třídy.
Zprávu podal Martin Houska.R.H.


Kadeti na Ski regatě 2016
1.2.2016
V rámci zimní přípravy se již tradičně zúčastňují členové družstva Cadet dvoudílného závodu Ski regata, jehož lyžařská část se jede na sjezdovce skiareálu Aldrov v Krkonoších ve  Vítkovicích. V letošním roce ani zcela netradiční průběh zimního počasí nás neodradil od účasti. Z našeho družstvo Cadet se účastnilo 10 závodníků. Spolu s doprovodem části rodičů a obou trenérů odjeli v pátek 8.1.2016, odhodlaně do Vítkovic. Ubytování bylo zajištěno na chatě p.Krumla, přímo na svahu sjezdovky, nejen pro nás, ale i pro kadety z Toušeně a Neratovic.

Sobota 9.1. byla jako obvykle určena k rozježdění pro přípravu na závod. Ráno nás všechny uvítalo příjemným počasím s teplotou mírně pod bodem mrazu. V průběhu poledne se na nás na chvíli usmívalo i sluníčko. Lyžovalo se na technickém sněhu, kterého byla na sjezdovce dostatečná vrstva. V 18 hod jsme se všichni sešli v jídelně na chatě ke zhodnocení uplynulé sezóny, s ukázkou videa ze závodů, které promítl a slovem doprovodil Zdeněk Parůžek. Společně jsme si vysvětlili chyby i provedení dobrých manévrů. Po půl osmé večer až do 21 hod si kadeti užili ještě večerního lyžování.

Noc ze soboty na neděli přinesla oteplení, provázené poměrně hustou mlhou. Zahalila nás vlastně nízká oblačnost. Sníh řádně změkl a místy drobně pršelo. Podmínky pro závod proto nebyly příliš dobré. Závod se jel ve dvou kategoriích, kadeti a dospělí závodníci FB a 420. V kategorii Cadet startovalo 24 závodníků a v kategorii dospělí 29. Z našich závodníků byla v kategorii Cadet nejúspěšnější Terezka Holubová, obsadila 2. místo.

Byla to první úspěšná společná akce ALT Cadet v letošním roce. Velké poděkování patří p.Krumlovi a manželům Žaludovým za příjemné ubytování na jejich chatě. Dík patří všem účastníkům této akce a to za vzornou spolupráci a vytvoření přátelské atmosféry. Věřím, že v přátelské spolupráci budeme pokračovat po celou sezónu, jejímž vrcholem bude účast na ME lodní třídy Cadet v Maďarsku na Balatonu.Zdeněk Davídek


Optimisté na Hvaru
7.1.2016
Že Silvestra lze trávit i jinak, než je u mnohých zvykem, svědčí zpráva, kterou obdrželi naši trenéři družstva Optimist poslední den v roce:

Na oslavu konce opťácké kariéry a začátku Nového roku jsme se letos vydali na Novoroční regatu do Chorvatska na Hvar. Po celé závody panovalo krásné jachtařské počasí. Kombinace sluníčka a celkem teplo s větrem, co víc si přát.
V pondělí 28.12. se začalo závodit. Na startu se sešlo 44 závodníků z pěti zemí. Během tří dnů se odjelo 9 pěkných rozjížděk při větru 5 – 10 m/s. Celkem jsem si vyjela 3. místo, a Tomáš Doležal skončil 15. Na Silvestra se jela Navigační rozjížďka kolem ostrova, kterou se mi podařilo vyhrát, a Tomáš Doležal skončil druhý, takže v celkovém součtu obou závodů Memoriálu Zdenko Raiće, kdy se dohromady sčítá Novoroční regata s navigační rozjížďkou bez škrtání, jsem skončila na prvním místě, Tomáš na 13. Myslím, že líp jsme si ten závěr asi ani užít nemohli.
Přejeme všechno nej do Nového roku!
Ahoj, díky za vše!
Lucka a Zdeněk (a Doležalovi)

Poznámka: 39. Mezinárodní regatu uspořádal SC Zvir Hvar 1959. Vedle domácích se účastnila posádka Maďarska (na 6.místě), Turecka (11.) a Slovenska (17.). Současně startoval pohárový závod LASER EVROPA, obsazený 7 loděmi Standard, 31 loděmi Radial a 35 loděmi „4.7“. Zde byla zahraniční účast pestřejší (USA, Německo, Itálie, Švýcarsko aj.), ale ani jedna česká. Doufáme, že dostaneme také fotografie ze závodu pro klubový archiv.
Lucka i Tomáš nasadili letošní sezóně korunu. Oběma za vzornou reprezentaci klubu vřele děkujeme. Přejeme jim dobrý start do nové éry, a aby se jim i na lodích jiné třídy dařilo.

R.H.


Družstvo HEBE IV v roce 2015
3.12.2015
Družstvo čítá na dvacet dospělých, kteří od vedením Zdenála (Zdeňka Sünderhaufa) po celý rok pilně trénovali, a připravovali se na účast na okruhových i námořních závodech. V tomto roce posádky v různém složení odejely celkem 12 závodů, z toho osm v zahraničí. Soutěžily na dvou lodích, na Tboat 830 Zdeňka Sünderhaufa a na s/y Cassiopeia (Dufour 500) Zdeňka Koubka a Vládi Veselého.
V dubnu se družstvo účastnilo závodu Sportboot Cup na Bodamském jezeře. Ve třech rozjížďkách posádka byla na prvním místě. To však nestačilo a v celkovém pořadí skončila na 18.místě z 23 v cíli. V červnu vyrazili opět na Bodamské jezero, ale na tomto závodu Rund Um… před cílem odstoupili pro technické závady na lodi. V červnu posádka HEBE vyrazila na Ženevské jezero. Mezi 61 loděmi své třídy se umístila jako 38., jako 79. z 302 dojetých lodí, ačkoliv startovalo 522 lodí (viz www.boldormirabaud.com ). V srpnu se posádka HEBE vypravila na Lago di Garda a v závodu Trofeo di Gorla ve třídě Mono Proto, ve kterém startovalo 5 lodí, byla třetí.
Na Orlické přehradě posádka HEBE se účastnila čtyř závodů, ve kterých byla vždy na prvním místě.
V září opět na Lago di Garda, ale před ukončením závodu Centomiglia odstoupila. Po technických problémech a deseti hodinách plavby v silném, místy až 35 uzlovém větru, byla posádka nucena se nechat odtáhnout do přístavu pro zatopení lodě vodou, pouhých 200 metrů před cílem. Ze stejného důvodu odstoupila též z prvního místa ve třídě Mono Proto A. V říjnu našli odvahu na účast na prestižní závod Rolex Middle Sea Race, který startoval na Maltě a docílili 10. místo ve třídě ORC Class 6 za účasti 15 lodí, 43. místo v ORC Owerall z 61 lodí a 69. místo v IRC owerall z 116 lodí viz (www.rolexmiddlesearace.com).
V listopadu se posádka HEBE přihlásila na MČR ORC, který byl uspořádán v Chorvatsku. Ve své třídě byli třetí, v overall obsadili 4. místo z 11 lodí. Ještě jednou v listopadu posádka odejela do Chorvatska na závod JABUKA, ve kterém v ORC B obsadila 5. místo, v ORC A a B 13. místo, ve skupině G5: 5. místo. Overall byli na 34. místě z 101 lodí.
Všichni členové posádek startovali s licenčním číslem Českého Yacht Klubu (1101).

R.H.


Družstvo Optimist v roce 2015
3.12.2015
Úspěšné družstvo lodní třídy Optimist při Č.Y.K. se ve středu 25.listopadu sešlo, aby vyslechlo od svého trenéra Pavla Schwarze vyhodnocení letošní sezóny. Pavel byl kritický, jak se patří a sluší na trenéra, ale s potěšením mohl konstatovat, že dosažené výsledky byly velmi dobré. Spokojení byli jak naši malí závodníci, tak jejich rodiče. Na dotaz Pavla, čeho by chtěli v příštím roce víc, se ozval dětský hlásek: „Více soustředění“. Kdo jste pozorně četli zprávy v průběhu roku víte, že byly na Lipně a na Žernosekách, a že Pavlem byl využit všechen volný čas, který dětem škola poskytovala. Zřejmě tato soustředění byla velice úspěšná a oblíbená. Středy byly naplněny tréninkem a školením, soboty a neděle účastí družstva na závodech, včetně účasti na Mistrovství republiky a Letní Olympiády dětí a mládeže v Plzni. Tím byla veškerá časová kapacita vytížena. Družstvo má 23 členů. Z celkového počtu 411 Optimistů v ČR to je na jeden klub slušná porce. Největší soupeře mají naši v YC Kladno, YC Štětí a YK CERE. Pavel, vedoucí družstva, vše zvládl dík aktivní pomoci Dany Horké, Martina Housky, Pavla Pavlouska, některých rodičů, zejména Zdeňka Kebla, Pavla Jurečky. Zapojilo se i několik bývalých Opťáků, především Kláry Valdhansové, Adély Cvachové a Matěje Cvacha.
K nejlepší desítce letos patřili: Lucie Keblová (2. v ČR a první v dívkách), Matěj Jurečka, Tomáš Doležal, Šimon Jurečka, Jan Sušil, Anna Teubnerová, Jan Voženílek, Alexander Nahodil, Lucie Lokajíčková, Adam Rek. Několik z nich má za sebou několik zahraničních startů. Ti nejlepší se na přední místa vypracovali poctivým snažením na trénincích i častou účastí na závodech (Lucka měla 21 startů, Matěj 17), které i na rodiče kladly vysoké nároky, časové i finanční. Rodiče tak svým dětem prospěli víc, než kdyby jim koupili drahé hračky, protože jim poskytli zdravý pobyt v přírodě, návyk na soutěživost v rámci pevných pravidel, radost z kamarádského soužití v družstvu se shodným zájmem. Svými body družstvo významně přispělo klubu k dosažení 1.místa v soutěži jachetní mládeže České Republiky.
Z důvodu dosažení věkového limitu pro tuto lodní třídu v příštím roce několik jedinců si zvolí jinou, a tím opustí řady družstva Optimist. Známost o dosažených úspěších a poděkování klubu za dobrou reprezentaci je bude provázet při vstupu do příští jachetní sezóny.R.H.


Optimisté v zahraničí
12.11.2015
V konci sezóny vyjeli čeští Optimisté dvakrát do zahraničí na Haaloween cup. Ve slovinské Portoroži 24.-25.října se sjelo 208 lodí ze šesti států. První místa obsadili Slovinci, Maďaři a Italové. V početné české výpravě obstáli i naši z ČYK: Lucie Keblová, Anna Teubnerová, Tomáš Doležal, Matěj Jurečka. Lucka si přivezla medaili za umístění v dívkách. Nechyběla ani jejich konkurence z YC CERE, Kladna, Nechranice, Štětí. Na Gardě bylo již „jen“ 133 lodí. Naše hvězdička Lucka Keblová se zde umístila jako šestá. Ani tady nebyla sama, v doprovodu měla Tomáše Doležala a Aničku Teubnerovou. Naši Optimisté jsou i v zahraničí spolehlivou reprezentací klubu a českého jachtingu.

R.H.


Teamracing Q v CERE
12.11.2015
Zmýlil se, kdo se domníval, že na Vltavě v říjnu skončila jachetní sezóna. Slunečné a větrné (ne příliš) dny využil YC CERE k uspořádání teamracingu na lodích třídy Optimist. Na start se dostavilo 12 týmů, 36 závodníků. Odjeli 66 rozjížděk v základní skupině a 32 ke zlaté. V závěru sezóny se ukázalo, že úroveň dětského jachtingu roste, a s tím i konkurence, jak si skrytě povzdechl náš úspěšný trenér Pavel. Tentokrát výsledek byl následující:
1.místo obhájil tým YC Kladno, 2. místo tým YC Štětí, 3. místo obsadil tým Českého Yacht Klubu v sestavě: L. Keblová, A. Teubnerová, T. Doležal. Další týmy ČYK obsadily až osmé a 12.místo.
Také tento závod ukázal, že úroveň dětského jachtingu roste. Dobrým znamením je i to, že úspěchy se nekumulují v jednom klubu, ale střídavě se slaví ve více klubech.

R.H.


Primátorský štít – 71.ročník
21.10.2015
Tento tradiční klubový závod byl založen hned po skončení druhé světové války. Stejně jako jeho paralela veslařského závodu „primátorky“ koná se pod záštitou primátora hl.m. Prahy. Protože prvním primátorem Prahy byl JUDr.Karel Baxa (1862-1938), člen Českého Yacht Klubu od r.1916, závod je věnován jeho památce. Záštitu nad letošním 71.ročníkem převzala primátorka Adriana Krnáčová. Organizačně byl závod dobře připraven. Postaral se o to jak ředitel závodu Zdeněk Davídek tak hl.rozhodčí Pavel Schwarz spolu s trenéry a záchrannou službou. Účast 57 lodí ze sedmi lodních tříd a 75 závodníků byla na pražskou vodu slušná. Přijeli hosté - závodníci z deseti dalších klubů (LS Brno, JK Brno, YC CERE, YC Kladno, TJ Lokomotiva, YC Neratovice, YC Pardubice, JO Slavoj Hluboká, YC Štětí, JK Toušeň). Nejpočetněji zastoupenou lodní třídou byla LT Optimist, následovala RS Feva a Cadet. Jedno ale chybělo, slušný vítr. V sobotu dopoledne byly odstartovány dvě rozjížďky, odpoledne ani „ťuk“. Nápravu nepřinesla ani neděle.

Těžkou putovní cenu si „obrazně“ odnesl vítěz v LT Optimist (24 lodí) – Lukáš Wehrenberg z YC Kladno. Druhé místo obsadila Lucie Keblová, třetí Matěj Jurečka, oba z ČYK. Z lodní třídy Cadet (8 lodí) na stupně vítězů se postavili tři posádky: 1. Stejskal a Hudec (YC Neratovice), 2. Hrnčířová a Kramplová (ČYK), 3. Bryxová a Vychová (YC Neratovice). Z LT RS Feva (8 lodí) 1. Dobrý a Dobrá (TJ Lokomotiva), 2. Červinka a Klimeš (ČYK), 3. Hlaváček a Majchrák (ČYK). Z LT Laser (5 lodí) 1. Petřík (YC Neratovice), 2. Valeš (YC CERE), 3. Záruba (YC CERE). Z LT Laser Radial 1. Dvořák (YC CERE), 2. Valdhansová Klára (ČYK), 3. Šamšulová (JK Brno). Z LT Splash 1. Wehrenbergová (YC KLADNO), 2. Mojdl (YC Kladno), 3. Pokorný (Slavoj Hluboká). Z LT 420 (2 lodě) zvítězili Vlachovi Veronika a Martin (YC Neratovice).

Tímto závodem Č.Y.K. ukončil letošní jachetní sezónu. Pro všechna v klubu provozovaná družstva mládeže trenéři již připravili zimní program cvičení a školení. Nenechají nikoho ze svých členů zahálet. V oddychových chvílích můžeme všichni sledovat snažení dospělých, kteří se účastní ještě letos dvou námořních závodů: Rolex Middle Sea Race – 18.10. odstartovalo z Malty (608 NM) za slabého větru ze 22 zemí 115 lodí, včetně tří českých. Na palubě s/y Cassiopia jsou naši Jakub Havelka, Zdenál Sünderhauf, Vojta Horvath a další. Také Mistrovství ČR v námořním jachtingu startovalo dnes 18.10. z chorvatského Murteru.

Mažoretky pí Benetkové Nástup Ředitel a rozhodčí
Start RSky startují Záchranná služba bdí
Hra světel a stínů Počasí nás neodradí Sychravo, přesto veselo
Vltava plná lodí Vyhlášení


R.H. Foto HaKa, R.H.


Lipenský kormelec
21.10.2015
Družstvo RS Feva se v neděli 11.října vrátilo z Lipna a již tu máme zprávu trenérky Hanky Kábové:
„Krásné zakončení RS sezóny v Lipně nad Vltavou. Lipenský kotrmelec má svoji neopakovatelnou atmosféru. Fevy závodí v kategorii RS Open a tak po přepočtení výsledků handicapem není o překvapení nouze. Přesto si letos v kategorii Open odvážíme 2. Místo, které vybojovali Sebastián Červinka a Matouš Hlaváček. Závodníci RS Feva mají v tomto závodě jedinečnou možnost vyzkoušet si závodění na jiných RS třídách, aby věděli, co je čeká až jim bude Feva malá. Letos vyměnili Fevu Vojta Brož za AERO a Bára Pourová za RS 500. Velký dík patří Honzovi Myslíkovi, že jim tuto radost umožňuje Velmi důležitý je také kontakt se špičkovými závodníky RS 700, od kterých mohou čerpat důležité informace. Byl to krásný víkend v tradičně příjemném prostředí Loděnice Lipno.“
A protože družstvo RS (ČYK) ani chvilku nezahálí, ohlásilo začátek zimní přípravy ve fitnessklubu od úterý 13.října.
Fotogalerie – viz www.zonemrama.com/hkabova/Album/957081.

Bára Pourová s RS 500 V těsném závěsu Barča Pourová
(FOTO M.Barnetová)
Červinka a Hlaváček
na 2.stupni vítězů


R.H. Foto HaKa


Modrá stuha Vltavy 2015
16.10.2015
Předposlední klubový závodů letošní sezóny neměl mnoho šancí, protože předpovědi počasí nám slibovaly jen krásné sluneční podzimní dny.. Skutečnost v sobotu to potvrdila. Přes všechny snahy pořadatelů podařilo se odstartovat jen jednu rozjížďku, ani tu až pozdě odpoledne. S napětím se čekalo na podmínky v neděli. A změna k lepšímu přišla. Sice jen slabý východní vítr, který na Vltavě pod Vyšehradem neslibuje sportovní klání, ale pohotová závodní komise přenesla startovní čáru nad CERE a už se jelo. Čtyři nedělní dopolední rozjížďky přinesly uspokojení 27 závodníkům i komisi a hlavnímu rozhodčímu Pavlovi Schwarzovi. Nejpočetněji byla zastoupena lodní třída Optimist. Z osmnácti startujících šest bylo ze sousedního CERE, dva přijeli z Nechranic a jeden z Písku. Zvítězila Zosia Burska z YC CERE, na druhém místě byla Anička Teubnerová,na třetím Adam Rek, oba z ČYK. Cadetské lodě startovaly jen tři, všechny z ČYK. Vítězem byla posádka Červenka Tadeáš a Holubová Kristýna. Ve třídě Laser startovaly jen tři lodě, ani jedna z našeho klubu. Zvítězil Jáchym Valeš z YC CERE. V závěru vyhlášení ředitel závodu Honza Šilhavý pozval přítomné na poslední letošní klubový závod, který se koná za týden – Závod o Primátorský štít.

Optimisté Cadeti Laser-posádky
Hl.rozhodčí a ředitel závodu


R.H.


Memoriál Arnošta Bürgermeistera
15.10.2015
Kolize s termíny mimopražských závodů i nedobrá předpověď počasí způsobila malou účast. Chyběla lodní třda Cadet, která tyto dny byla v Maďarsku. Příjemný slunečný podzimní den téměř bez větru nedal šanci na zajímavé soupeření. Sebevětší snaha rozhodčích nedokázala vykouzlit víc než dvě rozjížďky. Nejpočetněji byla zastoupena třída Optimist, osm lodí bylo z ČYK, Jen jedna z YC CERE. Obveselení při rozdílení cen poskytla netradiční forma diplomů ve tvaru signálních vlajek, nápad Zuzanky Válové, která tomuto závodu byla ředitelem. První místa obsadili borci z ČYK:
1. Honza Sušil, 2. Anička Teubnerová, 3. Lucka Lokajíčková.

Z lodní třídy RS Feva se dostavily tři lodě z ČYK a výsledek byl následující:
1. Anna Vítová a Lucie Kosatová, 2. František Maršík a Kristián Majchrák, 3. Bára Pourová a Jirka Smrčka.R.H. FOTO HaKa


Vytrvalostní závod kajutovek
15.10.2015
Byl nádherný podzimní den, jen větru bylo pro kajutové lodě příliš málo. Ani windguru nebyl schopen poskytnout naději. I když rozhodčí jejich okruh vytáhl vysoko k jihu, kde se lodě daly udržet alespoň trochu v pohybu, o soupeření se nedalo mluvit. Však to byla asi také příčina dnešní malé účasti. Dostavilo se jen šest kajutových lodí, z nichž nejlepší uspěly takto:
1. Jindra Culek a Jana Kleinová (OJ ČZU)
2. Jiří Altman (TJ Císařská louka)
3. Harry Löwit (TJ Císařská louka)


R.H.


Mezinárodní Mistrovství ČR LT Optimist
7.10.2015
Český svaz jachtingu uvedl na svých webových stránkách zprávu: Mezinárodní Mistrovství ČR v lodní třídě Optimist se konalo v pozdně zářijovém termínu na Nechranické přehradě. Na start se postavilo celkem 70 jachtařek a jachtařů, kteří změřili své síly v sedmi odjetých rozjížďkách. S náročným, těžko předvídatelným a proměnlivých větrem si nejlépe poradil Lukáš Wehrenberg z YC Kladno a stal se tak absolutním mistrem ČR. Absolutní výsledek:
1. Lukáš Wehrenberg (YC Kladno)
2. Lucie Keblová (ČYK)
3. Zosie Burska (YK CERE)
Ve starších žačkách: 1. Lucie Keblová (ČYK), 2. Zosie Burska (YK CERE), 3. Kateřina Štíková YK CERE).R.H.


Pohárák RS na Mlýnech
5.10.2015
Trenér družstva RS Hanka Kábová poslala zprávu:
Pohárový závod 26.-28.9 na Nových Mlýnech, který byl pro RS Feva posledním závodem série 7P, se opravdu vydařil. Tři dny plné větru na jedné z nejlepších vod v republice. Vítr byl nejstálejší v sobotu (5-8 m/s). Od 11. do 15.hodiny se odjely 4 rozjížďky. V neděli vítr chvílemi polevoval a tak se podařilo uskutečnit pouze tři rozjížďky, dokonce s polední přestávkou, kdy hlavní rozhodčí poslal náš kruh Bravo na břeh, než se vítr zmoudří. Ani po návratu na vodu to nebylo jednoduché a tak se dvě rozjížďky podařilo odjet až později odpoledne. Nejsilnější vítr foukal v pondělí, kdy za krásného slunečného počasí dosahoval síly 12 až 15 m/s, ale byl poměrně nestálý. Náš tým si vedl v závodě dobře, a i v celkovém hodnocení poháru ČR jsme získali místo „na bedně“. Vojta Brož s Matoušem Hlaváčkem získali v celkovém pořadí 3.místo Poháru ČR RS Feva. Gratulujeme.
Jachtařsky to byl krásný závod, kterému bohužel ubralo na hodnocení vypsání pro velké množství lodních tříd, které způsobilo technické problémy v kempu a občas i na vodě.
Obrázky jsou na www.zonerama.com/hkabova/Album/930890.R.H. Foto HaKa


Trenér družstva Laser Jiří Valdhans sděluje:
Družstvo Laser v létě 2015
5.10.2015
Trenér družstva Laser Jiří Valdhans sděluje: Poprvé v historii se jel závod Českého poháru Laser Gandprix na zahraniční vodě, na jezeru Wolfgangsee v rakouské jezerní oblasti. Během dvoudenního závodu se za střídavého větru odjelo 5 typických jezerních rozjížděk, v nichž v silné rakousko-české konkurenci nakonec zvítězili ve třídě Laser Standard i Laser Radial čeští závodníci. Ani zástupce ČYK, Tonda Podzimek se neztratil a dosáhl 10. místo v konkurenci 38 závodníků ve třídě Laser Standard.

Cena CERE, dvoudenní závod Českého poháru v Nechranicích ve dnech 5.– 6. září 2015 se jel ve velmi silném větru za krásného slunečného počasí. Přestože druhý den komise rozhodčích váhala, zda vůbec pustit závodníky na vodu, odjelo se nakonec celkově šest rozjížděk. Zástupci Českého Yacht Klubu se snažili seč mohli. Ve třídě Laser Radial Tonda Podzimek obsadil 8. místo, Klára Valdhansová 9. místo z 15 závodníků, ve třídě Laser 4,7 Matěj Cvach obsadil 5. místo ze 7 startujících.

Švestková regata oslavila Jubilejní 50. ročník o víkendu 12-13. září 2015 na Jesenici. Pro Lasery Radial to byl poslední závod republikového poháru, pro Optimisty a Finny závod českého poháru. Z 11 lodí startovali 3 závodníci za ČYK s těmito výsledky: Klára Valdhansová 6., Tonda Podzimek 10. a Matěj Cvach 11. Přes nepříliš výrazný a hodně proměnlivý vítr se podařilo odjet 6 rozjížděk. Pořadatelé se vyznamenali příjemnou atmosférou , originálními trofejemi se švestkou a tradičními závěrečnými švestkovými knedlíky pro závodníky.

Výsledky Českého poháru byly vyhlášeny:
Matěj Cvach – 11. místo ve třídě Laser 4,7, Tonda Podzimek – 18. místo ve třídě Laser Radial (16. mezi muži), Klára Valdhansová – 11. místo ve třídě Laser Radial ( 2. mezi ženami).J.V.


Lipenská jízda MS Optimist – výsledky
22.9.2015
Mistrovství světa žákovské lodní třídy Optimist se jelo ve dnech 25.srpna až 5.září na otevřeném moři v polském Dziwnowu. Účast byla bohatá, ze zemí všech kontinentů Počasí pro takový závod nebylo ideální a podepsalo se zejména na výsledcích těch nejlepších. Neuspěl loňský mistr Evropy, neuplatnili se naši velcí soupeři z Chorvatska. Na špičce stanuli závodníci ze Slovinska, Singapuru a Norska. Za ČR se účastnili Lucka Keblová (ČYK), Matěj Jurečka (ČYK), Michal Koštýř (YC Kladno), Mikuláš Vaszi (YC Štětí). Nejlepší z české výpravy byla Lucie Keblová, celkově stodevátá z 275 startujících, ale dvacátá v dívkách. V takové soutěži to je velký úspěch. Blahopřejeme.R.H.


Lipenská jízda Rs Feva
22.9.2015
V Černé na Šumavě si ve dnech 12.-13.září osm členů z družstva RS Feva ČYK pěkně zaplachtilo v jižním stálém větru na tomto pohárovémm závodu. Sešlo se 11 lodí. Zvítězila posádka Dobrý-Dobrá z JO Lokomotina Plzeň. Naši se umístili ve druhé polovině, počínaje pátým místem posádky Brož a Hlaváček. Paralelně startovala třída RS 700, ve které zvítězil neporazitelný David Křížek. Náš klub tuto artistickou lodní třídu neprovozuje a proto se neúčastnil.R.H.


Cadeti na Garganu
2.9.2015
Družstvo Cadet si letos zopakovalo výcvikové soustředění v Itálii, na Garganu. Na osvědčená místa se rádi vracíme, i když jsou 1600 km vzdálená. Tak tomu bylo i letos, když vedoucí družstva Zdeněk Davídek uvažoval o místu soustředění. Gargano je vápencový poloostrov Itálie, nazývaný „ostruhou italské boty“. Gargano, jehož většinu rozlohy tvoří národní park se dvěma slanými jezery, má nádherné písečné pláže a čisté moře. Výpravu tvořilo deset žáků, z nichž šest bylo z ČYK, dva z YC Spolana Neratovice a po jednom z YC Toušeň a YC Lokomotiva Plzeň, dále rodiče dětí, vedoucí Zdeněk Davídek a trenér Pavel Štursa. Dopravu účastníků, pěti lodí a gumového člunu s motorem zajistili rodiče a Zdeněk auty. Výprava byla ubytována v obytných autech, částečně ve vlastních stanech v kempu M.A.S.H., jehož majiteli jsou Petr a Lucie Žáčkovi. Ti dali k dispozici i jídelnu a kuchyň. O stravování se starala každá rodina samostatně. S výjimkou pátku, kdy silný vítr (NO až 10 m/s) a příboj neumožnily vyplout na moře, výcvik na moři měl každý den bohatý program, v závěru dne vyhodnocovaný trenéry. Prostředí vyhovovalo zejména pro výcvik techniky plavby v metrových dlouhých vlnách, nastavení plachet a vyvážení lodě. Pátek byl využit k výletům do okolí a plavbou na vodních lyžích na klidné hladině jezera Lago di Varano. Během výcviku se přidaly dvě děti, které v kampu trávily dovolenou, a jejich nadšení pro jachting dává předpoklad, že po prázdninách rozšíří družstvo kadetů. Doprovázející rodiče pomohli při přepravě dětí a lodí, vytvořili perfektní zázemí a pomáhali při vyplouvání a přistávání lodí, které znesnadňoval stálý příboj. Běžné závady technického rázu zdolávali trenéři. Pětikoňský motor na malém gumovém člunu nestačil ani plachtícím kadetům. Vážné a organizačně náročné problémy nastaly až při zpáteční cestě, způsobené závadami na autech. Dobrá spolupráce všech účastníků, kamarádské prostředí a snaha vzájemně si pomáhat překonala všechna úskalí. Zůstal jen dobrý pocit z účelně prožité doby u moře, který stmelil družstvo a připravil jeho další růst.R.H. (podle zprávy Z.Davídka)


Soustředění družstva RS na Lipně
2.9.2015
Družstvo se připravuje na vyvrcholení letošní sezóny. Sešlo se proto na Lipně. Byly to jen dva dny, ale poučné i odpočinkové za pěkného počasí. Snad jen toho větru mohlo být víc, takový je úděl letošního léta na všech vodách. Dvaceti pěti účastníkům se ve čtyřech skupinách věnovali zkušení trenéři: Marek Pavlovský, Milan Hájek, Ondra Labuda, Natálka Jarošová, z našich Hanka a Pepa Kábovi. Výkladu závodních pravidel se věnoval Marek a Milan. Pro někoho nezáživnou teorii mladí přijali jako zábavnou hru, která je připraví na situace na vodě, kdy listovat v pravidlech nelze.

R.H.


Optimisté v Žernosekách
2.9.2015
Jako každoročně pro začínající nováčky družstva Optimist byl uspořádáno soustředění, které proběhlo ve dnech 4. až 11. července na žernoseckém jezeře. Výcvik vedli trenéři Pavel Schwarz a Dana Horká. Přeprava z Prahy do Žernosek na motorovém člunu bylo pro malé jachtaře vítané zpestření. Pro ubytování, stravování a uložení lodí byl k dispozici kemp „Pláž“ a areál Mariny Labe. Teplé a slunečné počasí umožnilo nováčkům každodenní trénink na vodě, i poznání jízdy v silnějším větru. Večery byly vyhrazeny výkladu trenérů a rozborům videozáznamů. Také závodní pravidla, uzly, vystrojení lodě a další jachtařské dovednosti byly na denním programu. Nezapomínalo se ani na společenské nebo sportovní hry. Dobrá organizace vytvořila z členů družstva i trenérů jednolitý tým, který se brzy předvede na lipenském soustředění i na závodech v druhé polovině sezóny. Zrodili se noví jachtaři: Vojta Klíma, Adan Popov, Stella Hatle, Lara a Miona Ivanovič.R.H.


Plynovody Praha – The Crown Cup
9.8.2015
Lodní třída RS nezahálí. Každý víkend se její posádky účastní závodů od samého počátku jachetní sezóny. Svědčí o tom aktuální stránky www.hkabova.zonerama.com/Album. Ve dnech 19-20. června startovalo 34 lodí RS Feva včetně jedné zahraniční. Z našeho klubu startovalo pět posádek. Nejlépe se umístily:

5. Lucie Keblová a Aneta Páleníčková
6. Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček
7. Matěj Jurečka a Tomáš Zita


R.H.


Bambusová regata
9.8.2015
Tento závod uspořádal YC Velké Dářko 11. A 12.července pro mládežnické lodní třídy Q a Laser 4.7. V pátek přešla přes republiku fronta a s ní odešel i vítr, takže v sobotu a neděli závodní komise měla hodně starostí, aby se závod uskutečnil. Pro všechny to byla zkouška trpělivosti. V sobotu byly odstartovány jen tři rozjížďky. V neděli zvládla třída Optimist ještě čtvrtou, Laser i pátou při nestálém NW 5 m/s. Silnější vítr dodala vrtkavá příroda až po vyhlášení vítězů a odjezdu přespolních. Ve třídě Laser startovalo 9 lodí, ve třídě Optimist 28 lodí. Z toho z Č.Y.K. 4 optimisté s následujícím výsledkem:

1.     Šimon Jurečka
4.     Jan Sušil
9.     Jan Voženílek
14.   Adam Voženílek

R.H.


VII. Letní Olympiáda dětí a mládeže
25.6.2015
LODM ČR se pořádá každé tři roky. Jedná se o celorepublikovou soutěž týmů z jednotlivých krajů s atmosférou opravdové Olympiády. Letos ji organizoval Plzeňský kraj pro dvacet odvětví sportu. „Od vody“ byla zařazena jen dvě odvětví, jachting a plavání, z nesportovních dvě – psaní na klávesnicích a fotografická soutěž. V celkovém pořadí, určeném součtem všech získaných bodů, zvítězil kraj Středočeský, kraj Praha hl.m. byl až na druhém místě, Moravskoslezský na třetím. Vyjednavačům se podařilo získat pro jachting jen dvě místa za každý kraj. I tak se v jachtingu nepodařilo obsadit dvěma krajům. Krajský svaz jachtingu Plzeň nominoval do funkce trenéra Pavla Schwarze, který při nominování závodníků vycházel z výsledků loňského Poháru. Závodilo se na Boleváku, ubytování a stravování bylo zajištěno v kempu. Květinový ceremoniál vyhlášení vítězů se konal na sportovištích, slavnostní závěr akce s předáváním medailí v Plzni. Věříme, že medializace celé akce přispěla i jachtingu dětí a mládeže. Co ještě neumíme, konstatoval náš trenér Pavel, je naše neschopnost předem novinářům oznámit, který závod bude obdařen optimálním větrem a proto obzvláště zajímavý a zdařilý pro reportáž.

Nás samozřejmě zajímají hlavně výsledky našeho odvětví - jachtingu. Po nedělním zahájení 14.června v Plzni následovaly dva tréninkové dny, zakončené závody. Všechny byly, k lítosti závodících i přihlížejících, poznamenány vrtkavým počasím a slabým větrem. Ve čtvrtek večer si naši „olympionici“ převzali medaile z rukou Davidsa Křížka, jednoho z ambasadorů akce. Na prvním místě výsledkové listiny chlapců, na lodích třídy Optimist, je Matěj Jurečka, v dívkách Lucie Keblová, oba z ČYK. Přispěli k umístění Prahy i ke cti a slávě Českého Yacht Klubu, byli svědectvím dobré práce našich trenérů.R.H.


Repretým ČSJ Optimist na Garda Meetingu
19.6.2015
Také druhá akce reprezentačního týmu Optimist na Gardě se vydařila – hlásí trenér Tonda Mrzílek. Závodníci si užili větru až dost, ti nejdrsnější vydrželi jezdit celé odpoledne, i za bóry od 25 do 32 kn. Ve zprávě se dále uvádí, že zde své síly měřilo 135 optimistů v každé z pěti skupin, celkem v devíti rozjížďkách. Nejlépe si vedla Lucka Keblová (ČYK) a Tomáš Doležal (ČYK), kteří jeli finálové rozjížďky ve zlaté skupině za účasti 676 lodí z 25 států. Lucka skončila 66., Tomáš 93. V kategorii kadetů se do zlaté skupiny probojovala Bára Švíková (YK CERE), která dokončila na 85. místě. Součástí závodu byl i první ročník Country Cupu, kde ČR reprezentovala Lucka Keblová a umístila se jako čtvrtá. Za deset dnů bude na Gardě následovat další trénink.

Co takové dubnové setkání mládeže za účasti 29 národností pro naše optimisty znamenalo ukazuje i taková statistika: Ze 863 kormidelníčků bylo 187 cadetů, tj. ve věku od 9 do 11 let, a 676 juniorů. Dostavilo se 239 lodí z Itálie, 198 z Německa, 71 ze Švýcarska, 51 ze Švédska, 46 z Dánska, 34 z Finska, 33 z Turecka. Dobrá příprava pro život !! A účast, byť jen dvou žáků z ČYK, svědčí o úspěších našich trenérů i našeho družstva na lodích třídy Q.

Na obrázku: Lucka v Country Cupu otočila na 1.pozici a ujíždí na zaďák.R.H.


RsFeva na FiFe Cup
15.6.2015
V areálu YC CERE na Nechranicích se 6. a 7.června uskutečnil pohárový závod. Dostavilo se 24 lodí třídy FB a 14 lodí RsFeva, v tom též tři naše Rs. V sobotu se vítr nedostavil a tak se posádky za krásného počasí věnovaly volejbalu a koupání. Přišla neděle, ale ani ta nebyla s počátku ideální. Přesto se podařilo uskutečnit 4 rozjížďky. Již při první rozjížďce svěřenci trenérky Hanky Kábové dokázali zabrnkat na nervy, když cílovou bóji začali objíždět špatnou stranou. Humorná situace nastala, když doprovodnému motorovému člunu zkolaboval motor a do přístavu jej zatáhla plachetnice FB s Bárou Kábovou. Potěšitelné bylo konstatování, že nastoupila nová generace rozhodčích, a že se osvědčila. Na stupních vítězů stanuli:

1. Posádka YC Pardubice
2. Posádka JK Lokomotiva Plzeň
3. Brož Vojtěch a Hlaváček Matouš - ČYK.
R.H., Foto od Hanky Kábové najdete na https://hkabova.zonerama.com/Album/730077


ME RsFeva na Gardě
2.6.2015
Na Mistrovství Evropy, které se konalo 23. až 25.května na Gardě, přijelo 80 lodí. Účastnily se jej i čtyři posádky z ČYK. Nejlepší z nich tvořili Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček. Umístili se jako patnáctí. V jedné ze šesti rozjížděk byli čtvrtí. Jsou naší nadějí. Úspěšnější byli jejich kamarádi Čermák a Košťál z YC Pardubice. Účast na náročné regatě a jachtařsky zajímavé vodě s nestálým větrem byla pro ně jistě zážitek i dobrá zkušenost.

R.H.


HEBE IV na Orlíku
25.5.2015
Radostná Zdenálova zpráva nás informovala o účasti posádky HEBE IV na prvním letošním závodu na Orlíku. Na startovní čáře bylo 14 lodí, a ve všech třech rozjížďkách byla HEBE první. Posádku nepotěšila malá konkurence. Ale silný a nárazový vítr, který několikrát uvedl loď až do skluzu, poskytl posádce uspokojení. Po skončení závodu posádka naložila loď na vlek a zamířila znovu na Bodamské jezero (Bavorsko), aby dál trénovala a v závěru nastoupila na start nočního závodu „Rundum“.R.H.


Optimisté na Velkém Dářku
25.5.2015
Vždy pohotový trenér Pavel Schwarz poslal zprávu z druhého pohárového závodu na Velkém Dářku, který se konal 16.a 17.května jako další ze série „velkého poháru“. Naše výprava byla opět velmi početná. Měla 15 závodníků, o které se starali dva trenéři Dana a Pavel s vydatnou pomocí trenéra z řad rodičů Pavla Jurečky. Naše účast byla ovlivněna především neúčasti našich špičkových závodníků z důvodu onemocnění a účasti ve škole v přírodě. Jediný Matěj Jurečka nezklamal a obsadil druhé místo celkově i ve své kategorii. Šimon Jurečka obsadil 18. místo. Bohužel zbytek týmu byl unavený náročným tréninkovým soustředěním v Chorvatsku a tak zajel jen svůj standart. Pochvalu zaslouží početný tým nováčků, který se vyrovnal s náročnými podmínkami velkého závodu a velké zimy. Exceloval Adam Rek osmým místem v rozjížďce, kdy točil jedničku na třetím místě.

R.H.


Laser na Nových Mlýnech
16.5.2015
Během uplynulých dvou prodloužených víkendů proběhly na nádrži Nové Mlýny dva významné závody olympijské lodní třídy Laser Radial. Obou se z ČYK účastnila Klára Valdhansová. Trenér Jiří Valdhans nám poslal zprávu: Ve dnech 1.-3.května to byla Pavlovská regata, zařazená do seriálu Českého poháru. Za poměrně chladného, ale v sobotu a v neděli větrného počasí se podařilo odjet devět z deseti vypsaných rozjížděk. Mezi 23 závodníky se na svém prvním letošním závodě Klára umístila celkově na 11.místě, mezi ženami na druhé příčce.
Ve dnech 8.–10.května se konala tradiční Pálavská regata, letos zařazená jako Mistrovství České republiky. Přes neobvyklý termín na počátku sezóny se jej zúčastnil rekordní počet 45 lodí včetně účastníků ze Slovenska a Rakouska. Během tří dnů vítr postupně zesiloval a tak se podařilo odjet všech 9 vypsaných rozjížděk. Kláře Valdhansové se bohužel nepodařilo dosáhnout stupně vítězů, a v kategorii ženy obsadila po bojovném výkonu 4. Místo (22. místo absolutního pořadí).
Pořadatelům z YC Dyje Břeclav patří dík závodníků za výbornou organizaci závodů i doprovodný společenský program.R.H.


Rs na To je celá, to je půl
16.5.2015
Na tomto závodu s podivuhodným názvem na brněnské přehradě, v areálu Lodních sportů, sešlo se ke druhému velkému poháru 17 lodí RsFeva a 7 lodí Vareo. Plánovanou účast poškodila virová nemocnost, která se projevila i v průběhu závodu. V sobotu se závodilo ve slabém převážně severozápadním větu 2-4 m/s. Síla větru kolísala, nastavení plachet bylo nutno často měnit. To vyžadovalo od závodníků velkou pozornost a, jak řekla trenérka Hanka Kábová, i trochu toho závodnického štěstí. Kolísající síla větru si vynutila přerušení třetí rozjížďky. Nebylo lépe ani v neděli, kdy převážně vál jihovýchodní vítr (3-6 m/s), který umožnil ještě tři rozhodující rozjížďky. Hanka, trenérka našeho týmu, zhodnotila tento závod takto: „Závodní komisi se podařilo vykouzlit za velmi těžkých podmínek moc hezký a kvalitní závod. Pořadatelé LS Brno vytvořili pro závodníky, trenéry i doprovod velmi příjemné prostředí, a všichni si tak užili krásný prodloužený víkend. Děkujeme.“
Fotografie ze závodu naleznete na www.hkabova.zonerama.com.R.H.


Optimisté na jarní premiéře
16.5.2015
Ve dnech 2.a 3.května se na Rozkoši konal první závod velkého poháru LT Optimist za účasti 72 lodí. Tým našeho klubu tvořilo 16 závodníků a tři trenéři. Po návratu poslal trenér družstva Pavel Schwarz radostnou zprávu. Naši nejlepší obsadili první dvě místa: 1. Matěj Jurečka, 2. Lucie Keblová. Závodu se účastnilo také šest nováčků, kteří tak zahájili svou jachtařskou kariéru. Další radost přinesly Pavlovi výkony jednoho ze dvou záchranných člunů. Malý Grant s mohutným motorem Predátor prokázal velké výkony při úsporné spotřebě paliva. Letošní jachetní sezóna tak pro naše optimisty začala optimisticky.R.H.


Ve svátečních dnech 1.-2.května se v areálu Lodních sportů sešlo 17 posádek RsFeva a 7 lodí Vareo. Trenérka Hanka Kábová nám o tom napsala:

Družstvo RsFeva na brněnské přehradě
16.5.2015
Ve svátečních dnech 1.-2.května se v areálu Lodních sportů sešlo 17 posádek RsFeva a 7 lodí Vareo. Trenérka Hanka Kábová nám o tom napsala:

Menší účast ve flotile RS Feva způsobila poměrně velká nemocnost, která dělala trenérům těžkou hlavu ještě i během závodu. Relativně nepříznivá předpověď počasí se vyplnila bohužel téměř přesně a tak měl hlavní rozhodčí Radim Vašík se svým týmem občas co dělat, aby stávkující vítr překonal.

V sobotu vyjížděla komise na vodu přesně podle plánu, protože podle předpovědi měl vítr později spíše slábnout. Včasný výjezd na vodu se ale nepodařil části závodníků a obě lodní třídy tak měly opozdilce, kteří start první rozjížďky nestihli. Závodilo se ve slabém převážně severozápadním větru 4 až 8 uzlů. Síla větru však velmi kolísala a tak při urputných bojích o přední i další místa hrála velkou roli pozornost závodníků a správné nastavení plachet, které bylo nutno často měnit. Je ovšem pravda, že k úspěchu bylo tentokrát třeba i tak trochu závodnického štěstí, které si posádky střídavě vybíraly. Kolísající síla větru způsobila i přerušení 3. rozjížďky ve druhém kole. Naštěstí vítr ještě zesílil a znovu odstartovaná 3. rozjížďka se dojela. Pak se však situace opět zhoršila a tak hlavní rozhodčí zavelel vytáhnout AP nad A a poslal pro tento den všechny na břeh. Na břehu závodníky čekala společná večeře a stali se též účastníky křtu nové lodi RS Vareo.

V neděli byl podle očekávání v deset hodin vztyčen odklad. Vítr však postupně nabíral na síle a v jedenáct hodin byla vlajka AP stažena. V převážně jihovýchodním větru o síle 6 až 12 uzlů se opět podařilo uskutečnit 3 rozjížďky. Velké boje probíhaly do poslední chvíle ve třídě RS Feva, kde o prvním místě rozhodla až poslední rozjížďka a na shodu bodů zvítězila posádka Jaroslav Čermák a Petr Košťál z YC Pardubice před složenou posádkou Jakub Dobrý z TJ Lokomotiva a Adéla Pešková závodící za LS Brno. Bronzovou příčku vybojovala posádka z Českého Yacht Klubu Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček. V lodní třídě Vareo přesvědčivě zvítězil Marek Pavlovský před Janem Čajníkem a Zbyňkem Vaculkou – všichni z LS Brno. Závodní komisi se podařilo vykouzlit z velmi těžkých podmínek moc hezký a kvalitní závod. Pořadatelé LS Brno vytvořili pro závodníky, trenéry i doprovod velmi příjemné prostředí a všichni si tak užili krásný prodloužený víkend. Děkujeme.

Výsledky: www.sailing.cz
Fotogalerie, Hana Kábová: hkabova.zonerama.com

Hana Kábová, ALT RSZávod o Vorařskou houžev
16.5.2015
Poslední jarní klubový závod věnovaný kajutovým lodím měl velkého konkurenta ve výstavě LODĚ NA VODĚ, které se chtěli členové klubu účastnit. Přesto byla ve dnech 25-26.dubna 2015 památka vorařů na Vltavě i letos oslavena. Byl to již osmý ročník závodu, nad kterým převzal záštitu historický spolek VLTAVAN. Víkend začínal letním počasím, které v neděli přešlo v prudký déšť a kroupy. Hlavní rozhodčí Jirka Benetka stihl odstartovat tři rozjížďky s tímto výsledkem:

1.   Jindřich Culek (ČZU) na lodi PERFORMANCE
2.   Daniel Šponer (ČYK)
3.   Tomáš Holý (ČYK) na lodi DIANA

Putovní cenou je deska, na které je upevněna vorařská houžev a přibity štítky vítězů závodů od r.2008. Tu předala delegace Vltavanu vítězné posádce. Krojovanou delegaci tvořili manželé Michněvičovi a Součkovi. Posádky obdržely bohatě dotované ceny a diplomy, které opatřil štědrý ředitel závodu Éda Soukup.

Delegace Vltavanu Hl.rozhodčí a ředitel Vítězi s vedením závodu
Vítězi Stříbrní Bronzoví


R.H.


Velká cena Lipna
29.4.2015
Ve dnech 24. až 26.dubna YC Lipno uspořádal první pohárový závod, který byl předehrou pro nastávající sezónu. Aktivní rozhodčí Vašek Brabec spolu s dalšími pomocníky postupně odstartoval osm až deset rozjížděk za stabilního větru síly 5 – 6 m/s několika lodním třídám: RsFeva (23 lodí), RsOpen, Cadet (8 lodí), Splash (7 lodí). Závodu se účastnily i naše posádky. Z nich posádky Rs před tímto závodem absolvovaly soustředění na Boleváku (1-2/4) a trénink na Lipně (23-24/4). Trenér Milan Hájek se všem věnoval, nejen na vodě, ale i v učebně. Z těchto akcí naleznete mnoho pěkných obrázků Hanky Kábové na hkabova.zonerama.com/Album/649152, výsledky závodu na www.sailing.cz.R.H. Foto HaKa


Družstvo RsFeva trénovalo na Lipně
26.4.2015
Před prvním pohárovým závodem Asociace lodní třídy RsFeva uspořádala na Lipně dvoudenní (23.-24.4.) trénink pod vedením státního trenéra Milana Hájka. Účastnilo se jej také naše družstvo za doprovodu trenérů Pepy a Hanky Kábových. Však také velký počet obrázků z této akce je z objektivu Hanky a naleznete je na hkabova.zonerama.com/Album/643149. Na programu byla teorie i výcvik na vodě. Když vítr zesílil, posádky si užily i plavbu ve skluzu.

R.H. Foto HaKa


Memoriál Rösslera-Ořovského
20.4.2015
Memoriál každoročně pořádaný pod Vyšehradem k uctění památky zakladatele českého jachtingu náleží k rozjezdu jachetní sezóny. Ředitelem závodu byl předseda klubu Jan Šilhavý, hlavním rozhodčím Pavel Schwarz. Ne všichni jsou včas dostatečně připraveni a proto je obvykle malá účast. Nastoupilo osm lodí Optimist, čtyři Cadeti a čtyři Fevy. Ti, kteří přišli na start, se mohli radovat. Sobota 18.dubna byla velice chladná, náročná jak pro závodníky tak pro posádky doprovodných lodí, ale jachtařsky hodnotná. V neděli se sluníčko postaralo o radostný závěr závodu. Vítězům blahopřejeme.

Ve třídě Optimist: 1. Šimon Jurečka, 2. Jan Sušil,3. Alexander Nahodil.
Ve třídě RsFeva:  1. Hlaváček a Košata, 2. Červinka a Klimeš,3. Pourová a Smrčka.
Ve třídě Cadet:  1. Hálová a Hrnčíř (Neratovice), 2. Hrnčířová a Michňák (Neratovice), 3. Postránecká a Postránecký (ČYK).


Autor obrázků HaKa Nástup Matouš Hlaváček a Lukáš Košata
Optimisté Cadeti Vítězní Optimisté
Vítězní Cadeti Vítězní Feváci Ředitel závodu a komise


R.H. Foto HaKa, R.H.


HEBE IV na Bodamském jezeru
20.4.2015
Skipr Zdenál (Sünderhauf) využil volno o velikonočních svátcích a odejel se svou posádkou na trimování lodě a výcvik pro vnitrozemské závody i námořní plavby na Bodamské jezero (Kreuzlingen, Švýcarsko). Pochvaloval si, že i tentokrát posádka byla „super parta“. Studený vítr a déšť posádku zocelil. Nechtěnou „koupačku“ si vyzkoušel i sám Zdenál, ale přežil. A protože je nezmar, tento zájezd otypoval: „Prostě pohoda“.

R.H.


Memoriál Dr.Štěpána
16.4.2015
Memoriál pořádáme každoročně k uctění památky JUDr.Jaromíra Štěpána, významného člena klubu (od r.1964). Byl prvním a dlouho jediným čs. mezinárodním rozhodčím jachtingu, jedním z prvních překladatelů závodních pravidel do češtiny. Měl vytříbený cit pro řešení složitých kolizních situací na vodě i při projednávání protestů. Pro svůj přístup byl oblíben u závodníků, i u rozhodčích, které školil. Ochotně se ujímal funkce rozhodčího i na méně významných závodech, aby zaškolil začínající rozhodčí. Je autorem i vydavatelem příruček pro trenéry a rozhodčí.

I když sobota a neděle 11.a 12.dubna nebyla pro jachting ideální, cíl byl splněn. Šest rozjížděk prokázalo kdo je dobrý a děti užívaly slunečné jarní dny na vodě, povzbuzováni rodiči na „pekáči“ (verandě). Nižší účast způsobil odjezd dalších posádek na pohárové závody mimo Prahu. Obsazeny byly dvě lodní třídy a v nich zvítězili:

Na Rs Feva:       1. Matouš Hlaváček a Jirka Smrčka
2. Bára Pourová a Tomáš Klas
3. František Maršík a Kristián Majchrák
Na Optimistech:       1. Matěj Jurečka
2. Tomáš Doležal
3. Anna Teubnerová

R.H. Foto HaKa


Bohemia sekt regata RsFeva
11.4.2014
Byl to první závod ze série malého poháru, který 4.a 5.dubna 2015 na Boleváku navazoval na soustředění v uplynulých dvou dnech. Trenérka Hanka Kábová nám o něm poslala zprávu:

„Na rozdíl od soustředění byly větrné podmínky výrazně horší, ale teplota trvala na svém. Nestálý, převážně severní vítr a teploty okolo 5 stupňů prověřily schopnosti i nervy závodníků. Střídalo se sněžení a slunce a vítr s bezvětřím. Na startu se sešlo 15 Fev a 19 Firebalů. Z Českého Yacht Klubu se účastnily 4 posádky. Čtvrtá byla složená z Matouše Hlaváčka z ČYK a Michala Švantnera z Lokomotivy Plzeň. Závodní komisi se nakonec podařilo uspořádat 5 rozjížděk (tři v sobotu, dvě v neděli). Závodní pole bylo po dvoudenním soustředění velmi vyrovnané. A tak o konečném pořadí rozhodla až poslední rozjížďka s hromadnou kolizí na modré bójce.“ Konečné pořadí:

1.   Michal Žák a Patrik Škvařil, Lodní sporty Brno
2.   Dobrý Jakub a Dobrá Tereza, Lokomotiva Plzeň
3.   Hlaváček Matouš ČYK a Michal Švantner Lokomotiva Plzeň


R.H.


Dubnové soustředění RsFeva
11.4.2014
Před svou účastí na Bohemia sekt regatě Feváci absolvovali soustředění 2.a 3.dubna na Boleváku pod vedením státního trenéra RsFEVA Milana Hájka. Naše posádky doprovázeli naši trenéři a Hanka Kábová nám o tom napsala:

„Sešlo se 17 posádek z pěti klubů. Z ČYK se účastnilo šest posádek (Bára Pourová a Jirka Smrčka, Sebastián Červinka a Max Klimeš, František Maršík a Kristián Majchrák, Anička Vítová a Lukáš Košata. Kormidelnci Matouš Hlaváček a Adam Žůrek doplnili své posádky z Lokomotivy Plzeň), trenéři Jan Pour, Natálka Jarošová, Hana a Josef Kábovi. Podmínky v prvním dnu byly jachtařsky skvělé, pociťově trochu chladné. Ve čtvrtek dopoledne trénovali závodníci, rozdělenÍ do tří skupin, hlavně manévry a techniku jízdy. Odpoledne bylo ve znamení krátkých rozjížděk. Vítr celý den foukal cca 8 m/s, teplota se pohybovala okolo 5 stupňů. V průběhu dne se vystřídalo sněžení, déšť i sluníčko. Po večeři si závodníci po krátkém rozboru tréninku vyslechli přednášku na téma Příprava závodu a start. V pátek celý den pokračoval trénink krátkými rozjížďkami, při kterých se trenéři postupně věnovali jednotlivým posádkám a jejich technice jízdy. Počasí a vítr se od čtvrtka příliš nelišily. Po příjezdu z vody všichni vyslechli přednášku Milana Hájka na téma závod, pravidla a taktika. Po večeři bylo soustředění ukončeno.

Děkujeme Milanu Hájkovi i TJ Lokomotiva Plzeň za skvělé soustředění.“

R.H.


Soustředění RsFeva na Boleváku
4.4.2014
Asociace lodní třídy RsFeva uspořádala na Boleváku 2.dubna dvoudenní soustředění pod vedením státního trenéra Milana Hájka. Přijelo 17 posádek z 5 klubů. Čekali větší vítr, ale ten nepřekročil 8 m/s. Počasí bylo chladné, vystřídal se déšť i sníh, jen občas vysvitlo sluníčko. Večerní přednáška trenéra byla věnována přípravě závodu a startům. Ti, kteří se zúčastnili, vstoupí do sezóny dobře připraveni. Na soustředění přítomná Hanka Kábová připravila bohatou snůšku fotografií, kterou najdete na www.hkabova.zonerama.com/Album/611876R.H. Foto HaKa


Jarní svezení RsFeva
24.3.2014
Na našem prvním letošním závodu na Vltavě se sešlo 9 lodí moderní třídy Rs a 18 mladých posádek. Byl to již 4.ročník, ale v novém formátu. Závodníci byli přihlášení ve dvoučlenných týmech a podle předem daného klíče se mezi rozjížďkami střídali. Sobotní počasí 14.března závodníkům nepřálo. Velmi slabý vítr a déšť umožnil jen jednu odjetou rozjížďku. V neděli ráno, když se závodníci scházeli, ještě pršelo. Déšť postupně ustal, ale vítr si dával na čas, dost napínal závodníky i rozhodčího Vaška. Slabý a nestálý vítr do 2 m/s se postupně stáčel k jihovýchodu. Díky novému formátu závodu s velmi krátkými rozjížďkami se nakonec podařilo odjet celou sadu osmi rozjížděk. Krátce před 14.hodinou byl závod ukončen.
Bylo vyhlášeno pořadí jednotlivých posádek i dvoučlenných týmů. Část cen závodníkům věnoval sponzor Mladý sportovec. Z našeho týmu nejúspěšnějšími byli Anička Vítová s nováčkem Lukášem Košatou, kteří se v absolutním pořadí umístili na 4.místě z 18 lodí, a v hodnocení týmů obsadili společně s Járou Čermákem a Petrem Košťálem z Pardubic krásné druhé místo. Gratulujeme. Poděkování patří i všem členům týmů a pořadatelům včetně rozhodčích a záchranářů.
Zprávu a obrázky zaslala trenérka Hanka Kábová. Více obrázků najdete na hkabova.zonerama.com/Album/583903R.H. Foto HaKa


MČR Teamracing
13.11.2014
Vítr se ani tentokrát nevyznamenal, tak jako na našich klubových závodech v konci letošní sezóny. Zato naši Optimisté ano. Pořadatelem byl klub YC CERE, osvědčený v teamracingových regatách. Do boje deseti lodí Č.Y.K. vyslal tři týmy, a ten, který byl obsazen Lucií Keblovou, Matějem Jurečkou a Tomášem Doležalem, zvítězil. Druhé a třetí místo obsadily týmy YC CERE a YC Kladno. Naše další dva týmy obsadily čtvrté a deváté místo. V závěru letošní sezóny budeme moci oslavit tři mistry republiky: Lucii, Matěje a Tomáše. A s nimi i trenéry družstva Optimist, z nich zejména pak Pavla Schwarze, kteří nové mistry k tomuto vyznamenání dovedli. Také díky jim bude Český Yacht Klub i v letošním roce jedničkou v mládeži i celkově z více jak dvou set jachetních klubů ČR.R.H.


MČR Teamracing
10.11.2014
Příliš slabý vítr v závěru letošní jachetní sezóny přinesl zklamání řadě klubů a naplánovaných regat. Také Mistrovství ČR v závodu družstev první listopadové dny ve slabém větru nedokázal odstartovat všech 66 plánovaných rozjížděk, nemohl být proto vyhodnocen, a boj o titul musel být odložen na příští rok.

R.H.


Primátorský štít – 70.ročník
28.10.2014
Závod byl založen hned po skončení druhé světové války k uctění památky prvního a nejdéle úřadujícího starosty Prahy, pilného sportovce a člena našeho klubu. Nad tímto závodem každoročně přebírá záštitu primátor hl.m. Prahy.

Ve srovnání s jinými léty lze účast na tomto největším pražském jachetním závodu označit jako slabou. Nesporně zapůsobila předpověď počasí oznamující bezvětří, která se také vyplnila. Koho neodradila, byli členové klubu, kteří závod pečlivě připravili - ředitele závodu Z.Davídka, hlavního rozhodčího P.Schwarze, rozhodčího II.okruhu (Kaj) J.Benetky, vedoucího záchranné služby J.Kábu s několika čluny a E.Soukupa, který obsloužil tratě na vodě i zvukovou techniku. Nástup zpestřily mažoretky pí Benetkové. Po oba dny byla přítomna delegace Vltavanu v historických krojích.

V sobotu vychytávaly kajutové lodě vánek u Barrandovského mostu, zatím co ostatní lodní třídy pod Vyšehradem se dočkaly jen jedné rozjížďky až v neděli, a i ta musela být zkrácena. Volného času využívali mladí účastníci k besedám a vzájemnému poznávání. Příležitostí bylo hodně, protože přijeli kamarádi z mnoha klubů a o zábavu nebyla nouze. Ve třídě Optimist soutěžilo 25 závodníků. Náš člen Matěj Jurečka, jindy těžko porazitelný, se tentokrát umístil až na čtvrtém místě. První místa obsadila Z.Burska z YC CERE, L.Wehrenberg z YC Kladno a I. Jobertová z YC CERE. Pěknou účast zajistilo jedenáct lodí třídy RsFeva. I ty posílila účast „přespolních“ posádek z YC Pardubice, JK Plzeň, TJ Lokomotiva a LS Brno. Za vítěznou posádkou J.Čermák a P.Košťál z YC Pardubice následovaly posádky z ČYK – S.Červinka a M.Klimeš, M.Hlaváček a J.Smrčka. V klasické třídě Cadet se účastnilo sedm posádek. Naše podpořily posádky z YC Neratovice, JK Toušeň a YC Říčany. Vítězem byl M.Stejskal a A.Hudec z YC Neratovice. Naše favoritka Pavla Štursová s Timotejem Červenkou byli třetí. Na startovní čáře stanulo devět lodí třídy Laser Radial, kterou v našem klubu provozuje jen Klára Valdhansová. Ta se umístila jako druhá, za O.Dvořákem z YC CERE. Většina těchto lodí byla z YC CERE. V našem klubu je stejně málo zastoupená třída Splash. Ze šesti zúčastněných byly jen dva z ČYK – Aneta Valdhansová a F.Skála. Aneta se umístila jako druhá za A. Wehrenbergovou z YC Kladno. Nejslaběji byla obsazena třída kajutové lodě, které téměř bezvětří nedalo šanci na soupeření. Vysoko vytažená dráha přeci jenom umožnila, k překvapení všech, dokonce šest startů čtyřem lodím. Šanci využila jen závodní loď, obsazená osvědčenou posádkou J.Culek a J.Kleinová z JK ČZU.

Těžkou putovní cenu – mosazný štít na mramorové desce získala posádka nejpočetněji zastoupené lodní třídy Optimist, a tou byla Zosie Burska z YC CERE. Mnoho obrázků ze závodu naleznete na www.hkabova.zonerama.com.

R.H.


HEBE jede
13.10.2014
Heslo, které platilo a, věřme, bude platit i v příští sezóně, znovu bylo potvrzeno. V posledním závodu na Orlíku startovalo 19 plachetnic. Vítězem byla Zdenálova nová loď HEBE IV, následovaná lodí Tboat 870, kormidlovanou Jakubem Havelkou. Celkové vítězství Orlického poháru náleží lodi Tboat 870.
Zdenálova neposedná posádka HEBE skončila soutěžení na vnitrozemských vodách a již zbrojí na námořní závod Middle Sea Race 2014, a připravuje se k odletu na Maltu. Doprovází je naše přání úspěchu v náročnějších podmínkách.

R.H.


Švestková regata
13.10.2014
Regata s příhodným názvem pro podzim se uskutečnila na Jesenici ve dnech 20 21.září 2014 za účasti:
  • 11 lodí třídy Laser 4.7, které se z klubu účastnil čtrnáctiroční Matěj Cvach a skončil na 5.místě. Vítězem byl Jakub Halouzka (za ALT Las),
  • 6 lodí třídy RS Feva.
Za ČYK soutěžily dvě posádky:
v pořadí 4. byl Hlaváček M. a Smrčka J., v pořadí 5. Houšková K. a Milerová A.. Vítězem byli Čermák J. s Košťálem P. z YC Pardubice.
V dalších třech třídách startovalo 13 lodí Laser, 13 lodí Evropa a 5 lodí Finn, bez účasti našeho klubu. Účast ohrozila virová epidemie školáků a kvalitu závodu počasí, které dovolilo jen jednu rozjížďku za slabého větru a silného deště v sobotu a tři rozjížďky v neděli za stejně špatného počasí.

Fotografie pořídila Hanka a umístila na www.hkabova.zonerama.com/Album

R.H.


Memoriál bez větru
13.10.2014
Memoriál bez větru - a přeci se startovalo. Vstupujeme do závěru letošní jachetní sezóny, ale příroda nás zklamala. Na sobotu 4.října 2014 byly s velkou pečlivostí připraveny dva závody: Memoriál Arnošta Bürgermeistera (již 80.ročník) a Vytrvalostní závod kajutových lodí. Memoriál k poctě spoluzakladatele českého jachtingu a Č.Y.K. s Rösslerem Ořovským byl založen v roce 1935. Byl by si zasloužil sportovnější povětrnostní podmínky. Ale znáte to poruč větru, dešti. Na Optimistech v sobotu se neodjela žádná regulérní rozjížďka, v neděli jedna. Počasí ovlivnilo i účast. Optimistů bylo na vodě jedenáct, všichni z Č.Y.K., a docílili pořadí: 1. Matěj Jurečka, 2. Lucie Keblová, 3. Šimon Jurečka. Druhou zúčastněnou lodní třídou byla RS Feva. Zvítězili hosté z YC Pardubice, J.Čermák a P.Košťál. Druzí byli M.Hlaváček a J.Smrčka, třetí B.Pourová a F.Maršík.

Sobota byla vyhrazena osmi kajutovým lodím. Těm nezbylo než se pokusit o překonání proudu a do večera se vrátit do klubu. Byl to vskutku vytrvalostní závod. Nejlépe si vedla závodní loď Performance (JK CZU), a tak na stupních vítězů stanul Jindra Culek. Další lodě zápasily s hmotností a se štíhlostí krásky Performance. Přesto večerní grilování na břehu, které jako vždy zorganizoval ředitel závodu Éda Soukup, stihli. Na stupních vítězů stanuli jako druzí Jiří Altman, jako třetí Harry Löwit, oba z YC Královská louka.

Za dva týdny odstartujeme náš prestižní závod o Primátorský štít. Doufáme, že počasí nám bude přát. Letošní sezónu ukončíme závodem O Modrou stuhu Vltavy 25.-26.října.

Obrázky z Memoriálu viz www.hkabova.zonerama.com.R.H.


Optíci na Nechranicích
13.10.2014
Poslední záříjovou sobotu a neděli se Optimisté sešli na posledním letošním pohárovém závodu na Nechranicích. Na startovním poli se sešlo 64 lodí. O výsledku rozhodly sobotní čtyři rozjížďky, protože v neděli mlha a bezvětří neposkytly další šance.

Vítězům letošních pohárových závodů LT Optimist blahopřejeme:
1 Lucie Keblová (C.Y.K.)
2 Mikuláš Vasci (YC SK Štětí)
3 Matěj Jurečka (Č.Y.K.).

V kategorii starších žaček je Lucie Keblová první, v mladších žačkách Anna Teubnerová první. V kategorii starších žáků je Matěj Jurečka první, Tomáš Doležal druhý. Ještě jedna zajímavost: Z 85 optimistů v ČR pochází jedna pětina z Českého Yacht Klubu.

Sešel se také výkonný výbor ALT Optimist a nově obsadil funkce:
Prezident LT ~ Jan Nevelöš (YC SK Štětí)
Viceprezident ~ Jiří Himmel (YC Neratovice)
Hospodář ~ Pavel Konopník (TJ JK Brno)
Zástupce ALT na pohárech ~ Pavel Schwarz (Č.Y.K.)
STK ~ Tomáš Altmann (JK Slavia Plzeň)


R.H.


Pohár Optimistů ČR
22.9.2014
Švestková regata na Jesenici uzavřela letošní Pohár Optimistů ČR. Pohárových závodů bylo šest: Optimistický Mácháč 26.dubna, Májový pohár na Velkém Dářku 17.května, Jihočeský pohár ve Dvořišti 31.května, O pohár starosty na Lipnu 14.června, Bambusová regata na Velkém Dářku 12.července a Švestková regata na Jesenici 13.září. Bodovalo 51 závodníků ze 13 klubů a oddílů, z toho třináct závodníků bylo z Č.Y.K. Optimisté si letos užili vodu bohatýrsky a nabyté zkušenosti i cílenou snahu svých trenérů a jejich pomocníků Pavla Schwarze, Dany Horké, Martina Housky, Pavla Pavlouska - opakovaně prokazovali na závodech doma i v cizině. Letošním pohárovým vítězem se stal Michal Koštýř z YC Kladno. V žebříčku hned následující borci jsou z Č.Y.K., Matěj Jurečka, Lucie Keblová. Ve starších žácích byl Matěj druhý, ve starších žákyních Lucka byla první.
Vyhlášení výsledků Poháru bude až po skončení Závodu o Primátorský štít 18.října v Č.Y.K. Do té doby budou naši závodníci ještě několikrát startovat a slavit svá vítězství nad přírodními živly i vlastním úsilím podávat sportovní výkony.

R.H.


Borůvková regata
22.9.2014
Borůvky snad byly, ale vítr se nedostavil. V sobotu 6.září byly učiněny dva pokusy, ale ani jedna rozjížďka nebyla dokončena pro nestálost slabého větru. Den byl zakončen bouřkou. V neděli se nestartovalo vůbec. Škoda, na tento tradiční závod přijelo 57 Optimistů, 23 RS Fev, 10 Cadetů, 7 čtyřistadvacítek. Stejně dopadla řada dalších závodů Podzimní sokolský v Tovačově, Cena Příšovic na Písečáku, Modrá vlajka Máchova jezera, Sdružený krajský přebor v Žernosekách, Prígl Rejs na Brněnské přehradě. Co s cenami? Na Borůvkové regatě závodní komise změnila vyhlašování vítězů na tombolu a rozdala ceny losováním. Bylo alespoň veselo a závodníci měli více času pro sebe.

R.H.


Mistrovství ČR třídy Optimist Optimistická hvězdička
22.9.2014
Za pěkné účasti 78 lodí na Lipně v Černé v Pošumaví bylo možno získat přehled o dosažených výsledcích výcviku na jednoposádkových lodích mládeže. Devět rozjížděk regulérně rozhodlo, že pro letošní sezónu Mistrem ve třídě Optimist je Michal Koštýř z YC Kladno. Dalo by se říci, že hvězdičky byli všichni účastníci, a mezi nimi Michal stálicí. A také nebylo překvapením, že další tři místa obsadili nejlepší Z Č.Y.K. Lucie Keblová, Tomáš Doležal a Matěj Jurečka. Lucie byla nejlepší v kategorii starší dívky. Z Č.Y.K. startovalo 13 lodí a jejich umístění odpovídalo stupni dosaženého výsledku výcviku v letošním roce. Příjemně potěšil Tomáš Doležal dosažením 3.místa. Nevyrovnané výsledky v jednotlivých rozjížďkách posunuly Aničku Teubnerovou na 20.místo. To je nám líto, vždyť její umístění v letošním žebříčku ČR ji řadí výš, a i na tomto mistrovství byla nejlepší v kategorii mladší dívky.R.H.


Mistrovství ČR třídy RS Feva na Lipně
22.9.2014
Mistrovství stále ještě nové lodní třídy předcházel pilný trénink pod vedení anglického trenéra Jonathana Lavoise. Ve dnech 21. až 24.srpna se počasí nevyznamenalo, začínalo bezvětřím, které v dalších dnech přešlo do silného nárazového větru 8 až 12 m/s, náročného pro lehké posádky. Startovalo 25 posádek z devíti klubů. Sedm uskutečněných rozjížděk rozhodlo Mistry ČR se stali J.Čermák a P.Košťál z YC Pardubice. Další dvě místa náležela posádkám z LS Brno a YC Brno SVK. Posádky Č.Y.K. obsadily deset míst počínaje pátým. Nejúspěšnější z nich byla A.Milerová a K.Houšková. V juniorech druzí byli Matouš Hlaváček a Jiří Smrčka (ČYK), v kategorii dívky první byla Anna Milerová s Klárou Houškovou (ČYK), třetí Pavla a Lucie Štursovy z týmu ČYK Cadet. Trenérům Hance a Pepovi Kábů naši závodníci složili maturitu před ukončením sezóny.
Mnoho pěkných obrázků z těchto dnů naleznete na www.hkabova.zonerama.com.

R.H.


HLAVNÍ SOUSTŘEDĚNÍ DRUŽSTVA OPTIMIST Č.Y.K. 2014
22.9.2014
Zprávu poslal 1.září trenér družstva Pavel Schwarz.
Letošní soustředění družstva LT Optimist se uskutečnilo na Lipenské přehradě v areálu YC Mulda v Černé v Pošumaví. Změna tradiční lokality přinesla na jedné straně trochu komplikací s ubytováním a kotvením člunů, ale vše vynahradily skvělé podmínky pro trénink na velké vodě. Obrovským přínosem byla přítomnost Davida Křížka první týden. Jeho tréninků prvního družstva se účastnili i vybraní závodníci z družstva druhého a především naši trenéři, kteří mohli aplikovat některé postupy i na tréninky ostatních. Samozřejmě jeho přednášek a rozborů se účastnili všichni. Toto všechno v kombinaci s příznivým jachtařským počasím zima, déšť a hlavně vítr, položilo základ ke skvělým výsledkům naší výpravy na MČR.

Tréninková část soustředění byla zakončena účastí na místním jedničkovém závodě. Zde se projevila únava našich dětí z náročného tréninku, přesto jsme obsadili první tři místa po velmi nevyrovnaných výkonech v jednotlivých rozjížďkách. Po dvou dnech odpočinku a relaxace se naši závodníci dostali do formy, o čemž svědčí šest medailí z Mistrovství republiky. Kvalitní příprava, výborná organizace našeho družstva a nadstandardní zajištění našich závodníků třemi kvalitními čluny vytvořilo dohromady podmínky pro velmi úspěšnou reprezentaci našeho klubu.

Z pěti sad medailí jsme kromě mladších žáků měli vždy buď Mistra republiky (2x) nebo double za druhé a třetí místo. V absolutním pořadí jsme obsadili druhé, třetí a čtvrté místo. Konkrétně Lucka Keblová, druhá celkově a Mistr republiky ve starších dívkách, Anna Teubnerová, Mistr republiky v mladších dívkách, Tomáš Doležal, třetí celkově a druhý ve starších žácích, Matěj Jurečka, čtvrtý celkově a třetí ve starších žácích.

Za hladký průběh soustředění a Mistrovství patří obrovský dík našim trenérům: Pavlu Pavlouskovi, Martinu Houskovi, Daně Horké, Adéle Cvachové, Kláře Valdhansové a Martinu Voženílkovi, který poskytl bezplatně svůj člun, a samozřejmě zejména Davidu Křížkovi.

R.H.


Soustředění RS Feva
26.8.2014
Vysoká aktivita nové lodní třídy je známá. Po celý rok pořádá soustředění i závody. I letošní prázdniny její nadšenci využili, aby na Lipně uspořádali šestidenní soustředění před mistrovstvím republiky za účasti zahraničního trenéra RS Feva Jonathana Lewise. Soustředění se účastnilo celkem 25 posádek z CERE, ČYK, LS Brno, YC Lipno, JK Lokomotiva Plzeň a 1 účastník ze Slovenska. Z ČYKu se účastnilo 7 posádek. První den v sobotu 16/08 naši z ČYK zahájili křtem svého nového trenérského motorového člunu na DELTA, a bez ohledu na déšť s nezdolnou podporou svých trenérů Hanky a Pepy Kábových, J.Myslíka a V. Brabce absolvovali zahajovací závod. Od druhého dne trénovali již rozděleni do 3 družstev A pod vedením Jonathana (z ČYKu 4 posádky), B M. Horáka a J. Myslíka a C si vzali na starost P. a H. Kábovi střídavě s B. Nápravníkovou. Ani další dny, kdy střídal déšť, vítr a bezvětří, nezaháleli. Pokud nefoukalo, věnovali se dopoledne teorii, kterou velmi poutavou formou přednášel Jonathan. A jinak trávili veškerý čas tréninkem na vodě. Zkušeností skvělého trenéra je třeba využít co nejvíce. Pouze čas na večerní rozbor tréninku nesměl chybět. Poslední den byl věnován závodu - dobrá příprava na vzápětí následující mistrovství republiky.
Obrázky ze soustředění naleznete na www.hkabova.zonerama.com/Album/397421.

R.H.


Mistrovství Evropy juniorů Laser 2014
11.8.2014
Ing.Valdhans, účastník ME Laser, nám poslal zprávu:
Ve dnech 12.-17.července proběhlo v Torbole na Lago di Garda (Itálie) Mistrovství Evropy juniorů do 21 let v olympijských kategoriích Laser Standard (muži) a Laser Radial (ženy). Během šesti závodních dnů se zde odejelo všech 12 plánovaných rozjížděk v typickém čerstvém garda-větru o síle 8 až 12 m/s. Českému pětičlennému týmu se bohužel nedařilo, což platí i pro členy Č.Y.K. Kláru Valdhansovou a Tondu Podzimka. Klára na Radiálu skončila na 53. místě, Tonda na Standardu obsadil 112.místo. Tak snad příště bude líp.

K. Valdhansová A. Podzimek


R.H.


Cadeti v Itálii
11.8.2014
Družstvo Cadet-ČYK uspořádalo své letošní soustředění pod vedením Zdeňka Davídka ve vzdáleném Garganu. Důvodů bylo více, dobrodružných momentů ještě víc. Cesta auty do vzdálenosti 1500 km byla jistě namáhavá, ale ta radost v cíli, u čistého moře a písečné pláže veliká. Výcvik dětí na moři byl usnadněn součinností rodičů (Cvikrovi, Štursovi, Horváthovi). Počasí přálo a tak všechny tréninkové cviky v dostatečně silném větru prospěly kormidelníkům i kosatníkům. Jízda se spinakrem i halzování ve vlnách dalo posádkám jistě dobrou zkušenost. Samozřejmě nechybělo ani hodnocení posádek pomocí filmových záběrů. Všechna ta námaha byla oslazena řadou doprovodných akcí. Jednou byla vyjížďka na džunce Esperanza manželů Žáčkových, jinou návštěva dvou historických měst, ostrovů Trenitti se starobylým klášterem, koupání a potápěni k potopené soše za odborného dohledu p.Žáčka. Těch radostí, zejména pro děti, bylo hodně. Avšak dospělí nebyli ušetření práce a námahy při zpáteční cestě, když u přívěsu, naloženým loděmi, vinou veder praskla pneumatika. Naštěstí bez úrazů a škod.
Tak Cadeťáci, uběhla vám polovina prázdnin a přichází závěr sezóny se závody, na kterých se ukáže, co vám letošní zdařilé soustředění přineslo.

Cadeti na vodě.jpg Džunka Esperanza.jpg Oprava kola.jpg


R.H. (podle zprávy Zdeňka Davídka), Foto je od účastníků.


MS RS Feva 2014
11.8.2014
Takový raketový start, jaký předvedla lodní třída RS Feva, nemá snad srovnání. Zdá se to být nedávno, co se její barevné plachty a ladné trupy objevily i na českých vodách, a letos již šest českých klubů vyslalo své posádky na 2.světové mistrovství, které se konalo od 27.7. do 2.8. v bretaňském Carnacu. Byly to ČYK, CERE, Lipno n.Vlt., LS Brno, Lokomotiva Plzeň, YC Pardubice. Startovalo 184 posádek ze 16 států. I ta jejich skladba je zajímavá: Anglie, ČR, Estonsko, Francie, Holandsko, Itálie, Litva, Německo, Norsko, Španělsko, Švýcarsko, mimo Evropu Argentina, USA.Hong Kong.
Tam všude tedy Fevy jsou již zabydleny. Naši si vedli výborně. Osm rozjížděk a bylo rozhodnuto. Na třetí místě se zaskvěla posádka Nikol Staňková (YC Lipno) a osvědčený borec Vašek Brabec. Druhé místo v kategorii juniorů obsadil Jarda Čermák a Petr Košťál.

Z našeho týmu RS Feva ČYK se umístili:
Vojta Šindelář a Anička Vítová (135.)
Vojta Brož a Bára Pourová (137.)
Matouš Hlaváček a Jirka Smrčka (158.)
Adam Žůrek a Tomáš Klas (176.)
R.H.


Jakub Nápravník na ME FB
5.8.2014
Náš v klubu nejúspěšnější závodník se opět blýsknul. S kamarádem Jaroslavem Vernerem z JK Toušeň si zajeli až na Schetlandské ostrovy, kde v Lerwicku (GB) startovala třída fireball na mistrovství Evropy. Z Čech vyrazily čtyři posádky. Na startu se sešlo 26 lodí a ve střídavém počasí v té mořské výspě první tři místa urvaly britské posádky. Celkově páté místo, s vyrovnanými dojezdy 8, 6, 5, se zlepšující se tendencí, získala posádka Verner-Nápravník. Hned další patřilo J.Parůžkovi (JK Toušeň) a J.Košvicovi (LS Brno). O tom, jak si Jakub jachting užívá, svědčily výrazy v jeho denních zprávách na facebooku - "dnes krása jachtingu převážila nad krásou výsledků" - "lety přes vlny se spinakrem, nádhera".
B l a h o p ř e j e m e !!


R.H.


Zpráva z Mistrovství Evropy 2014 třídy Optimist
29.7.2014
Ahoj !
Posílám zprávu z ME v Dublinu ... :)

Na mistrovství Evropy v Irsku v Dún Laoghaire v Dublinu jsme jako česká reprezentace vyrazili v sestavě šesti závodníků: Zosia Burska, Kačka Švíková, Anička Teubnerová, Tomáš Doležal, Michal Koštýř a Lucka Keblová (já:D). Přiletěli jsme už v pondělí 7.7. večer a čekaly na nás čtyři dny tréninku. Další den jsme už proměřovali lodě a potom jsme měli volno a udělali si skvělý výlet do centra Dublinu.

A v neděli už nás čekala cvičná rozjížďka, kde jsme si vyzkoušeli trať, start a soupeře. Ještě ten den večer bylo zahájení závodu a průvod městečkem, což bylo jako obvykle moc hezké. No a v pondělí 14.7. vše začalo naostro . Nervozita stoupala čím dál víc, všechno nás ale přešlo, když jsme vyjeli na vodu. Foukal silný vítr okolo 12 m/s, v čemž se skoro celému českému týmu moc nedařilo. Mě ale vítr docela vyhovoval, protože jet v silném větru mezi holkami bylo mnohem jednodušší než obvykle mezi kluky a tak jsem zajela 4. a 17., ostatní zajížděli: Zosia 47, 47; Kačka 39, 38; Anička 47, 51; Míša 40, 44 a Tomáš 50, 52. Všichni kromě mě byli z výsledků dost nespokojení, a tak se těšili na další den, že si všechno vylepší.

Ovšem další den foukalo opět docela hodně a nikomu se dál moc nedařilo ... Já jsem taky zajela obě rozjížďky kolem 20, ostatní kolem 40. Středa byl poslední den před rozřazením do zlaté a stříbrné (+ u kluků bronzové) skupiny a proto se všichni snažili svoje výsledky trochu vylepšit. Teda, já jsem se spíš snažila si svoje umístění udržet, protože jsem byla průběžně 18., co jsem považovala za celkem dobré, protože můj cíl bylo umístění do 20. místa celkově. Nicméně po tomto dnu jsem já skončila ve zlaté skupině, holky ve stříbrné a oba kluci v bronzové.

Následující den jsme napřed jeli rozjížďku, ve které se mi nejdřív moc nedařilo, ale potom jsem si vyjela na poslední stoupačku na jiné křídlo než ostatní, protože jsem byla skoro poslední a neměla co ztratit, a nakonec jsem dojela na 16. místě. Další rozjížďku jsem měla vážně skvěle rozjetou, trac trac záznam a můj zrak ukazoval, že jsem průběžně 1, a měla jsem zhruba 200 metrů před první bójkou, na kterou bych skoro určitě dojela do 3. místa. V duchu jsem byla úplně nadšená, vždyť jet první na mistrovství Evropy ve zlaté skupině, o tom se mi vždycky mohlo jen snít. Moje loď jela čím dál rychleji a já se jen modlila, aby se něco nepokazilo. No samozřejmě, že pokazilo! Zhruba 150 m před jedničkou se mi utrhla kladka s ráčnou, takže jsem nemohla jet jinak než na bočák, protože víc mi plachta utáhnout nešla (foukalo cca 7 m/s, a když jsem plachtu držela v ruce, tak moje loď prostě nejela). A já jsem splula úplně pryč a všichni mě předjeli ... Takže jsem rozjížďku musela vzdát, trochu jsem si pobrečela a pracně dojela k lodi Tanga-roa, která byla kousek nad první bójkou, kde mi pomohl můj táta a Zdeněk Teubner, kteří mi pomohli závadu opravit (děkuji!:) ), pro případ, že by byla rozjížďka zrušená k vůli mlze (chvíli to tak vážně vypadalo) a jela by se další ...

No, rozjížďku bohužel nezrušili, takže se mi do výsledků připsalo 40. místo ze třetího dne, a já se propadla až na 28. místo. Schválně jsem potom počítala výsledky a zjistila jsem, že kdybych rozjížďku dojela do 5. místa, celkově bych se posunula ještě dál, na 32. místo celkově. Poslední den už se nic neodjelo kvůli mlze a nedostatku větru, a tak jsme nakonec skončili v následujícím pořadí: Ze 101 holek ze 44 států: Já 32.místo, 90. místo Kačka Švíková, 99. místo Zosia Burska, 101. Anička Teubnerovfá. Kluci: 153 kluků ze 44.států, 130. místo Míša Koštýř, 148. Tomáš Doležal.

Myslím, že bychom měli poděkovat Tondovi Mrzílovi za jeho trénování, předávání informací a celkovou péči, Zděnkům z lodi Tanga-roa (díky jim a tomu, že jsme byli s Poláky na člunu jme měli spoustu užitečných informací), samozřejmě taky všem organizátorům a hlavně všem závodníkům, protože díky nim byla v Dublinu na ME tak skvělá atmosféra, a my všichni jsme si to nehledě na výsledky celkově myslím skvěle užili a máme zážitek na celý život !

A nakonec bych chtěla i za Aničku a Tomáše neskutečně poděkovat vám, Pavlovi a Daně a vůbec všem trenérům v čyku, protože vy jste nás trénovali od mala a máte nesmírnou zásluhu na tom, že se můžeme účastnit něčeho tak skvělého jako je mistrovství Evropy v jachtingu. Děkujeme !!!

Lucie Keblová


Nováčci družstva Optimist
29.7.2014
Pro pět nováčků družstva Optimist trenéři Pavel Schwarz a Dana Horká uspořádali soustředění na Velkém Žernoseckém jezeře od 5. do 12.července. Dnes jsou již doma a vzpomínají na ty krásné slunečné dny u vody, které jim umožnily se zařadit do jachtařské rodiny a brzy se zúčastnil závodů i soustředění vyššího stupně. V dobrých podmínkách, které vytvořil areál Mariny Labe, Pavel mohl uskutečnit svůj osvědčený tréninkový program na vodě i v loděnici, Dana ve hrách a při sportování. Neméně důležitá byla i výchova budoucího jachtaře a jeho přístupu k lodi i vodnímu živlu. Obšírnější zprávu vypracoval Pavel, obrázky poslala Dana.R.H.


ME Optimist 2014
29.7.2014
Mistrovství Evropy se konalo ve dnech 12. až 20.července v Dublinu (Irsko). Účast byla bohatá. Přijela mládež ze 44 zemí, z celého světa, z toho 32 z Evropy. Startovalo 153 chlapců ve třech flotilách a 101 dívek ve dvou flotilách. Do těžké konkurence se z ČR dostavili dva chlapci a čtyři dívky. Organizačního zajištění se ujal místní Royal St.George Yacht Club. Od čtvrtka z důvodu zhoršení počasí nebyl odjet plánovaný počet rozjížděk(10) pro každou skupinu. Tentokrát to nebyla anglická, ale irská mlha. Při kvalifikačních rozjížďkách při slunném počasí byla síla větru 9 až 15 uzlů, v nárazech přes dvacet.

A konečný výsledek?

Ze 153 startujících chlapců:
1. Eunzo Balanger z Francie, 2. Kasper Nordenram ze Švédska, 3. Daniel Ian Toh ze Singapuru, 4. 3. z Evropy Lennart Kuss z Německa, 129. Michal Koštýř z YC Kladno, 148. Tomáš Doležal z Č.Y.K.

Ze 101 startujících dívek:
1. Ebru Bolat z Rumunska, 2. Iset Segura za Španělska, 3. Martina Mueller ze Švýcarska, 32. Lucie Keblová z Č.Y.K., 89. Kateřina Švíková z YC CERE, 99. Zosie Burska z YC CERE a 101. Anna Teubnerová z Č.Y.K.

Naši se mistry Evropy nestali, ale za svoji odvahu v tak velké konkurenci a za hrdinskou snahu si zaslouží naše uznání i potlesk.A toto jsou naši hrdinové (Foto Martina Housky)

Anička Teubnerová Lucie Keblová Tomáš Doležal


R.H.


Soustředění RS v Anglii
14.7.2014
Čtyři posádky z našeho družstva RS Feva se vypravilo do Anglie. Ze stránek internetu RS Feva cyk team sdílíme zprávu, že česká výprava dorazila do Rutlandu (GB) na soustředění na jezeře Rutland Water Park, poblíž městečka Oakham. Jsou tam společně s Finy a Holanďany pod vedením anglických trenérů. Večer po tréninku byla výuka angličtiny. Skvělá kombinace, která pomůže našim mladým posádkám při přihlašování na mezinárodní závody, řešení protestů apod. Lodě dal k dispozici pořadatel. Soustředění umožnilo získat cenné zkušeností a zvýšit dovednosti. Sotva se jedni 12.7. vrátili domů, další vyrážejí do Francie. Zprávu a obrázky poslala Šárka Jarošová.
Obrázky najdete na www.hkabova.zonerama.com/Album/370025.

R.H.


Radavská regata
11.7.2014
Na Orlíku-Radava ve dnech 28.-29.června se jela Radavská regata. Vystartovaly kajutovky. Nešlo o život, ale ani vítěz to neměl lehké. Posádka HEBE III pod vlajkou ČYK na T-boat s osvědčeným Zdenálem a Jakubem vítězili každou rozjížďku, a tak vítěz byl zcela jasný. Blahopřejeme!!R.H.


RS Fevy na The Crown Cup
25.6.2014
Posádky RS Feva z Č.Y.K. jsou pilné. Nevynechají jeden závod. Dva dny před závodem na Lipně začali tréninkem, který vedl Jonathan Lewis, a do 2.ročníku závodu CC nastoupily 21.června 2014 připraveni. Sešlo se 24 posádek ze šesti zemí. Hanka Kábová ocenila podmínky závodu jako velmi náročné, jak pro komisi tak pro závodníky, které trápil proměnlivý vítr. Druhé a třetí místo obsadily posádky z YC Pardubice a YC Lipno. Přijeli také z Brna Lodní sporty, Loko Plzeň, JK Plzeň a JO Prazdroj Plzeň. Taková účast svědčí o rychlém rozšíření nové lodní třídy a růstu soutěživosti. Z našich se na 12.místo dostal S.Červinka, dík zkušenému Vaškovi Brabcovi. Následovali: 13. Milerová s Houškovou, 14. Jarošová s Majchrákem, 15. Šindelář s Vítovou, 17. Brož s Pourovou, 19. Hlaváček se Smrčkou, 22. Žůrek s Klasem. V kategorii do 14 let druzí byli Vojta Brož a Bára Pourová, třetí byli Matouš Hlaváček a Jirka Smrčka. A jachetní sezóna je v plném proudu. Dny na Lipně si připomenete pohledem na obrázky dobře zásobené sítě www.hkabova.zonerama.com/Album/354751 .

R.H.


Opti na Balatonu r.2014
25.6.2014
Velký počet lodí a zahraniční účast vždy přinášejí nové zkušenosti. I tento závod V.Czki Kupa 21.-22.června na Balatonu je našim optimistům poskytl. Startovalo 205 lodí, převážně maďarských Optimistů, jedna slovinská a ta zvítězila, jedna slovenská. Českých bylo čtrnáct.Sešli se čtyři z SK Štětí, tři z CERE, po dvou z YC Kladno, po jednom z YC Brno, YC Pardubice a Loko Plzeň. Flotilu Č.Y.K. tvořila Lucka Keblová, která se umístila jako 12., a Matěj Jurečka na 31.místě. V kategorii starších žákyň byla Lucka třetí. I náročný trenér Pavel měl by být spokojený.
Blahopřejeme !!!

R.H.


O pohár starosty Lipna
20.6.2014
Ve dnech 14.-15.června o pohár bojovaly tři lodní třídy: Optimist, RS Feva a Splash. Naše posádky obsadily prvních dvě. Optimisté odstartovali na 23 lodích, z toho 13 lodí bylo z ČYK. Další pocházely z YC Kladno, YC Nechranice, JK Plzeň, JO Lokomotiva Plzeň. Po pěti rozjížďkách druhé a třetí místo obsadily posádky z ČYK: 2. Keblová Lucie, 3. Jurečka Matěj. Ale medailí bylo víc. Zlatou L.Keblová za starší a A.Teubnerová za mladší dívky. Také Jurečka kromě bronzu za celkový výsledek dostal bronz v kategorii starších žákú, a Cvach v kategorii starších žáků.
Ve třídě RS Feva se účastnilo 15 lodí z pěti klubů, z ČYK startovalo 13 závodníků. Po pěti rozjížďkách na první místa celkově naši tentokrát nedosáhli. Tyto ceny si odvezli: 1. Staňková a Piklová z YC Lipno n.Vlt., 2. Holá a Dobrý z JO Lokomotiva Plzeň, 3. Rozlívková a Brabec z CERE. Ale v kategorii mladších druhé místo obsadil M.Hlaváček a J.Smrčka. Obrázky najdete na www.hkabova.zonerama.com/Album/351472. Hned následující týden naše RS-posádky byly opět na Lipně, aby pilně trénovaly.

R.H.


Barrandovský pohár 2014
20.6.2014
Posádka HEBE na lodi T-boat zvítězila, protože Zdenálova dobrá organizace a pečlivá dlouhodobá příprava lodě i posádky vytvořily nejlepší předpoklady. Potěšitelné je, že Zdenál věnuje stejné úsilí přípravě posádky ve vnitrozemí na kajutovkách jako na moři v náročnějších regatách. Také až dosud nevyužívané spojení málo užívané lodě zahraničního majitele s touhou posádky po úspěších potvrdilo správnost Zdenálovy (Z.Sünderhaufa) strategie. A jaké to bude, až přijde nová loď? Už je téměř hotová a můžeme se těšit na křest a první výsledky. Snad se brzy podaří vydat o tom důkladnější svědectví.
Škoda, že se nepodařilo odblokovat internetové stránky a získat startovní listinu Barrandovského poháru.R.H.


Optimisté na Baltu
20.6.2014
Před odjezdem do irského Dublinu (7/7) na Optimist European Championship odskočili si naše optimistické hvězdičky na Balt a startovali na Energa Sailing Cup v polském Kamień Pomorski. Byli to: Lucie Keblová (výsledně 36.), Anička Teubnerová (61.) a Tomáš Doležal (41.), a s nimi další čtyři čeští závodníci (CERE a ze Štětí). Na startovní listině je 111 lodí, převážně polských, sedm českých, sedm litevských, jedna ruská. Odjelo se devět rozjížděk. Ozvala se nám Lucinka, která si pochvalovala dobrou organizaci závodu, jachtařský vítr a vlny.R.H.


RS na Compotech Cup
10.6.2014
Závod v Černé v Pošumaví ve dnech 7.-8.června 2014 se nekonal. Přijelo 19 lodí RS Feva a houf závodníků s rodiči a trenéry, ale kdo se nedostavil, byl vítr.
Nestálý a slabý přeci jen dovolil alespoň trénink, a hlavně odpočinkový víkend v přátelském kolektivu. Svědčí o tom fotografie na www.hkabova.zonerama.com/Album/345152 .

R.H.


Garda meeting optimist
2.6.2014
Moci startovat na italském jezeře Garda je vždy zážitek. Obraz, který poskytlo letošní setkání nejmladších jachtařů, pod Vyšehradem nikdy neuvidíme. I v tak velké účasti jste mohli nalézt osm českých lodí. Mezi 625 juniory si nejlépe vedla Lucka Keblová, mezi 209 kadetech se neztratila Anna Teubnerová. Statečná děvčata, na která Pavel Schwarz a Dana Horká, samozřejmě i jejich rodiče, kteří jim úspěšné sportování sponzorují, mohou být hrdí. Kdo jsou jejich soupeři a odkud rekrutují?

V kategorii Junioři: 108. Lucie Keblová ČYK
402. Klára Himmelová (YC Nechranice)
484. Tomáš Doležel ČYK
V kategorii Kadeti: 32. Anna Teubnerová ČYK
62. David Šulc YC Nechranice
122. Kateřina Altmannová Lokomotiva Plzeň
129. Kateřina Živná YC PanCzech
152. Jiří Himmel YC Neratovice.

Byli bychom uvítali zprávičku od účastníků, ale nepřišla. Možná i proto, že jsou zaměstnání přípravou na další závody. Například Anička Teubnerová už je na cestě do irského Dublinu. Stejný cíl má i Zdeněk Teubner a Pavel Pavlousek, ale po moři z Polska na s/y TangaRoa, aby v Dublinu podpořili naše malé námořníčky.
Nezbývá než se spokojit se stručnou informací a obrázkem iDnes. A s Lucií a Aničkou snad si to vynahradíme na podzimním setkání v klubu.R.H.


MČR Laser Radial ženy
2.6.2014
Mistrovství se konalo na Nových Mlýnech 23.-25.května. V ženách na startovní čáře bylo pět lodí, z nichž druhé místo obsadila Klára Valdhansová z ČYK.

R.H.


Májový pohár na Velkém Dářku
26.5.2014
V máji a májový pohár, jak optimistické pro 11 posádek RS, ale počasí bylo jako v listopadu, déšť, teplota do 10°C a neděle bez větru. Stejně tak pro Optimisty, Splashe a Lasery, kteří se sešli na Velkém Dářku. Pořádná brnkačka na nervy závodníků i trenérů a rozhodčích. Jachtaři, i ti nejmladší jsou nezmaři a 18.května obsadili stupně vítězů. Naše posádka RS tentokrát na 3.místě, když je předstihla jedna posádka z Brna a jedna ze Seče. Ve všech vyhlašovaných kategoriích třídy Optimist na stupních vítězů stály posádky Č.Y.K.
Další obrázky na http://hkabova.zonerama.com/Album/329081R.H. Foto H.K.


RS Fevy na Seči
13.5.2014
Pohár Čech na Seči obsadilo 10. a 11.května 2014 ze tří oddílů devět lodí, tři z Plzně, pět z ČYK a jedna domácí. V sobotu čtyři, v neděli dvě napínavé rozjížďky prověřily připravenost našich posádek pro letošní sezónu, za spolehlivého dozoru našich trenérů Hanky a Pepy Ká. Obrázky od Hanky Kábové naleznete (pěkné jako obvykle) na http://hkabova.zonerama.com/Album/323116; http://rsfevacyk.klubova-stranka.cz.R.H. Foto H.K.


Optimistický Mácháč
4.5.2014
Máme za sebou první pohárový závod třídy Optimist. 26.-27.dubna 2014 soutěžilo na Máícháči 54 závodníků, z toho šest z ČYK. Předvedli se naše naděje na samém začátku letošní sezóny. Sobotní rozjížďky jim překazily bouřky, v neděli se tři podařily. Na prvním stupni vítězů stanul Tomáš Doležal (ČYK), na druhém Michal Koštýř (YC CERE), na třetím Ondřej Müller (YC Štětí). Blahopřejeme. Ať se vám daří, chlapci, i v dalších regatách.R.H. Foto převzato z iRegata


Vorařská houžev
4.5.2014
Velké byly přípravy, ředitel závodu Éda snášel modré z nebe, dostavila se šestičlenná delegace staroslavného spolku VLTAVAN, který převzal záštitu, kustod Petr v kotlíku vařil peprný guláš, ale dvě věci přeci jen chyběly vítr a lodě. Větru přišlo maloučko v sobotu před polednem, v neděli se neukázal. Na start dorazily tři kajutové lodě, všechny z ČYK, jakoby ostatní pražské kluby neexistovaly. Osvědčený pár rozhodčích z rodu Benetků a záchranáři Pavel a Honza prožívali napínavé chvíle v očekávání na první závan. Vítěz nakonec přeci byl oslaven. Tentokrát to byli Jan a Prokop Ochec na s/y ALBA, kteří převzali putovní cenu desku s vorařskou houžví, kterou před léty věnoval VLTAVAN. Skromná Šárka na s/y Storm se spokojila s druhým místem. Všichni zúčastnění si odnesli ceny a originální diplomy věnované ředitelem závodu, sponzorem a svijanským sládkem. Ani tentokrát nechyběly pro každého houžvičky, které vyrobili Vltavani. Opadlo napětí a zavládla spokojenost ze slunečných dnů i veselých společných chvil. Pro příště si budeme přát více větru a více plachet na Vltavě.

Sponzoři se snažili Ředitel závodu Rozhodčí čekají na vítr


R.H.


Soustředění RS Feva na Lipně 2014
26.4.2014
Nevíme kdy družstvo RS Feva barvilo vajíčka, ale víme, že ve dnech 17. až 21.dubna pobývalo na velké vodě Lipna. Jeho členové v dobře připraveném soustředění a pod vedením svých trenérů Pepy a Hanky Kábů i Honzy Myslíka pilně trénovali. Svědčí o tom obrázky Hanky na http://hkabova.Zonerama.com/Album/305828. Vítr jim namíchal ze své palety velkou škálu situací pro nácvik nejrůznějších manévrů.

R.H.


Memoriál Rösslera-Ořovského
15.4.2014
Závodem ve dnech 12. a 13.dubna 2014 ČYK měl dobrou snahu uctít památku svého zakladatele dobře obsazeným závodem. Někdy ale ani sebevětší snaha nestačí. Předpověď počasí byla pro jachetní závod nevyhovující, a to pravděpodobně bylo příčinou, že namísto plánovaných sedmi lodních tříd se na start dostavilo jen devět Optimistů, z toho dva z YC CERE, a pět domácích lodí RS Feva. Sobotní chmury na čelech ředitele závodu J.Šilhavého a hlavního rozhodčího P.Schwarze zmizely v neděli, i když rozmary počasí jim dovolily splnit z osmi plánovaných jen šest rozjížděk. Na stupních vítězů stanuli: Za Optimisty 1. Matěj Jurečka, 2. Tomáš Doležal, 3. Tomáš Zita. Vítězem na RS byla posádka Matouš Hlaváček se Sebastiánem Červinkou.

Flauta - děti si hrají,nezlobí Poprvé závodil Hl.rozhodčí a ředitel
Vítězi na Optimistu Vítězi na RS Feva


R.H.


Memoriál Dr.Štěpána
10.4.2014
Memoriál na počest našeho významného člena klubu, mezinárodního rozhodčího IYRU, každoročně pořádáme na začátku jachetní sezóny na Vltavě. Letos byl vypsán pro pět lodních tříd, ale pro účast lodí na závodech mimo Prahu startovalo v Praze jen 16 žákovských posádek, čtyři lodě třídy Cadet a osm lodí třídy Optimist. I přes malou účast byl závod zajímavý po více stránkách. V sobotu bylo ukázkové bezvětří. V neděli po ranním čekání na vítr se podařilo odstartovat šest rozjížděk pro obě zúčastněné lodní třídy. Mezi optimisty byla jen jedna hostující loď, z CERE, zato obsazená silnou konkurencí Zosií Burska. K velké radosti trenéra Pavla, Zosii na třetí místo odsunuli náš Matěj Jurečka (první) a Jan Sušil (druhý). Sláva jim. Také cadeti byli úspěšní. Neporazitelní se zdáli být Pavel Štursa s Kristýnou Holubovou na 1.místě, Lucie Štursová s Terezkou Holubovou na 2.místě. Lodě neratovických a toušeňských byly v závěsu ve všech rozjížďkách. Úspěšný průběh závodu zajistil Zdeněk Davídek, ředitel závodu, a Pavel Schwarz, hlavní rozhodčí.

R.H.


Bohemia regata Cup na Boleváku
10.4.2014
Ve dnech 5. a 6.dubna 2014 se sešlo 13 posádek SR Feva a 16 posádek Fireball u boleveckého rybníka. Smůla sobota byla zcela bez větru (stejně jako v Praze na Memoriálu dr.Štěpána). Předpověď na neděli byla rovněž beznadějná, ale po poledni komise mohla při NW 3 m/s uskutečnit tři spásné rozjížďky, které splnily podmínku nutnou pro realizaci prvního letošního pohárového závodu. Z našich dvou RS posádek se M.Hlaváček s J.Smrčkou umístili jako druzí, V.Brož s B.Pourovou jako čtvrtí. Vítězem byla domácí posádka Jakub a Tereza Dobrých.
Hodně dalších snímků od pilné Hanky naleznete na http://hkabova.zonerama.com/Album/299154. Stejně dopadl závod ve třídě FB. Postačily tři starty, aby mohl být vyhlášen vítěz Michal Hájek a Michaela Preibischová z YC Regent.R.H. Foto H.K.


Jarní RS Svezení
24.3.2014
Ve dnech 15. a 16.března příchod jara se zastavil, vzduch se ochladil a silný vítr hrozil odnést střechu stoleté loděnice (až 13 m/s). To ale nemohlo zastavit otužilé jachtaře a na start se dostavily všechny přihlášené posádky. Záchranáři na vodě mrzli, ale práci jim závodníci z našeho družstva RS, ani hostující ze sedmi jachetních klubů (YC CERE, YC Kladno, JO Slavoj Hluboká n.Vlt., YC Lipno n.Vlt, JK Plzeň, JO Prazdroj Plzeň, YC Pardubice) nedali. Dobrou snahou všech se závod vydařil ke spokojenosti zúčastněných. Makala startovní komise včele s Vaškem Brabcem, záchranáři i trenéři, Éda u reprodukční techniky a na vodě, kustod Petr se Šárkou za pultem. Záchranné službě přispěli i trenéři družstva Optimist. Rodiče soutěžících žáků měli možnost sledovat své děti v akci z parníčku. Ve třídě RS Feva startovalo 15 lodí a na prvním stupni vítězů stanula Lucka Keblová s Aničkou Teubnerovou. Více obrázků naleznete na adrese http://hkabova.zonerama.com/Album/285656.
Ve stejné dny se před YC CERE odvíjel první letošní matchrace do kterého se přihlásilo osm týmů. I oni v silném větru dobře obstáli. Tím byl zahájen nový ročník dvojboje na Vltavě.R.H. Foto H.K.


Sezóna nám začíná
12.2.2014
Prvním klubovým závodem, na který se již můžeme těšit, je Jarní RS svezení. Týká se jen jedné lodní třídy RS Feva, ale jejich barevné plachty odstraní z Vltavy nehostinnou náladu. Startuje se 15. a 16.března. Škoda jen, že datem se kryje se stejně zajímavým závodem na Vltavě prvním pohárovým závodem CEREmatchRACE . Týmy, které se přihlásí do 30.3., získají 20% slevu. Přihlásit se může jen 12 posádek. Loňský seriál absolvovalo 84 závodníků.

R.H.


Optíci o Silvestru
8.1.2014
Jak slaví Optimisté Silvestra? Zatím co dospělí hledali teplou místnost a prostřený stůl, naši nejpilnější a nejzdatnější optimisté se vypravili poslední dny v roce k moři, aby změřili své síly ve dvou regatách v Chorvatsku, na Hvaru.

1) 37.Mezinárodní Novoroční regata kategorie I 28.-31.12.2013 za účasti 121 závodníků z Chorvatska, Rakouska, Maďarska, Ruska, Rumunska a CZE. 53. místo vybojovala Lucka Keblová, 73. Anička Teubnerová. Po tři dny měly slabší vítr (3 m/s), který v neděli zesílil na 6 až 7 m/s. První dny byly slunečné, později zataženo, ale teplo.

2) Memorial Zdenko Roić je navigační závod s jednou rozjížďkou koeficient 1 31.12.2013. Startuje se vždy společně s Mezinárodní Novoroční regatou, má ale menší účast. Tady již Lucka byla druhá, Anička 24.

Šikovným a pilným děvčátkům blahopřejeme. Byl to pěkný start do Nového roku.R.H.


Pilný Vašek Brabec nám poslal dvě zprávy
19.11.2013
Vážení příznivci lodní třídy RS Feva,
děkuji za podporu, kterou nám česká jachtařská veřejnost věnovala a zlým jazykům vzkazuji - přehodnoťte své názory a uznejte, že RS Feva je velkou dámou, která bude hrát ještě velkou hru.

( 1 )

Závěr sezony

Match racingové soustředění, konané v Lipně nad Vltavou proběhlo podle očekávání. Náplní víkendu nebyl jen match race. Závodníci RS Feva mohli vyzkoušet i jiné lodě z rodiny RS. Víkend prověřil znalosti pravidel i vedení lodě, a po víkendu byli účastníci připraveni zúčastnit se Match racingu pod Vyšehradem v druhém listopadovém víkendu.
Předposlední malý (3C) pohárový závod, Memoriál Bürgermeistera, pořádaný Českým Yacht Klubem, prověřil více nervy rozhodčích než nervy závodníků. V sobotu, kdy po celé republice vál silný východní vítr na Vltavě se neukázaly ani jeho náznaky, a proto se v sobotu podařilo odjet, přes mnoho pokusů, pouze jednu rozjížďku. Opakem tomu byla neděle. Nikde nefoukalo, jen na Vltavě ano. Slabý, ale stabilní vítr o síle 4 m/s dovolil týmu rozhodčích odjet tři poměrně slušné rozjížďky. Po nevydařeném úvodu, kdy posádka Brož-Wisinger byla diskvalifikována za nepovolený pohon, byl v dalších třech rozjížďkách bezkonkurenční. Bodová matematika však ukázala na vítěznou posádku Jarošová-Pourová.
Zatímco v Praze na Vltavě závodilo 8 posádek, na přeboru Plzeňského kraje na Boleveckém rybníku závodilo 5 posádek. Vítr však dovolil pouze jednu rozjížďku.
V dalším víkendu proběhl na Vltavě tradiční 69. Primátorský štít. Větrné podmínky dovolily uskutečnit pouze 3 rozjížďky. Na vyhlášení výsledků to však stačilo.
Na Boleveckém rybníku, se znovu sešlo 5 posádek, aby se pokusily odjet přebor. Povedlo se, a mohli jsme vyhlásit Přeborníka Plzeňského kraje - barevnou posádku Červený-Černý.
Předposlední říjnový víkend, se závodilo o tradiční Modrou stuhu Vltavy. I tentokrát se sešlo 5 posádek. Na Vltavě pod Vyšehradem, o druhém listopadovém víkendu, jste mohli zahlédnout pouze dvě RS lodě na vodě. Přesto však závodilo úctyhodných 12 týmů. V sobotu střední vítr dovolil pouze o něco méně než polovinu rozjížděk základní části, ale všichni byli spokojení. Sluníčko, pohodová atmosféra a bezvadné on-line komentování soubojů závodníky bylo neocenitelné. V neděli dopoledne bylo dokončeno 59 soubojů. Na ten nejočekávanější souboj mezi posádkou Keblová-Teubnerová (Mistři ČR v teamracingu na Optimistech) a posádkou Brabec-Koštýř, však nedošlo. Po 59 odjetých soubojích zvítězila posádka Brabec-Koštýř před posádkou Keblová-Teubnerová. Jao třetí skončila mezinárodní posádka Burska-Raspond.
Byl to neuvěřitelný rok plný rekordů i zážitků a my věříme, že RS Feva, si získá postavení mezi mládežnickými třídami, a příští rok bude zase o něco lepší ona i my.

( 2 )

Poslední pohárové závody

Borůvková regata, Lipno nad Vltavou 7.-8.září 2013 je tradiční závod, který ve své dlouhé historii letos poprvé hostil pohárový závod lodní třídy RS Feva. Pro Borůvkovou regatu to bylo její poprvé , pro RS Feva byl však tento závod rekordním co do počtu posádek. RS Feva byla v počtu 44 závodníků ( 22 lodí ) a stala se tak (počtem závodníků) nejpočetněji zastoupenou třídou vůbec.
Předpověď na víkend nebyla pro jachtaře vůbec příznivá slunce, a vítr žádný. V sobotu se tedy začalo závodit až v podvečer. Za slábnoucího východního větru závodníci odplachtili tři rozjížďky, ve kterých bylo možné sledovat doslova match racingové souboje posádek Brabec-Brož a Staňková-Piklová. V tak početném poli si však každý mohl najít svého soupeře, a tak byli všichni závodníci spokojení. V neděli byly větrné podmínky zdánlivě příznivější, ale i přes velkou snahu závodní komise se podařilo odstartovat pouze dvě rozjížďky, z nichž jedna musela být přerušena. Víkend plný slunce ukončil hegemonii posádky Brabec-Brož, a vítězství získala po zasloužené bitvě Nikol Staňková s Verčou Piklovou.
Kiss my RS, závěrečný závod republikového poháru, hostila Brněnská přehrada, kam se sjelo 11 posádek, aby se pokusily zvrátit výsledek Pohárové soutěže ve svůj prospěch. Učast byla poznamenána vysokou nemocností, a tak z plánovaných sedmnácti dorazila pouze jedenáctka statečných , kterou pravděpodobně zlákala předpověď počasí. Sobota přivítala závodníky deštěm a středním větrem. Když však posádky vyplouvaly na vodu, bylo už všem jasné, že na Brněnské přehradě bude viděno nevídané. A opravdu - vítr, který dosahoval rychlosti až 15 m/s a v průměru 11 m/s, dal možnost 11 statečným okusit ten správný jachting. Jednalo se o patrně největrnější závod v historii přehrady. Fevy po vodě jen létaly a občas připomínaly spíše motorové čluny na Baltském moři. Komise odstartovala 6 dlouhých rozjížděk, ve kterých se snad nenašel nikdo, kdo by neokusil teplotu vody v Brněnské přehradě. Po šestihodinovém klání bylo definitivně rozhodnuto o vítězi letošního Poháru ČR, neboť v neděli se na Brněnské přehradě již neobjevila ani vlnka.
Letošní Pohárová soutěž je tedy u konce, ale na příští rok jsou vyjednány větší vody, a my se na ně můžeme těšit.

Za RS Feva Václav Brabec 14.11.2013.

Originály článku v PDF formátu ke stažení:

Podzimní svezení
11.11.2013
bylo match-racem ve dnech 9. a 10.listopadu 2013 na lodích RS Feva. Počasí napůl dušičkové, s občasným sluníčkem, v neděli odpoledne s deštěm. Přesto radost z pobytu na vodě z tváří závodníků nezmizela. Na dvanácti soupeřících lodích bojovalo dvanáct posádek, převážně z ČYK, po jedné z CERE, YC Pardubice, YC Kladno. Jeden závodník Raspond Marek se přijel seznámit s Vltavou z Polska. Vítězná posádka byla smíšená: Vašek Brabec (ČYK) a Michal Koštýř (CERE). O dobré podmínky závodu se postarali zejména Bára Nápravníková, ředitel závodu, Martin Soušek, hlavní rozhodčí, záchranáři Pepa a Hanka Kábovi.
Byl to poslední letošní závod, ale smutek na tvářích závodníků jsme neviděli. Silnější byl optimismus a přesvědčení, že příští sezóna nastoupí dřív než sejde sníh, který se už hlásí na horách. Zahálet se nebude. Lodě potřebují ošetření a přípravu, posádky posílení v tělocvičně a nad Závodními pravidly.
Mnoho pěkných obrázků z tohoto závodu od Hanky Kábové naleznete na www.hkabova.zonerama.com/Album/19998.


Účastníci Vyhlášení Bára-ředitel závodu
Zvítězili


R.H.


Titul Mistra do družstva ČYK-Optimist
7.11.2013
Trenér roku Pavel Schwarz dodal na Mistrovství ČR TeamRacing Optimist 2013, které se konalo 2. a 3.listopadu v CERE na Vltavě, dva týmy. Oba se umístily na prvních dvou místech. Mistry ČR se stali: Lucie Keblová (opakovaně), Anna Teubnerová a Tomáš Doležal. Druhé místo obsadil tým Jonatán Klimeš, Matěj Cvach a Tomáš Zita (loňský vítěz). Na výsledek své celoroční poctivé práce Pavel může být hrdý. Jak závodníkům tak trenérovi blahopřejeme.
Zbývajících sedm týmů tvořily smíšené posádky z YC Kladno, CERE, Vodní motorismus Hradisko, Lokomotiva Plzeň, Jachtklub Brno, JO Prazdroj Plzeň, JK Plzeň. Byl to vydařený závod, plný vzrušení i radosti závodících.R.H.


MČR Teamrace 2013
2.11.2013
Na nedostatek světovosti si nemůžeme stěžovat v Praze, ale ani u Vltavy, řeky jachtařsky málo přitažlivé. Ve dnech 26. až 28.října 2013 v CERE o titul Mistra ČR bojovalo 72 závodníků. Konkurenční prostředí zpestřila účast Brazilie, Maďarska a Slovenska. Zvítězil tým Yachting Holidays, vedený Tomášem Musilem (YC Rodop), dále obsazený Terezou Jaroměřskou (YC Neratovice), Petrem Fialou (YC Neratovice), Lenkou Mrzílkovou (YC Neratovice), Pavlem Bobkem (YC Baník Ostrava) a Markétou Audyovou (JK Brno). Mezi závodníky jsme spatřili i našeho Jakuba Nápravníka (ČYK).
Zima již ohlásila svůj nástup, ale plachty z Vltavy ještě nezmizí. Již následující sobotu a neděli 2. a 3.listopadu se můžete, když ne účastí tak alespoň přihlížením, potěšit závodem MČR Optimist Teamrace 2013 v CERE a další víkend 9. a 10.listopadu závodem Podzimní svezení v ČYK.R.H. Foto CERE


COOC Nechranice
28.10.2013
Poslední dny měsíce září 2013 byl závodem Czech Open Optimist Cup na Nechranicích ukončen letošní Pohár ALT Q. Vítězem se stal Michal Koštýř (CERE), 2.místo získala Lucie Keblová (ČYK), třetí Šimon Mareček (JK Brno). V hodnocení starších žákyň první byla Lucie (ČYK), v mladších Anička Teubnerová (ČYK). Šikovná děvčata, po celý rok nám dělala radost.R.H. FOTO M.Houska


Modrá stuha Vltavy 2013
28.10.2013
Letošní sezóna byla zakončena klubovým závodem o Modrou stuhu Vltavy. V sobotu a v neděli 19.-20.října bylo málo větru, stejně jako minulý týden při Primátorském štítu. Svoje umění museli proto prokazovat jak závodníci tak závodní komise hledáním sebemenšího průvanu na Vltavě. Nástup závodníků byl ještě v mlze, ale potom sluníčko prohřálo vzduch i náladu. V neděli bylo čekání na start méně radostné, ale závodníci to při vyhlašování výsledků nedali na sobě znát. I na ty nejmenší bylo radost pohledět. Předchozí desítky závodů v nejrůznějších podmínkách je zocelily. Řízení závodu se bez problémů zhostil ředitel závodu Jan Šilhavý, hlavní rozhodčí Pavel Schwarz se svými pomocníky, kterými byli Dana Horká a Jirka Benetka. Záchrannou službu zabezpečil Zdeněk Davídek a Martin Houska. Kromě závodníků z domácího klubu na start se dostavili závodníci z YC CERE, YC Neratovice, JK Toušeň. První tři místa v jednotlivých lodních třídách obsadili:

Optimist (16 lodí) 1. Michal Koštýř (YC CERE), 2. Lucie Keblová (ČYK), 3. Anna Teubnerová (ČYK)
RS Feva (5 lodí) 1. Hlaváček a Smrčka (ČYK), 2. Dudák M.a Š (CERE), 3. Jarošová a Pourová (ČYK)
Cadet (5 lodí) 1. Štursová a Žalud (ČYK a Toušeň), 2. Hejnic a Hrnčířová (YC Neratovice), 3. Stejskal a Hrnčíř (YC Neratovice)
Laser 4.7 (3 lodě) 1. Seykora (ČYK), 2. Rozlívková (YC CERE), 3. Macholda (YC CERE)
Kajutové (5 lodí) 1. Culek a Kleinová (JK ČZU), 2. Altman (Císařská louka), 3. Löit a Dostálová (CÍSAŘSKÁ LOUKA)
Následovalo vyhlašování výsledků pohárových závodů Prahy (zveřejníme až bude úplné).R.H.


Primátorský štít - 69.ročník,
21.10.2013
uspořádaný ve dnech 12. a 13.října 2013 v Praze na Vltavě, pod záštitou primátora hl.m. Prahy RNDr.Tomáše Hudečka, PhD, zakončil oslavy 120. výročí založení Českého Yacht Klubu. Jak už to tak někdy bývá, měl nejen radostné, ale i jednu smutnou stránku.

Radost nám přinesla osobní účast pana primátora, který předával ceny nejlepším třem posádkám každé zúčastněné lodní třídy. Před vyhlášením výsledků si primátor v doprovodu předsedy J. Šilhavého prohlédl naši historickou loděnici a výstavku obrázků ke 120.výročí klubu a českého jachtingu. Ke svému podpisu v pamětní knize připsal:

Je mi velkou ctí být alespoň na krátkou chvíli součástí této slavné tradice.

K slavnostnímu ovzduší obou dnů přispěla též účast šestičlenné delegace spřáteleného jachetního klubu SC FRATERNITAS z Berlína, který svoje 120.výročí založení oslavil již předloni. Delegaci vedl předseda klubu Oliver Hyzyk, který se minulý týden stal mistrem Německa v lodní třídě FD, v doprovodu své manželky a dvou mladých trenérů třídy Optimist. Jejich úkolem bylo též navázat užší spojení pro výměnu zkušeností z výcviku mládeže. Součástí delegace byl i MUDr.Klaus Mannchen s manželkou, někdejší člen výboru SC Fraternitas, nyní v klubu při nádherném jezeru Scharmützelsee, asi 40 km vzdáleném od Berlína, na kterém se kdysi i Áta Pavlousek a další účastnili regat a před několika léty Jakub Nápravník vedl náš výcvikový tábor. Klaus Mannchen se tentokrát stal již potřetí sponzorem našeho klubu. U příležitosti našich oslav 120.výročí berlínská delegace předala klubu dary. Byly to zejména nástěnné lodní hodiny s barometrem a pokladnička, do které členové berlínského klubu střádali značný příspěvek na obnovu naší loděnice po letošní povodni. Do pamětní knihy zapsali:

Der Segelklub Fraternitas 1891 e.V. aus Berlin Köpenick gratuliert dem ČYK zu 120 Jahre Bestehen und bedanken uns für den herzlichen Empfang mit grosser tschechischen Gastfreundschaft. Wir wünschen weitere 120 Jahre an der schönen Moldau mit dem festbestehenden schönen Clubhaus. Über ein gemeinsames Training würden wir uns freuen. Gode Wind. Ahoi.
Vielen Dank und alles Gute. Linda Liebscher (Jugendobfrau), Olli Bahro (Opti-Anfänger-Trainer), Oliver Hyzyk (1.Vorsitzender), Beate John Gratulation von ganzem Herzen dem ČYK zu dem bewunderungswerten 120-jährigen Jubiläum. Auf weitere efolgreiche Jahre Renate u. Dr.Klaus Mannchen, jetzt von der SG Scharmützelsee in Bad Saarow. Wir danken für über 45 Jahre gewährte Gastfreundschaft.

Překlad: Jachetní klub Fraternitas 1891 z Berlína blahopřeje ČYK k jeho 120 letému trvání a děkuje za srdečné přijetí s velkou českou pohostinností. Přejeme dalších 120 let při krásné Vltavě s pevně stojícím krásným klubovým domem. Potěší nás společný tréning. Dobrý vítr. Ahoj.
Děkujeme za všechno dobré. Linda Liebscher,( vedoucí mládeže), Olli Bahro (trenér začátečníků na Optimistech). Olvier Hyzyk (první předseda), Beate John Z celého srdce blahopřejeme ČYKu k obdivuhodnému 120. jubileu. Na další úspěšné roky, Renata a Dr.Klaus Mannchen, nyní JK Scharmützelsee v Bad Saarow. Děkujeme za více než 45 let poskytované pohostinství.


Pohled na Prahu z Vltavy delegaci ukázal Jarda Vorel ze své motorové lodi Bark. O berlínskou delegaci se pečlivě postaral Jarda Havelka společně s „dámským klubem“ (Olga Havlíková, Vlasta Soukupová a Zuzana Válová), který obstaral pohoštění pro hosty po oba dny.

Potěšila nás početná účast z českých klubů. Přijeli přátelé z ALT SF, JO Slavoj Hluboká, JO Spartak Modřany, SKIYACHT Rybí, VS Duchcov, Yacht Club CERE, Yacht Club Kladno, Yachtclub Pardubice, Yacht Club Písek, Yachtclub Štětí, YC Lipno, YC Neratovice.

Stinnou byla snížená kvalita závodu zaviněná nedostatkem větru, který měl prokázat jachetní umění závodících. Doufáme, že hosté pro námi nezaviněný nedostatek na nás nezanevřou. Rádi se s nimi opět utkáme na některém z příštích závodů.

Ředitelem a duší závodu byl Zdeněk Davídek, hlavním rozhodčím Pavel Schwarz, rozhodčím prvního okruhu Dana Horká, druhého okruhu (kajutové lodě) Jiří Benetka. Záchrannou službu spolehlivě odsloužili Pepa a Hanka Kábovi, Martin Houska a Zdeněk Kebl. Ozvučení obstaral a doprovodnou loď dodal Éda Soukup. Před nástupem zahájení zpestřily jako každoročně mažoretky paní Benetkové. Počasí tentokrát nepřálo a tak v sobotu odjely jen jednu rozjížďku kajutové lodě. Až v neděli se „horko-těžko“ odjely tři rozjíždky všech lodních tříd s tímto výsledkem:

Optimist – 26 lodí – 1. Michal Koštýř (YC CERE), 2. Zosia Burska (YC CERE), 3. Lucie Keblová (ČYK.)
Splash – 10 lodí – 1. Marie Ptáčníková (Skiyacht Rybí), 2. Barbora Smolařová (YC Lipno), 3. Aneta Valdhansová (ČYK)
RS Feva – 8 lodí – 1. Jaroslav Čermák a Petr Košťál (YC Pardubice), 2. Vojtěch Brož (ČYK) a Iwona Burska (CERE), 3. Matyáš Holna a František Maršík ČYK)
Laser Radial – 5 lodí – 1. Klára Valdhansová (ČYK), 2. Samanta Treybalová (VS Duchcov), 3. Adéla Cvachová (Spartak Modřany)
Laser 4.7 – 4 lodě – 1. Matěj Seykora (ČYK), 2. Johana Rozlívková (CERE), 3. Bára Košťálová (YC Pardubice).
Kajutové lodě – 6 lodí – 1. Jindřich Culek a Jana Kleinová (JK ČZU), 2. Jiří Altman (Císařská louka), 3. Harry Löwit a Barbora Dostálová (Císařská louka).
Z dalších vypsaných lodních tříd se nedostavila třída Cadet a 420.

V neděli odpoledne se konalo vyhlášení výsledků. Poháry předával primátor Dr. Hudeček. Putovní cenu „Primátorský štít“, mramorovou desku s bronzovým reliéfem, převzal vítěz nejpočetněji zastoupené lodní třídy Michal Koštýř z CERE. Na závěr byly vyhlášeny výsledky a předány ceny Přeboru Prahy a regionálních pohárů.

Mažoretky SC FRATERNITAS Dr.Klaus, Renate Mannchen
Primátor u pamětní knihy


R.H.  Foto HK a RH


Mistrovství Evropy a světa Fireball
8.10.2013
ME a MS FB 2013 se konalo ve dnech 9. až 20.2013 v Portorož (Slovinsko). Mistrovství Evropa se účastnilo 62 lodí. Česká výprava s 18 loděmi byla co do počtu po Britech druhá největší. Povětrnostní podmínky umožnily jen tři rozjížďky. Britové byli nepřemožitelní a odvezli si oba mistrovské tituly. Nejlepší posádkou na Mistrovství Evropy v české výpravě byl Jaroslav Verner (JK Toušeň) s Jakubem Nápravníkem (ČYK). Umístili se na 28. místě. Za nimi na další pozici byla Michaela Kořanová (YC Neratovice) a Spurný Kryštof (ČYK). V Mistrovství světa soutěžilo 79 lodí. Prvních jedenáct míst obsadili Britové, třinácté česká posádka Jaroslav Verner (JK Toušeň) a Jakub Nápravník (ČYK). Podrobnější zprávu naleznete na www.sailing.cz. Trofej pro prví smíšenou posádku obhájila Eva Skořepová (TJ Spoje) s Romanem Ročkem (YC Neratovice), celkově byli na 14. místě.

R.H.


Memoriál Arnošta Bürgermeistera
7.10.2013
V sobotu 5.října 2013 i v neděli plachty 32 lodí zaplnily Vltavu. Vítr „nic moc“ a k tomu ještě odpoledne slábl do tišiny. Zůstalo u čtyř rozjížděk. To ovšem neznamenalo ulehčení práce ředitele závodu Hany Valdhansové a hlavního rozhodčího Zdeňka Davídka. S pomocí Vaška Brabce odstartovali čtyři lodní třídy.
V nejpočetněji zastoupené lodní třídě Optimist první tři místa obsadil Michal Koštýř (YC CERE), Lucie Keblová (ČYK) a Adam Nevelöš (YC Štětí). Potěšila účast tří klubů: YC CERE, YC Štětí a YC Kladno).
Druhou početně dobře zastoupenou lodní třídou byla RS Feva. Mezi našimi se objevila jedna posádka z YC Pardubice. První tři místa:
1. Natálie Jarošová a Barbora Pourová ČYK)
2. Vojtěch Brož a Jan Wisinger (ČYK)
3. Matyáš Holna a Jiří Smrčka (ČYK)

Zúčastnění Cadeti jsou výborní, soupeřili, ale při třech lodích, zejména když třetí loď odstoupila po první rozjížďce, odnesli si jen malý bodový zisk.
1. Pavla Štursová a Kristýna Holubová
2. Lucie Štursová a Tereza Holubová. – Samá děvčata.

Stejně malá účast byla lodní třídy Laser 4.7. Soupeřily tři kluby.
1. Matěj Seykora (ČYK)
2. Johana Rozlivková (YC CERE)
3. Bára Košťálová (YC Pardubice).

Závod byl vypsán také pro „420“, ale ty se na startu neobjevily.R.H.


Vytrvalostní závod kajutovek 5.10.2013
7.10.2013
Za dobré účasti 11 lodí, za pěkného počasí, ale odpoledne slábnoucího větru, bojovala každá posádka seč mohla. Od začátku byl jasný favorit – závodní loď CZ 7 s posádkou Jindřich Culek a Jana Kleinová (oba JK CZU). Další dvě místa obsadily posádky z TJ Císařská louka – Jiří Altman, Harry Löwit a Olga Löwitová. Pro lodě s posádkami z ČYK zůstala až místa čtvrtým počínaje – CZE 1 Jan Ochec. Tak snad příště to bude lepší. Organizace závodu byla na výtečnou. Postaral se o to Éda Soukup ve funkci ředitele, Jirka Benetka jako hlavní rozhodčí.R.H.


Klárka zvítězila
5.10.2013
U příležitosti Mistrovství republiky na Nových Mlýnech proběhlo vyhlášení výsledků Poháru ČR ve třídách Laser a Evropa. Vítězkou Poháru ČR 2013 ve třídě Laser Radial, v kategorii ženy a dorostenky se stala pilná Klára Valdhansová. I celkově výsledek byl potěšující. V absolutním pořadí třídy, v tvrdé konkurenci ostřílených mužů, Klárka stanula na bronzovém stupínku za Štěpánem Novotným a Zdeňkem Chlupem.
Klárko, blahopřejeme, děláš svému klubu čest.R.H. Foto J.Valdhans


MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY RS FEVA 2013
Loděnice Lipno, Lipno nad Vltavou
5.9.2013
Originál článku v PDF formátu ke stažení:  

MEDAILE PŘEDÁNY!

V pátek 17.8. začalo soustředění RS Feva v témže místě, na kterém mělo o týden později vypuknout klání o titul Mistra České republiky pro rok 2013. Celotýdenní soustředění pod vedením trenérů Honzy Myslíka a manželů Kábových provázely ideální jachtařské podmínky, které byly využity na maximum k přípravě na nadcházející vrchol sezóny.

Slunce a vítr uvítal v pátek 23.8. účastníky MČR. Po slavnostním zahájení se vydalo všech 21 posádek RS Feva, 16 posádek RS 700 a 5 posádek RS Vareo na start. Během dne foukal střední vítr mezi 4 až 6 metry za sekundu, ve kterém se uskutečnilo 5 rozjížděk. V posledních dvou rozjížďkách došlo i k opakovaným startům a následným startům na černou vlajku, které svědčí o bojovnosti českých Feváků. Sobotní dopoledne strávili závodníci na břehu při pozorování MČR v plavání. Až kolem třetí hodiny se na hladině začaly rýsovat první vlnky a tak se opět vyjelo závodit. Tři a jedna přerušená rozjížďka byly posledními rozjížďkami letošního mistrovství. První rozjížďka se jela za velmi nestabilního větru a druhá musela být dokonce přerušena. Opakovaný start druhé rozjížďky byl již do poryvového větru, jenž dosahoval rychlosti až 7 metrů za sekundu. Třetí rozjížďka byla třešničkou na dortu.

Letošní mistrovství bylo zajímavé i pro diváky sledující závody ze břehu. Na první pětici, ve které nebylo nouze o časté souboje a taktické perličky, bylo radost pohledět. Špatně si ovšem nevedli ani nováčci v této třídě. Připomeňme naši součtem nejmladší posádku Matěje (10) a Šimona (8) Dudákovi, kteří se umístili na krásném třetím místě v juniorské kategorii. Co říci závěrem? Rekordní počet posádek (21 lodí) je velký skok, který RS Feva udělala. První závod lodí RS Feva v ČR byl odstartován 16.3. 2012. Po roce a půl startuje na mistrovství více než 25 posádek a v Poháru ČR v průměru 14 posádek z 6 klubů. Velký dík patří všem, kteří Feváky podporují a věnují jim čas. Mnohokrát děkujeme.

Celkové výsledky (21 lodí):

  1. Václav Brabec-Vojtěch Brož (ČYK)
  2. Nikol Staňková-Veronika Piklová (YC Lipno nad Vltavou)
  3. Jaroslav Čermák-Petr Košťál (YC Pardubice)

Junioři do 13.let (4 lodě):

  1. Jaroslav Čermák-Petr Košťál (YC Pardubice)
  2. Šimon Šilhan-Matyáš Šilhan (YC Lipno nad Vltavou)
  3. Matěj Dudák-Šimon Dudák (YC CERE)

Dívky (4 lodě):

  1. Nikol Staňková-Veronika Piklová (YC Lipno nad Vltavou)
  2. Anna Vallová-Barbora Svorová (LS Brno)
  3. Klára Houšková-Barbora Pourová (ČYK)
Václav Brabec,  Foto Martina Barnetová, Hana Kábová


Pohár Kábů
1.9.2013
Na poslední den školních prázdnin 31.srpna 2013 si dva z rodičů dětí družstva RS Feva XL ČYK, Honza Pour a Krasnal Burska naplánovali setkání v klubu ve vlastní režii, při kterém uspořádají match race rodičů a trenérů, řízený dětmi družstva. Po slavnostním zahájení se řízení závodu ujali žáci za dozoru trenérů, jen ředitelem byl dospělý, Jan Pour. Nechyběla ani záchranná služba na motorovém člunu, jako obvykle Pepa a Hanka Kábovi. Přihlásilo se 16 dospělých, ze kterých vytvořili osm posádek, soupeřících na dvou lodích. A bylo veselo, počasí přálo. Odpoledne na stupních vítězů pak stanuli:

  1. Honza Plecháč a Bára Nápravníková
  2. Honza Pour a Monika Brožová
  3. Sylva Plecháčová a Iveta Pourová.

Když úspěšným byl předán pohár, medaile a diplomy, přišli na řadu vedoucí družstva, také Pepa a Hanka Kábovi byli odměněni Upomínkovým listem z Mistrovství světa RS Feva, podepsaný všemi účastníky, navíc i dortem s lodičkou. Večer na pobřeží následovalo opékání, doprovázené hrou na kytaru a zpěvem. Účast u ohně byla podmíněna kostýmem ve stylu „od vody“. Převažovala pruhovaná trička, Pepa byla maskován jako vyšehradský vodník, Hanka jako pirát.
Veselý den přispěl k utužení sounáležitosti družstva. Možná, že se i zrodila nová tradice. V tom případě dnes to byl 1.ročník.R.H. Foto H.Kábová


Mistrovství ČR Cadet 2013
30.7.2013
Na Mistrovství třídy Cadet, uspořádaném 4.července 2013 na Lipně v Černé v Pošumaví, se přihlásilo 11 českých lodí. Závod zpestřila zahraniční účast, čtyři lodě z Polska a čtyři z Německa. Mistrovský titul si odnesl Vašek Brabec s Fr. Postráneckým. Oba startovali za YC Neratovice.
B l a h o p ř e j e m e .

Vašek, odchovanec Neratovic, získal vavřín svému mateřskému klubu., ale projev vděku jsme na webových stránkách tohoto klubu, kolébky olympioniků Josefa Šenkýře a Lenky Šmídové, ale ani na cadeťátských nenašli.
Z našich žáků se mistrovství účastnili jen tři – Pavla a Lucka Štursovi a Filip Skála, ve smíšených posádkách.

R.H.


RS Feva v Grosseto
30.7.2013
Doposud jsme znali Grosseto jen jako obdivuhodný kraj ve střední Itálii s mnoha archeologickými a antickými památkami u Tyrhénského moře. Teď, když v konci července tu zahlaholil smích šťastných dětí, mohli jsme si na internetu přečíst, že při slavnostním nástupu 171 posádek lodí RS Feva (znásobte dvěma a přičtěte počet dospělých doprovázejících týmy) zavlála vedle české a řady dalších zemí také vlajka ČYK. Z jedenácti přítomných českých posádek bylo šest posádek z ČYK. To už je slušná reprezentace, zejména když tři z nich byly ve zlaté skupině. V pátek 26.července byly známy výsledky.

20 Staňková Nikol (YC Lipno) a Piklová Veronika
32 Brabec Václav (ČYK) a Brož Vojtěch (ČYK)
48 Maršálková Blanka (Lodní sporty Brno) a Žák Michal (Lodní sporty Brno)
122 Hakl David (Lodní sporty Brno) a Tupý Petr Lodní sporty Brno)
131 Čermák Jaroslav (YCPardubice) a Košťál Petr (YC Pardubice)
132 Burska Zosia a Burska Iwona
145 Šindelář Vojtěch (ČYK) a Hlaváček Matouš (ČYK)
147 Jarošová Natálie (ČYK a Pourová Barbora (ČYK)
152 Šindelář Jan ČYK) a Klas Šimon (ČYK)
162 Žůrek Adam (ČYK) a Wisinger Jan (ČYK)
168 Burski Tadeusz ČYK a Klas Tomáš (ČYK)
R.H.


Optimisté – naděje jachtingu
30.7.2013
OPTIMIST - lodní třída, která učí a vychovává nejmenší jachtaře. Čemu? Sportovnímu a společenskému chování, „fair play“, hbitosti, tělesné i duševní dovednosti, kamarádství. Jistě by se dalo pokračovat ve výčtu, ale svědčí o tom i celosvětové snažení, realizované v padesáti jachetních závodech – Mistrovství světa, pořádaných od r.1962. Letos se konalo počtvrté v Itálii, poprvé na jezeře, v Riva del Garda – Trentino. Ani letos nechyběli Češi, pro které je Itálie v blízkém sousedství, a mezi nimi byla naše snaživá Lucka Keblová. Příprava Pavla Schwarze, Dany Horké, Martina Housky a dalších pomocníků při našem nejčetnějším družstvu, v neposlední řadě s pomocí velkého úsilí jejího otce, dokázali připravit Lucku, aby se neztratila v davu 260 ambiciózních dětí z celého světa, z nichž mnozí jsou špičkami ve svých zemích. Mistrem světa se tentokrát nestal Evropan. Letos je jím Loh Jia Yi ze Singapore. Mistry světa v team racingu rovněž Singaporci. Tak pozor, soupeři jsou tu, a ne malí. Lucka bude mít co vyprávět svým kamarádům na Radavě i pod Vyšehradem. Vždyť soutěžila se stejně snaživými Chorvaty, Slovinci, Italy, Němci, Řeky, Holanďany, Brity, Španěly, Portugalci, Turky, Američany, Argentinci, Brazilci, ale také Číňany a Singaporci (to jsem vyjmenoval jen národnosti, které se umístily v první padesátce).

R.H.


MS a ME Laser
23.7.2013
Mistrovství světa a Evropy v OH třídách Laser Standard a Laser Radial se uskutečnilo ve dnech 14.-21.července 2013 na Balatonu za účasti 240 závodníků ze 38 zemí, z 5 kontinentů. Za ČR byli delegování dva závodníci, za Standard Štěpán Novotný (JK Cheb) za Radial Klára Valdhansová (ČYK). Účastí to muselo být nádherné prostředí, ale počasí přineslo závodníkům zklamání. Tři dny čekali na břehu na vítr, odjeli šest kvalifikačních a pouze jednu finálovou rozjížďku za slabého větru. No comment.R.H. Foto J.Valdhans


Nováčci družstva Optimist v Žernosekách
19.7.2013
Zatímco na Lago di Garda (It.) zkušenější Optimisté soutěží v šampionátu – World Championship 2013 – nováčci družstva Optimist ČYK dostávali svůj křest. Na Lago di Garda vystartovalo 259 závodníků z 58 zemí. Mezi nimi bylo pět Opťáků z ČR a mezi těmi nadějná Lucinka Keblová z našeho družstva.
Pod vedením Pavla Schwarze a Dany Horké vyjelo do Žernosek šest nováčků družstva Optimist, aby ve dnech 3. až 13.července vstřebali pod kůži základní znalosti i návyky jachtingu. V dobrých podmínkách, které poskytl areál Marina Labe a kemp „Pláž“, každý den probíhal pevně stanovený program. Dopoledne a odpoledne na vodě, večer teorie, výklad pravidel a rozbory záběrů na videu. Vždy se ještě našel čas na společenské a sportovní hry. Úspěšnost soustředění dokonale prověřil sílící vítr v konci soustředění, i závěrečné soutěže, např. v uzlování, a závěrečná regata. Trenéry potěšil zejména rychle nabytý dobrý vztah k lodím. Marek a Martina Blažkovi, Zuzana Doležalová, Tomáš Dostál, Lucie Lokajíčková a David Sušil tímto zahájili svoji jachtařskou kariéru. S podporou rodičů i trenérů Pavla a Dany mohou počítat. Bez vlastní snahy a píle to však nepůjde.

R.H.


RsFeva boduje
7.7.2013
V Lipně n.Vlt. ve dnech 15-16.června 2013 byl uspořádán pohárový závod, náhradou za plánovaný v Nechranicích, které postihla povodeň. Přihlásilo se 67 posádek, 67 lodí pěti lodních tříd s oddělenými cíly. První den šest rozjížděk za větru 5 až 8 m/s a další druhý den v slábnoucím větru umožnily posádkám ČYK prokázat svou jachtařskou zdatnost s tímto výsledkem:

1. Václav Brabec a Vojtěch Brož
5. Natalie Jarošová a Barbora Pourová
Pěkné fotky od Hanky Kábové naleznete na Rsfevaklubova-stranka.cz.

Další týden 22.-23.června se konal mezinárodní závod RS Feva. Tentokrát si západní vítr vyskakoval v nárazech i přes 8 m/s a české posádky ukázaly co umí. Čtyři se umístily do 10.místa. V celkovém hodnocení se posádka ČYK Vašek Brabec s Vojtou Brožem umístila na třetím místě. Natálka Jarošová s Bárou Pourovou měla smůlu. Nezaviněná kolize je odsunula na 4.místo v dívkách. Všichni, kdož krásný rozjezd nové lodní třídy sledujeme, gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů.

A na stránkách www.sailing.cz naleznete vypsání kontrolní regaty RS Feva – 9.srpna v Lipně n.Vlt.

R.H.


Velká cena YC Lipna
30.6.2013
Letošní rozjezd jachtařské sezóny byl bohatý. To však nemůže být omluvou na zdržení pro náš klub závažné informace o výsledcích Velké ceny YC Lipna, která byla odstartována 27.dubna 2013 v Lipně n.Vlt. Informační vakuum nám naplnil Jirka Valdhans. Děkujeme.
Za velmi pěkné účasti 110 lodí pěti lodních tříd. S výjimkou LT Cadet jednalo se o pohárové závody. Z celkového počtu 135 závodníků bylo 36 z ČYK. Byli nejpočetnější skupinou jednoho klubu. A že si nevedli špatně, svědčí výsledky v jednotlivých lodních třídách:

RS Feva – 1. Vašek Brabec a Vojtěch Brož
Optimist – 2. Lucka Keblová, 5. Matěj Jurečka, 9. Anička Teubnerová, 10. Tomáš Doležal
Splash – 2. David Skála, 3. Aneta Valdhansová
Laser Radial – 3. Klára Valdhansová, 4. Antonín Podzimek
Cadet – 5. Kristýna Holubová a Pavla Štursová.R.H. Foto J.Valdhans


Družstvo RS Feva na soustředění
11.6.2013
Lodní třída RS Feva měla ve dnech 4.až 8.května soustředění na brněnské přehradě. Kromě 16 členů družstva z ČYK přijela jedna posádka z CERE, 5 z TJ Lodní sporty a jedna z YC Lipno n.Vlt. Závod byl současně krajským pohárem, kterého se účastnilo 13 lodí RS Feva, 6 lodí RS Tera, 6 RS Vareo a 2 RS 700. Závodníci vyslechli přednášky s diskuzí k závodním pravidlům, kterou vedl Marek Pavlovský. Za aktivní účast v diskuzi byli naši pochváleni. Jejich účast v diskuzi svědčila o dobré přípravě v zimě, kterou vedla Bára Nápravníková.
Ruda podle zprávy Hanky Kábové.


R.H. Foto H.Kábová


Optimisté v zahraničí
11.6.2013
Tři z našeho družstva Optimistů – Lucka Keblová, Anička Teubnerová a Tomáš Doležal – vyjeli si pro vavříny. Startovali na 7.ročníku závodu SEEOOC (South East European Open Optimist Cup) na jezeru v Paliči (Srbsko). Po jednodenním tréninku 2.května přišel třídenní závod, ve kterém startovalo 72 lodí – závodníků. Třetí místo docílil Tomáš, páté Luciea sedmé Anička. Není to nádhera?
Blahopřejeme, v první řadě našim závodníkům, ale také jejich trenérovi Pavlovi a jeho pomocníkům.

R.H.


Závod o Vorařskou houžev
10.6.2013
Skutečná vorařská houžev, kterou v r.2008 klubu věnoval spolek VLTAVAN jako putovní cenu, byla ve dnech 27. a 28.dubna 2013 již pošesté středem pozornosti posádek kajutových lodí. Letos opět zvítězila posádka J. Culek a J. Kleinová z JK ČZU.R.H.


Memoriál Rösslera Ořovského
10.6.2013
K uctění památky zakladatele jachtingu a našeho klubu 20.-21.duna startovalo šest lodních tříd, včetně kajutových lodí, kterým byla vyhrazeno samostatné závodní pole.. Přijeli také hosté, z YC CERE, JO Spartak Modřany, JK Lokomotiva Plzeň a YC Pardubice. Nejpočetněji byla zastoupeny LT Optimist a RS Feva. Na stupních vítězů stanuli: Z Optimistů 1. Jurečka Matěj (ČYK), 2. Doležal Tomáš (ČYK), 3. Keblová Lucie (ČYK), na RSR Fevách: 1. Brož (ČYK) a Burská (CERE), 2. Čechura a Čechurová (LOK), 3. Jarošová a Smrčka (ČYK), v Cadetech zvítězila smíšená posádka Hálová (Toušeň) s Vychovou (Neratovice). Třída Laser Radial měla vítězem Kláru Valdhansovou (ČYK), Laser 4.7 Seykoru (ČYK). Domácí kajutové lodě předstihla posádka Culek a Kleinová z YC ČZU. Závod se vydařil a byl důstojnou oslavou 120.výročí klubu i českého jachtingu.
Po vyhlášení výsledků a předání cen byla účastníkům závodu a přihlížejícím promítnuta série obrázků ze 120 leté historie klubu za poutavého slovního doprovodu předsedy Honzy Šilhavého. Kromě pohoštění přítomní obdrželi brožurku „120 let ČYK“ a jubilejní plaketu na dřevě, kterou zhotovil Jirka Budák.
Výročí není jen jeden den, a proto se přítomní rozhodli, že mu věnujeme kromě tohoto jarního závodu na počátku jachetní sezóny také velký závod v konci sezóny – závod o Primátorský štít. Vždyť je co oslavovat. Dík statečnosti a oddanosti jeho členů klub přečkal dvě světové války i další nepřízně osudu a počasí bez přerušení činnosti na jediný den nebo ztráty cti.

R.H.


Tradiční Nechranice
10.6.2013
Na začátku sezóny nesmělo chybět soustředění Cadetů v Nechranicích. O jeho kvalitu se ve dnech 12. až 17.dubna postarali trenéři Zdeněk Davídek, Martin Kubový a Zdeněk Parůžek. Teď už bude záležet na posádkách, aby se rozjely naplno. Ti z ČYKu do vínku dostali novou loď. Tak ať se jim daří.

R.H.


Memoriál Dr.Štěpána 2013
10.6.2013
Jeden z prvních každoročních klubových závodů zasvěcujeme vzpomínce na Dr.Jaromíra Štěpána, mezinárodního rozhodčího, organizátora jachetních aktivit, trenéra a autora i editora příruček pro trenéry a rozhodčí, člena ČYK. I tentokrát Pavel Schwarz, náš vzorný trenér, prokázal, že Jaromír má zdatné následovníky. Je začátek sezóny, navíc startovaly závody také mimo Prahu. Na Vltavě proto vypluly tentokrát, 6. a 7.dubna 2013, jen dvě lodní třídy. V Optimistech byly výsledky šesti rozjížděk nevyrovnané, ale celkový výsledek prvních pěti byl přesvědčivý: Keblová, Jurečka, Doležal, Teubnerová, Zita. Cadeti měl malou účast a na vítězku Pavlu Štursovou ostatní nestačili.
Byl to slabý rozjezd na domácí vodě, někdo jej označil jako „komorní“, ale programy našich žákovských družstev jsou již nabité. I ti, kteří závodili na Vltavě, si jej užívali, zimu braly jako nutnou součást závodu, hlavně, že foukalo. Byl to třímetrový severák.R.H.


Radostné zprávy ze Španělska
10.6.2013
V L´Estartit na Costa Brava se od 30.března do 2.dubna konalo mezinárodní soustředění „International training camp RS Feva“ za účasti sedmi evropských států. Trénink vedli trenéři z různých lodních tříd se zkušenostmi z OH. První den se nepovedl, protože bouře všechny lodě vyhnala z vody, zato ty další dny svítilo sluníčko (až na úterý) a foukal vítr (3 až 7 m/s). Manévry na vlnách střídaly starty, točení bójek střídaly genakrové kurzy. Každý den byl uzavřen rozborem záznamů z videa. Všechny tři české posádky ukázaly, zejména v závěru soustředění, že svět s nimi musí počítat. Soutěžilo 30 lodí s tímto výsledkem:

1. Isabel Davies – Lucy Pircle - GBR (na MS byli 14.)
2. Jamie Smith – Piers Nicholls - GBR (na MS byli 3.)
3. Václav Brabec – Vojtěch Brož - CZE – ČYK
6. Blanka Maršálková – Michal Žák - CZE – Lodní sporty Brno
15. Jaroslav Čermák – Petr Košťál - CZE – YC Pardubice.
B l a h o p ř e j e m e !!!

R.H.


JaRní Svezení 2013 – 2.ročník
20.3.2013
Letošní sezónu zahájilo nové žákovského družstvo ČYK RS Feva uspořádáním 2.ročníku závodu Jarní svezení. Regatě předcházelo předání lodí. Ty 10.března ostrojili, aby se po zimní přestávce ujistili, že lodě jsou v pohotovosti. Jako přípravu uspořádali v rámci svých pravidelných schůzek družstva v úterý 12.3. přednášku Pavla Bobka o taktice jízdy. Mohli tedy v sobotu 16.března nastoupit k první letošní regatě pod Vyšehradem. Dopoledne, protože vítr se nedostavil, trenéři připravili závodníkům promítání filmů ze zahraničních regat a školení, zaměřené na podávání protestu. Po obědě vypluli, ale pro slabý vítr se startu nedočkali.

V neděli závodníci uvítali sluníčko a vítr. Zvládli pět rozjížděk a dohonili tak sobotní deficit. Na závěr byla odstartována dálková plavba za doprovodu HZS a také rodičů žáků s diváky na vyhlídkové lodi.

Bohatému programu Jarního svezení přispěli sponzoři:
PRAŽSKÉ BENÁTKY, provozující přívozy a vyhlídkové plavby na Vltavě,
MOJE HOSPODYNĚ, která pod heslem „místo úklidu sport“ sponzoruje sportovní aktivity,
PRO YACHTING, dodavatel těch krásných eReSek, které jste viděli na vodě.

Jim i organizátorům náleží velké poděkování za krásný a úspěšný závod. Nejvíce se o to zasloužili Pepa a Hanka Kábovi, Honza Myslík, Vašek Brabec, Bára a Jakub Nápravníkovi, Míša Burdová, Radek Míka, rozhodčí a na vodě mrznoucí Hladinová záchranná služba.R.H. Foto H.Kábová


Modrá stuha Vltavy 2012
15.11.2012
Tímto závodem 20. a 21.řjna byla ukončena série letošních devíti klubových jachetních závodů. Bezvětří po oba dny kladlo velké nároky na nervy hlavního rozhodčího Pavla Schwarze i zmrzajících závodníků. O výsledku musely rozhodnout pouhé dvě rozjížďky. Ale vítězi byli. Ve třídě Optimist z jedenácti lodí první tři místa obsadili: Jonatán Klimeš, Tomáš Doležal a Matěj Jurečka. Ve třídě Cadet zvítězila Pavla Štursová s Krystýnou Holubovou, v RS Feva Žofie Burská s Ivonou Burskou. Třídu Kajutové lodě kromě klubových posádek obsadili hosté z JK ČZU a TJ Císařská louka. Zvítězila posádka JK ČZU Jindřicha Culka.

Pro nás tím letošní sezóna skončila a nastala doba zazimování lodí. Lodě z ČYK se ještě objeví v sobotu 3.11. na vodě sousedního klubu CERE , které pořádá MČR Team Race Optimist.R.H. Foto Houska


Závěr sezóny 2012
16.11.2012
Jak už to každoročně bývá, v konci října byl vyhlášen úklid loděnice a celého areálu. Ale příroda ještě nepředala vládu paní Zimě a ani pilní jachtaři nesložili ruce, vesla a plachty v klín. Několik kajutovek stále ještě vyplouvá na řeku a mládež využívá každou možnou účast na regatě. Jednou z nich bylo Mistrovství ČR v Team Race lodní třídy Optimist, které uspořádal sousední klub CERE ve dnech 3. a 4.listopadu. Z přihlášených 12 týmů startovalo jen jedenáct. Zato přijeli závodníci i z Brna, Plzně a Kladna. Pro mládež ČYK, která se účastnila čtyřmi týmy, to byl závod obzvláště radostný. Mistry ČR v Team Race se stali žáci Pavla Schwarze a Dany Horké – Lucie Keblová, Matěj Jurečka a Tomáš Zíta, kteří startovali v týmu ČYK I.

Týden nato 15 členů našeho družstva RS Feva, kteří „převlékají cadetské dresy“, odejelo na zdařilé soustředění na Lipně. Trocha teorie byla na začátku. Následovala praxe na vodě, které příroda neobyčejně přála. Děti stále více láká loď RS Feva. A lodě této třídy v klubu přibývají neobvyklou rychlostí. Neúnavní trenéři Pepa a Hanka Kábovi a Honza Musil se postarali o bezpečnost i úspěšnost zájezdu za vítané pomoci zúčastněných rodičů (Pour, Klasovi, Žůrek, Šindelář). Ani návratem do Prahy činnost naší mládeže neskončila. Již 6.listopadu započala výuka teorie. Jen výjezdy na vodu po dobu zimy nahradí tělocvična a lyžařský zájezd.

R.H.


Družstvo Optimist získalo zlato
7.11.2012
Začátkem listopadu jsme byli v Praze svědky Mistrovství ČR v závodu družstev lodní třídy Optimist. Z ohlášených 12 se dostavilo 11 týmů. Kromě Prahy (ČYK a CERE) přijeli závodníci z Brna, Kladna a Plzně. Naši obsadili čtyři týmy. Vítězem se stal tým „ČYK I“, obsazený Lucií Keblovou, Matějem Jurečkou a Tomášem Zítou. Ostatní týmy ČYK obsadily 4., 5. a 8.místo. Žákům nevadily sychrané dušičkové dny a hrdinně absolvovali 55 rozjížděk, každý s každým v sobotu a v neděli. Úspěšní trenéři Pavel Schwarz, Dana Horká a Martin Houska si také mohou připnout (pomyslný) zlatý prýmek, na který mohou být hrdí. Svědčí o jejich celoroční dobré práci s mládeží.
R.H. Foto Houska


68.ročník závodu o Primátorský štít 2012
30.10.2012
byl dobrou reprezentací sportovního života Č.Y.K. V sobotu a v neděli 13. a 14.října sešlo se na něm na 70 lodí osmi lodních tříd, přijeli též závodníci z deseti i mimopražských klubů. Hosté přijeli z LS Brno, YC Pardubice, JK Toušeň, TJ Lokomotiva, YC Neratovice, JO Spartak Modřany, YC Říčany, YC CERE, Pro Yachting Team. Počasí přálo, závodníci i přihlížející byli spokojení.
Na verandě účastníci si mohli prohlédnout v pátek otevřenou výstavku ke století naší loděnice. V neděli k poslední rozjížďce se dostavil primátor hl.m. Prahy MUDr.Svoboda, aby vítězům předal poháry pro první místa. které věmoval
Putovní cenu Primátorský štít získala posádka nejpočetněji zastoupené lodní třídy. Tou byl Michal Koštýř z YC CERE na lodi Optimist. Vítězi v dalších třídách byli:

Cadet – Kateřina (JK Toušeň) a Elška Vychová (YC Neratovice)
RS Feva – Jaroslav Černík a Petr Košťál (aby YC Pardubice)
„420“ – Michal Kliment a Jan Štrunc (YC Neratovice)
Laser 4.7 – Rozlívková Johana (YC CERE)
Laser Radial – Vojtěch Němec (ČYK)
Splash – Filip Skála (ČYK)
Kajutové lodě – Jindřich Culek a Jana Kleinová (JK ČZU)R.H.


Grand Prix RS Feva 2012
18.10.2012
Tento závod, uspořádaný 25. a 26.srpna 2012 v Lipně nad Vltavou, byl neoficiálním mistrovstvím této lodní třídy. Nová lodní třída RS Feva získává rychle na oblibě zejména v družstvech cadeťáků a také dík dobré strategii Honzy Myslíka. Soutěžilo 15 lodí. Tři z pěti posádek družstva Č.Y.K. se umístily v první polovině závodního pole. Neoficiálními mistry ČR se stali Vašek Brabec a Vojta Brož (oba ČYK).

R.H.


Memoriál Rösslera-Ořovského 2012
6.9.2012
Poslední dva dny prázdnin, 1.a 2.září, naše lodě byly roztroušené po závodech. Z družstva Cadetů se dva, Pája a Matouš, vydali na závod až do země dřeváků, sýrů a tulipánů. V Praze zůstalo jen sedm Optimistů a pět lodí RS Feva, které obsadily posádky Cadetů. Startovali za pěkného počasí pro diváky, slabšího pro jachtaře. V neděli závod zachránilo rozhodnutí závodní komise přemístit startovní čáru více na jih. I s malým obsazením komise (ředitel Zděnek Davídek, hlavní rozhodčí Bára Nápravníková, rozhodčí Vašek Brabec, záchrana standardně Kábovi) závod byl zvládnut perfektně. Ba i nevídané množství protestů, které svědčily o znalosti a snaze uplatňování pravidel, ale také o soutěživosti naší mládeže. Deset rozjížděk byl účastníkům dobrým tréninkem a přípravou na podzimní závěrečné pohárové závody. V Optimistech zvítězil Michal Koštýř (CERE), v těsném závěsu byl Tomáš Zita (ČYK), třetí Anička Teubnerová (ČYK). Na Fevách první tři místa obsadiliJan Šindelář s Janem Wisingerem (oba ČYK), Adam Žůrek (ČYK) s Matyášem Holnou (ProyachtingTeam), Vojtěch Šindelář s Vojtěchem Brožem (oba ČYK).
R.H.


Družstvo Optimist na mistrovství ČR 2012
6.9.2012
Letošní mistrovství ČR lodní třídy Optimist se konalo na lipenském jezeře v Černé v Pošumaví. Ve slabém a proměnlivém větru se ve dnech 16. až 18.srpna utkalo 69 závodníků. Titul mistra obhájil David Bezděk (TJ JK Brno), druhé místo vybojovala mladší žačka Lucie Keblová (ČYK). Potěšující byla zvýšená účast týmů, z nichž tradičně nepočetnějším byl tým Č.Y.K. Za dobrou organizaci mistrovství se zasloužil hostitelský klub JK Černá v Pošumaví. Tým ČYK byl organizačně dobře zajištěn Pavlem Schwarzem a jeho osvědčenými pomocníky, i tentokrát také z řad rodičů žáků. Náš tým přijela do Černé povzbudit delegace klubu včele s předsedou J.Šilhavým. „Inspekce“ proběhla k oboustranné spokojenosti.
R.H.


Družstva Cadet na Lipně
6.9.2012
Ideální léto pro rekreanty, ale pro jachtaře to byl útok na nervy. Soustředění více jak třiceti žáků družstev Cadet z ČYK, Lipna, Plzně, Brna, Pardubic a z Trenčína přesto lze považovat za úspěšné. Každý závan znamenal „hurá na vodu“ a ostatní chvíle byly věnovány teorii a závodním pravidlům. Vždyť bez jejich znalosti nelze jít na start. A trocha pádlování v bezvětří tělu jen prospěje. Trenérské zajištění bylo perfektní. Náš Honza Myslík a k tomu anglický trenér Paul Childs u RS Fevek. Živé a krásné RS Feva povzbudily cadetské žáky k vyšší soutěživosti. Naše žáky potěšila zpráva, že jimi se bude družstvo Cadet ČYK ještě letos vyzbrojovat.

R.H.


Naši ve světě
6.9.2012
První zpráva přišla z Carnacu (Francie). Vašek Brabec nám poslal podrav z evropského mistrovství třídy Cadet, kterého se zúčastnil jako divák Až na ten nedostatečný vítr (první tři dny neodstartováno, čtvrtý den čtyři rozjížďky, pátý den pátá, až šestý den šestá – horší, než někdy u nás pod Vyšehradem) užil si pěknou podívanou. Říká se, že lodí této třídy ubývá, ale účast na EUROPEAN CHAMPIONSHIPS v červenci 2012 tomu nenasvědčovala. Na startech bylo 111 lodí, tedy 222 závodníků z celého světa. První dvě místa obsadili Britové, třetí Belgičané, čtvrté Poláci, kteří přivezli čtyři lodě. ČR přivezla devět lodí, ale ty se umístily až od 26.místa. Není co litovat, i sama účast a získané zkušenosti znamenají mnoho.


Naše dvě sličné optimistické naděje, Lucie Keblová a Anička Teubnerová byly nominovány do reprezentačního týmu pro účast na IODA EUROPEAN CHAMPIONS 2012 v Itálii, v Lignano Sabbiadoro. Byl tam snad celý svět, zastoupeno bylo 16 zemí z Afriky, 22 z Asie, 41 zemí z Evropy, 24 ze Sevení Ameriky, 9 z Jižní Ameriky. Tuto optimistickou mládež reprezentovalo 106dívek a 158 chIapců. Není potom divu, že i nadějná česká reprezentantka Nikol Staňková (YC Lipno n/Vlt) byla postavena před příliš silnou konkurenci. Odvážná Anička byla nejmladší účastnicí ME a proto neodjela s prázdnou. Za účast byla odměněna plachtou.R.H.


Mistrovství Evropy RS 700
24.7.2012
V Italii na Lago di Garda se mistrovství Evropy účastnili též čtyři závodníci z ČR. Vytrénovaní z Lipna přijeli do obtížných podmínek se silným větrem a velkými vlnami. Překvapili svým umístěním v jednotlivých rozjížďkách, v obtížných podmínkách, při kterých nechybělo lámání stěžňů, převržení i zranění závodníků. Rychlost lodí a výkony hraničící s akrobacií dokáže závodníkovi odčerpat veškeré síly. Naši se však nedali a ukázali, že je s nimi nutno počítat. První tři místa obsadili Britové, David Křížek se umístil jako čtvrtý, Jan Myslk sedmý, Zdeněk Žídek 14., Jan Žídek 15. Průběh závodu vám přiblíží video na www.rs700.cz . Odvetu si vychutnají 25. a 26.srpna na Lipně na Mezinárodním Mistrovství ČR, kterého se letošní evropský šampión také účastní.

R.H.


Cadeti na Balatonu
24.7.2012
V červnu (17. a 18.) byl na Balatonu odstartován závod CECC 2012 za účasti 18 lodí z Maďarska, Polska a ČR. Z českých posádek nejlepší umístění docílili neratovičtí (6. a 7.místo). Z ČYK se účastnila Natálka Jarošová s Luckou Štursovou (16.) a Pavla Štursová s Matoušem Hlaváčkem (17.). Nebyli tedy poslední a získali nové zkušenosti do rozjeté sezóny.

R.H.


Cadeti na Lipně
24.7.2012
Po ukončení školního roku družstvo Cadet odejelo do Černé v Pošumaví v doprovodu trenérů Zděnka Davídka a Pepy s Hankou Kábovou. Startovalo ve dvou závodech: Závodu Král Šumavy a MČR Cadet a 420. Hanka Kábová nám napsala:
Počasí nám příliš nepřálo. Z celého týdne se závodilo jen po tři dny. Účastnilo se 15 lodí. Náš tým měl v závodu dvě zkušené posádky a dvě začátečnické. Volné dny jsme trénovali na Fevách. Další obrázky naleznete na www.jose.unas.cz/Lipno . Obrázky svědčí o tom, že dny nebyly promarněny a účastníkům prospěly ku zdraví, pohodě i zvýšení zdatnosti.
R.H.


Optíci v Itálii
24.7.2012
Z evropského závodu IODA EUROPEAN CHAMPIONS 2012, pořádaného první týden v červenci v Lignano Sabbiadoro se vrátily dvě závodnice našeho družstva Optimist, Lucie Keblová a Anička Teubnerová. S pomocí dobré péče reprezentačního trenéra Martina Kubového se neztratily přes četnou účast nejlepších závodníků světa. Ale konkurence se ukázala být silnější. Anička byla nejmladší účastnicí ME a vyhrála plachtu.
R.H.


Rozjezd družstva Cadet ČYK
1.6.2012
Jeden týden (do 20.5.) na Velkém Dářku družstvo sbíralo zkušenosti. Nejlépe si vedly děvčata Pavla a Lucka Štursovy. Body sbírali i nováčci. Následující týden posádky pokračovaly na Vltavě, kde střídavý vítr přešel v bouřku a déšť. Poté byli trenéři Pepa a Hanka Kábovi vystřídáni Zd. Davídkem, který naložil lodě, a posádky převezl na Nové Mlýny. Jachetní sezóna se rozjela naplno. V plánu mají CECC v Německu (2.a3.6.), CECC v Maďarsku(16.-19.6.) a účast na Poháru starosty Lipna.
R.H. Foto H.Kábová


Kajutovky v máji 2012
22.5.2012
V sobotu 19.května byl odstartován závod kajutových lodí, 5.ročník O VORAŘSKOU HOUŽEV. Ani účast, ani vítr se tentokrát nevyznamenal. Účastníci dvou rozjížděk uvítali alespoň pěkné až letní počasí, a bojovali. Ne o málo, o putovní cenu, v duchu vorařských tradic Podolí o vorařskou houžev. Závod byl založen v r.2007 a jede se pod záštitou starodávného spolku VLTAVAN PRAHA. Pětičlenná delegace v tradičních krojích setrvala mezi námi od nástupu až do vyhlášení výsledků. Každá ze zúčastněných posádek dostala malou vorařskou houžev na památku. Putovní cenu symbolicky převzala posádka YC ČZV lodě PERFORMANCE – Jindřich Culek a Jana Kleinová. Jako obvykle nechybělo večerní posezení u grilu, bohatě zásobeného Édou Soukupem.
Mnoho obrázků od Martina Housky naleznete na hrohlik.rajce.idnes.cz (Jméno: martin Heslo: CYK)

Delegace Vltavanu Ředitel Šilhavý a
hl.rozhodčí Benetka
Vyhlášení výsledků
Vítězi Tři nejlepší posádky Jonatán Klimeš

Následující den byly odstartovány tři rozjíďky závodu PROTI PROUDU za účasti pěti kajutových lodí. Oproti sobotě se vítr polepšil, ale jak už bývá pravidlem, odpoledne po ukončení závodu se vítr předvedl, a „o zábavu“ mohlo být postaráno. I v tomto závodu zvítězil Jindřich Culek s Janou Kleinovou z YC ČZV. Další byly z ČYK. Druhé místo získala Naďa Pranjićová s kormidelníkem Vaškem Olmerem, třetím byl náš Američan Kenneth Brown. Smutným závěrem byla srážka lodí obou posledně jmenovaných. Ceny tohoto závodu bohatě dotoval jeho ředitel – Éda Soukup. Však také byl ředitelem jachetního závodu poprvé.

Ceny vítězům PROTI PROUDU

R.H.


Družstvo Laser&E ČYK na jarním soustředění,
15.5.2012
které si zorganizovali na Lipně v době od 26.4. do 1.5. pod vedením Honzy Myslíka, pilně trénovalo. Šest závodníků z ČYK a jeden host využilo soustředění také k účasti na pohárovém závodu Laser Radiál 4P. Zatímco na soustředění převažoval slabší vítr, při kterém si účastníci mohli vyzkoušet i větší loď RS 100 od Honzy Myslíka, závod proběhl v silném poryvovém větru. Podle vyjádření trenéra družstva pochvalu si zasloužili všichni, zejména Adéla Cvachová s Vojtou Kordovským, kteří s pro ně nezvykle větší plachtou Laseru Radiál vytrvali přes časté koupele. Nejúspěšnějším byl Vojta Němec (6. z 21.lodí) a Klárka Valdhansová, druhá z dívek. Soustředění splnilo svůj účel a připravilo závodníky na letošní sezónu.


Závod v Lipně n.Vlt. Zasloužený odpočinek.


R.H.


Soustředění družstva Cadet ČYK na Lipně
15.5.2012
od 5. do 8.května bylo „super“. Celé bylo ve znamení nástupu nové moderní lodní třídy RS Feva. Nadšení, které přenesli Kábovi na 16 zúčastněných malých závodníků s podporou Zd. Zídka a Honzy Myslíka bylo úžasné. Ovladatelnost a rychlost spolu s ladností trupu a plachet asi rychle zvítězí nad starým dobrým cadetem. Ten nám vychoval hodně dobrých jachtařů, ale šarm a sportovní duch nové třídy, snažší údržba i jednoduchost oprav přesvědčují. Více techniky i když ne nadbytečné ladí dnešní mládeži a umí přesvědčit i jejich rodiče. Jak by ne, když Feva získala i srdce ne nejmladších a cadetům již téměř třicet let oddaných trenerů. Optimální počasí a dodržovaný program přinesly dobré ovoce. Jsme u zrodu něčeho nového a prospěšného.
R.H.


Memoriál A. Burgermeistera
15.5.2012
se jel 12.května. Počasí ovládli „ledoví muži“. Většina žákovských posádek se rozjela na pohárové závody, a v Praze zůstali jen ti, kteří nemohli odejet. Silně to poznamenalo účast na memoriálu. To si Arnošt Bürgermeister, jeden ze zakladatelů českého jachtingu, jistě nezasloužil, ale věříme, že se proto na nás nezlobil, když shůry měl možnost shlédnout výkony zúčastněných začátečníků i radostné dovádění začínající třídy RS Feva na Vltavě. Nechybělo ani „koupání“ ve studené vodě.
R.H. Foto H.Kábová


Úspěšná Lucinka
11.5.2012
Naše nadějná Optimistka Lucka Keblová si zajela pro vynikající umístění do Srbska. V IODA regatě, která je východoevropským pohárovým závodem LT Optimist (SEEOOC), ve dnech 4. až 6.května 2012 startovalo 68 lodí z osmi zemí. Úspěšná Lucka si vybojovala krásné druhé místo celkově a první místo z osmi mladších dívek (do 12 let). Blahopřejeme.

R.H.


30.Lake Garda Meeting
20.4.2012
byl tradiční mezinárodní jachetní akcí, která se svou obrovskou účastí na 1100 lodí mládeže zapíše do Guinesovy knihy. Za tréninkovým soustředěním následovalo Mistrovství Evropy LT Optimist. Českou republiku reprezentovalo 12 závodníků, z nichž tři byli z Č.Y.K.: Lucie Keblová, Jonatán Klimeš a Anička Teubnerová. Ta, ač byla jednou z nejmenších závodníků, neopustila první polovinu závodního pole. Vedoucím výpravy byl Ivan Šenkýř. Za devět dnů se vystřídalo slunce i déšť, však to byl teprve začátek dubna, kdy české přísloví radí ještě neopouštět kamna. Závodníčky neodradil ani silný vítr, který na jezeře pod horskými velikány vytvářel víc jak metrové vlny. Představu o tomto „mumraji“ vám dokreslí video na www.fragliavelariva.it/en/node/807. Doporučuji.


30. Lake Garda Meeting A.Teubnerová a L.Keblová Češi na start
Jachetní Babylon Jonatán Klimeš Kouzlo jachtingu
Lucie a Anička do čela Optimistická mládež Reprezentace_Lucie,Jonatán,v bílém AničkaR.H. FOTO Teubner


Sezóna nám začíná
17.4.2012
Sobota 14.dubna 2012 byl hezký den, sluníčko svítilo, vyšehradské stráně rozkvetly, rozkvetla i jabloň u paty hráze, návštěvníci výstavy LODĚ NA VODĚ, na obou březích pod železničním mostem obdivovali velikou přehlídku motorových člunů. Prezentace firem nabízejících lodě a lodní příslušenství, a že jich je na naši malou vnitrozemskou zemičku hodně, byla bohatá. Nabídku Honzy Musila na novou žákovskou třídu RS Feva pomáhali oživit jízdou pod plachtami naši cadeťáci (abychom nekřivdili – na jediném dnešním obrázku je i náš neratovický přítel Vašek Brabec). Starší generaci potěšila klasika pod plachtami – SVEA, desetimetrový jolový křižník s gaflí z r.1912, který pražskou vodu okusil již v r.1913. Do perfektního stavu ji před pěti léty oživil lodní restaurátor Vladimír Janouš z Vlašimi (člen ČYK), viz www.plachetnice.estranky.cz).

Vltava ožila tak plachtami žákovských lodí Optimist a Cadet, které se o něco výš účastnily prvního letošního klubového závodu, Memoriálu Dr.Štěpána. Následovala neděle, na které příroda demonstrovala, že na léto si budeme muset ještě počkat. Posádky Cadetů okusily studenou vltavskou vodu. Přitom prokázaly svoji zdatnost i týmovou soudržnost. Žádný kormidelník neopustil svého kosatníčka, loďku postavili a plachty znovu zapřáhli. S hrdostí se mohli postavit na stupně vítězů při vyhlášení. Za Optimisty Michal Koštýř z CERE, Matěj Jurečka (ČYK) a Tomáš Doležal (ČYK). První cadetskou posádkou byli Natálka Jarošová s Terezkou Holubovou (ČYK). Závod byl odstartován z nově rekonstruované věže rozhodčích. O to se včas postaral Pepa Kába s Karlem Šínem. Ale to nebylo ještě všechno.

Po vyhlášení přítomní, děti i jejich rodiče provolali slávu Pepovi Kábovi, který ten den v plné síle oslavil svoji čtyřiasedmdesátku službou na záchranném člunu. Za blahopřání dětem se dostalo sladkého pohoštění, dospělým stopečka ginu. Tak i ta deštivá neděle skončila v pohodě a veselí


Vítězní Optíci Vítězní Cadeťáci Michal - vítěz
Ŕeditel vyznamenává Rozhodčí a oslavenec Sladká odměna
>
Jedna z posádek RS Feva VladimírR.H.


Premiéra RS Feva pod Vyšehradem
20.3.2012
Pod patronací Honzy Myslíka, který zapůjčil pět lodí třídy RS Feva XL, se uskutečnil první letošní klubový závod „Jarní svezení“ ve dnech 17. a 18.března. Zároveň to byla premiéra moderní dvouposádkové lodě pro mládež na Vltavě, třídy, která má šanci stát se nástupcem lodí třídy Cadet. Je rychlá, téměř bezúdržbová, délky 3,64 m, hmotnosti 63 kg, s dvoudílným hliníkovým stěžněm, prostorným kokpitem. Hlavní plachta měří 6,5 m2, kosatka 2,1 m2 a genakr 7 m2. Funkci rozhodčího převzal Vašek Brabec, spolehlivý záchranný servis poskytli Hanka a Pepa Kábovi. V krásných předjarních dnech se odjelo 11 rozjížděk, které potvrdily dobré vlastnosti této třídy. Více o ní najdete na www.rsfeva.cz. Na dvěstě obrázků pilné Hanky je na www.jose.unas.cz/Feva/.


Brzy ráno pod Vyšehradem Školení-jak ustrojit Tomu se říká briefing
Na start Z Vyšehradu to byla podívaná Učitel a žák
Rozhodčí Vašek Brabec a sponzor Honza Myslík Starost s genakrem Genakr je tahoun
Nástup k vyhlášení Čtyřnohý, ale nesmí nikdy chybět Nebyla na startovní listině


R.H. Foto H.Kábová


Co jsi dělal v zimě?
3.3.2012
Zeptá se léto, a to už tu bude za chvíli.
Družstvo Cadet koncem února vyjelo do Lipna n.Vlt. Mladá těla jim protáhla trenérka Barbora Nápravníková na lyžích a na bobové dráze. Ve chvílích odpočinku Honza Myslík osvěžoval paměť výkladem teorie jachtingu. Družstvo má již plán na nejbližší dobu. O velikonočních svátcích bude na prvním letošním soustředění v Nechranicích, prodloužený víkend 4.– 6.května stráví s RS Feva na Lipně.
Družstvo Optimist, vedené trenérem Pavlem, s rodiči naplnilo celou horskou chatu. Při krásném počasí všichni lyžovali na zdravém vzduchu, večer bylo v teple veselo. Nejlepší lék na zdravé tělo a veselou mysl. Navíc, k utužení kolektivu prospělo jak dětem tak rodičům. I oni mají plány na nejbližší dobu. Počátkem dubna Klimeš a Teubnerová budou trénovat pod dohledem Ivana Šenkýře, 7.-16.dubna družstvo odjede na tradiční soustředění na Krku (Chorvatsko).


Cadeti na Lipně 2012 Opti v Krušných horách Stavíme sněhuláka


R.H. Foto B.Nápravníková, M.Houska


Koncepce rozvoje mládeže v jachtingu
15.2.2012
Stručně jsme vás informovali (30.1.2012 v Aktualitách) o diskuzi, která proběhla na konfereci Českého svazu jachtingu. Bude vás jistě zajímat, jaké bylo pokračování.

Poslední zápis z jednání Komise mládeže na internetových stránkách svazu je z r.2008. Tehdy, ještě pod vedením Zděnka Parůžka, jedním z bodů práce komise bylo „vypracování návrhu udržení rozvoje členské základny s důrazem na výcvik nových mladých jachtařů a rozvoj mládežnických lodních tříd“. Členům KM bylo uloženo připravit návrh rozvoje a způsobu podpory rozvoje pro Výkonný výbor svazu. S výsledkem jachetní veřejnost nebyla seznámena.

Michal Smolař, současný předseda devítičlenné Komise mládeže přednesl na lednové konferenci svazu příspěvek, který také měl být zdůvodněním výrazného zvýšení závodních licencí jak pro dospělé tak pro mládež. V průběhu diskuze se ukázalo, že obsah příspěvku není znám ani členům komise, nebyl interně projednán a s jeho obsahem někteří členové komise nesouhlasí. Přitom podněty, vycházející z bohatých zkušeností praxe, komise dostala v září od Asociace LT Optimist. Proto také druhý den po konferenci náš trenér družstva Optimist Pavel Schwarz (Trenér roku 2011) na stránkách družstva Optimist napsal:

Stěžejním tématem svazové konfrence byla koncepce mládeže (její členové koncepci neviděli). „Michal Smolař zrovna neměl svůj den a jeho projev byl nepřesvědčivý. Protože vycházel především z návrhu LT Q, ostatní třídy se v ní nenacházely“.

Pvním, který se do diskuze přihlásil, byl náš předseda Jan Šilhavý. Vycházel z vlastní zkušenosti. Problematice organizace výchovy dětí a mládeže v jachtingu se systematicky věnuje od roku 1978, jako trener pracoval u lodních tříd Optimist, Evropa a Finn. Protože delegáti konference neobdrželi k prostudování návrhu komise žádný písemný materiál, zaměřil své připomínky jen na oblast, kterou přednesená koncepce pominula zcela:

„Přednesený návrh koncepce se zabývá pouze organizací výcviku mládeže, která již plachtí. To však vůbec neřeší trvalý pokles počtu mládeže ve výcviku a jejich aktivity. Při současné úrovni objemu finančních prostředků svazu, které jsou určeny pro výcvik mládeže, je nereálné podporovat finančně větší počet klubů ve výcviku dětí. Příspěvky klubům ve výši několika desítek tisíc korun ročně nemají žádný reálný význam a nevedou k měřitelným výsledkům. Podpora svazu při začátečnickém výcviku dětí a mládeže i malým klubům by proto měla spočívat především v metodické činnosti, zajištění dostupnosti vhodných textů a třeba i v pořádání specializovaných doškolovacích kurzů pro trenery mládeže, zaměřených na problematiku výcviku v LT Q a C.

Nábor mládeže v klubech není organizovaný ani podporovaný ze strany svazu. Treneři i členové klubů, kteří v klubech o mládež pečují, nemají v mnoha případech zkušenosti s dětskými lodními třídami a ze strany svazu nemají žádnou metodickou podporu. V tomto směru zcela chybí vhodné texty dostupné na svazovém webu. Na webu ČSJ jsou volně ke stažení texty (celkem 8) pro trenéry, které se týkají i dětských LT, ale i tyto texty jsou určeny pro výcvik již pokročilých dětí ( a znalých trenerů). Zcela chybí náborové texty pro rodiče, kde je popsáno seznámení s dětskými loděmi a se základní problematikou jachtařského výcviku. Něco podobného zpracoval v minulosti Kryl s Bornhorstem.

Zcela chybí základní trenerské texty, které se týkají začátečnického výcviku dětí ( a rodičů!) ve věku 7 až 10 let, a to nejen po stránce výcviku správné techniky ovládání lodě, ale zejména i výcviku v ostatních oblastech jachtingu, včetně jachtařské etiky. Je nezbytné nepřímo provádět současně i výcvik rodičů, protože na nich závisí, zda děti u jachtingu začnou, ale i zůstanou. Toto je velmi důležité zejména u dětí z nejachtařských rodin. Vhodné texty by se jistě daly zkompilovat ze staších materiálů, které v minulosti existovaly a dobře se osvědčily. Jde jen o to, aby byly převedeny do elektronické podoby a aktualizovány podle současných zkušeností a stavu techniky. To by měla být práce především pro členy komise mládeže.

Webové stránky ČSJ fungují zcela vyhovujícím způsobem jako „úřední deska“ ale naprosto postrádají funkci propagační a náborovou. Pokud se zaměříme na propagaci dětského jachtingu, který je z hlediska navýšení počtu dětí ve výcviku prioritní, nemá svazový web žádnou část, kde by se o jachtařském výcviku dětí zájemce něco dozvěděl. Chybí fotografie ze závodů i soustředění ( i když je svaz z části financuje) a chybí vhodné průvodní texty. Pro případné zájemce chybí i základní informace, ve kterých klubech se výcviku dětí věnují.

Držím proto palce všem funkcionářům VV ČSJ, aby měli šťastnou ruku při dopracování koncepce výcviku dětí a mládeže, abychom se i v budoucnu dočkali úspěchů na mezinárodním poli a třeba i nějaké další olympijské medaile“.

Následovala bohatá diskuze, ozvala se Plzeň, Lanškroun a další. Svědčila o tom, že takové informace zejména pro začínající mládež a v malých klubech pro nezkušené trenéry skutečně chybí.

Účastníci konference přednesenou koncepci neschválili. Ukázalo se, že nebyla dostatečně připravená a s členy Komise mládeže nebyla projednána. Konference proto uložila Výkonému výboru, aby řešil koncepci podpory mládeže a rozšíření mládežnické základny. Je chvályhodné, že připomínky nezapadly a Výkonný výbor ČSJ hned po skončení konference vyzval diskutující, aby svoje připomínky sdělili písemně, a poté pozval trenéry mládeže na jednání, které se uskuteční již 20.února.

R.H.


Laser Europe Cup 2011
24.1.2012
Dvanáctidílný seriál závodu Laser Europe Cup byl zakončen 28.-31.prosince 2011 závodem na Hvaru (Chorvatsko). Ve třídě Laser 4,7 za účasti 116 závodnic a v silném větru Klárka Valdhansová ukázala svoje vysoké kvality. Obsadila 2.místo, za Švýcarkou Jeanet Maud (*1996). Účast v celém pohárovém závodu byla fantastická. Soutěžilo 188 závodnic z 27 zemí (Alžír, Belgie, Bělorusko, ČR, Estonsko, Finsko, Francie, Holandsko, Hong Kong, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Izrael, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Řecko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švýcarsko, Turecko) – to už je pěkná konkurence, a Klárka Valdhansová i v celkové soutěži obhájila 2.místo. B l a h o p ř e j e m e !!!
V tomto obrovském jachetním klání byla i velká účast České republiky pozoruhodná. Kromě skvělé Kláry z ČYK soutěžilo dalších pět žen z JKM Brno: 5. Bezděková Martina, 46. Provazníková Sára, 62. Šamšulová Tereza, 70. Sugarová Kristina, 83. Treybalová Samanta. Po takovékm úspěchu jistě o všech uslyšíme i v roce 2012. Ať se jim daří !
R.H.